Zlínský kraj zredukuje oddělení v okresních nemocnicích

ČTK ČTK
2. 7. 2013 15:06
Komplexní specializovaná péče bude soustředěna do zlínské krajské nemocnice
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Zlín - Některá oddělení ve třech okresních nemocnicích zřizovaných Zlínským krajem v budoucnu zaniknou nebo se sloučí s jinými.

Komplexní specializovaná péče bude soustředěna do zlínské krajské nemocnice. Kraj do roku 2020 neprodá ani nepronajme žádnou ze svých nemocnic. Vyplývá to ze strategické koncepce zdravotnictví v kraji do roku 2020, kterou již schválili zastupitelé.

S obsahem koncepce v úterý seznámil novináře hejtmanův náměstek Lubomír Nečas (SPOZ) zodpovědný za oblast zdravotnictví.

Okresní nemocnice ve Vsetíně, Kroměříži a Uherském Hradišti budou mít podle Nečase základní péči v oborech interních, chirurgických a gynekologicko-porodnických.

"Ostatní, takzvané menší obory se mohou redukovat a přesunout třeba do jedné z nemocnic," podotkl Nečas. V minulosti již například zaniklo infekční oddělení ve vsetínské nemocnici.

"Tento trend bude do budoucna pokračovat, například lůžkové kožní oddělení nemusí být ve třech nemocnicích, ale bude stačit třeba v jedné. Na to však máme deset až patnáct let, není to věc, která by se nyní řešila," řekl Nečas.

Nemocnice propouštět nebudou

Kraj chce v okresních nemocnicích zachovat ty obory, které jsou tam na dobré úrovni.

"Například v kroměřížské nemocnici velmi dobře pracuje oddělení ORL, takže tam určitě zůstane. Může se specializovat třeba i ortopedické oddělení, které v této nemocnici je také na dobré úrovni. V uherskohradišťské nemocnici jsou také obory, které jsou na dobré úrovni, takže se redukovat nebudou, ale mohou tam vzniknout spojené lůžkové fondy, tím se ušetří náklady na provoz jednotlivých oddělení," řekl náměstek.

Cílem koncepce je snížit dluhy nemocnic, které je dlouhodobě tíží. Celkové závazky zlínské nemocnice činí více než půl miliardy korun, u kroměřížské a vsetínské se pohybují v desítkách milionů korun. Dluhy nemá jen uherskohradišťská nemocnice.

Zaměstnanost v nemocnicích by se snižovat neměla. "Potřeba zaměstnanců zůstane pravděpodobně stejná," podotkl Nečas.

Krajské nemocnice čekají také velké investice, ve Vsetíně vznikne interní pavilon za asi 300 milionů korun, v Uherském Hradišti se staví centrální pavilon za asi 400 milionů, dokončen by měl být příští rok.

Zlínská Baťova nemocnice získá velký interní příjmový blok s náklady do jedné miliardy korun. "V kroměřížské nemocnici se rekonstruují současné budovy a nepředpokládá se výstavba nových," řekl Nečas.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy