Rozbitá okna, psychický šok. Za Vrbětice přišlo 118 žádostí

ČTK ČTK
13. 4. 2015 12:02
Na úřad nosí žádosti obyvatelé obcí z okolí Vrbětic i starostové. Většinou se týkaly uzavírky silnice a hospodaření v lesích v blízkosti areálu, do kterých se lidé nyní nedostanou.
Areál ve Vrběticích po výbuchu.
Areál ve Vrběticích po výbuchu. | Foto: Policie ČR

Zlín - Zlínský krajský úřad přijal již 118 žádostí o náhradu škod v souvislosti s výbuchy muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku.

Sto jich podaly fyzické osoby, 18 právnické osoby, řekla mluvčí hejtmanství Renata Škrobálková. Obsah žádostí kraj sdělovat nebude.

Na úřad nosí žádosti obyvatelé obcí z okolí Vrbětic i starostové.

"Nesla jsem deset nebo 12 žádostí, nějaké si však podávali lidé sami. Většinou to bylo kvůli hospodaření v lesích v blízkosti areálu, do kterých se lidé nyní nedostanou, a také kvůli uzavírce silnice," řekla starostka Haluzic Stanislava Zvonková (nez.).

Řidiči si připlatili až 3000

Cesta z Haluzic do sousední Lipové byla uzavřena z bezpečnostních důvodů po výbuchu druhého muničního skladu loni v prosinci. Hrozilo, že by na ni mohly dolétnout střepiny z nevybuchlé munice, prostor museli vyčistit pyrotechnici.

Silnice byla uzavřená do března, lidé museli jezdit denně mnoho kilometrů navíc, byla to pro ně velká finanční zátěž. Podle starosty Lipové Miroslava Paly dali lidé za benzin měsíčně o 2500 až 3000 korun více.

Majitelé lesů v blízkosti areálu s muničními sklady nemohou svůj majetek nyní spravovat, spadá do bezpečnostního okruhu. Bojí se také toho, že v lesích je nevybuchlá munice rozmetaná výbuchy.

Peníze za rozbitá okna

Krajský úřad zatím podle Škrobálkové žádosti shromažďuje, poté je odešle k posouzení na ministerstvo financí.

Ministerstvo rozhodne o náhradě škod a přepošle formulář zpět na kraj, aby náhradu škod schválilo zastupitelstvo.

Lidé mohou žádat o náhradu materiálních škod, například jim výbuchy rozbily okna. Starostové požadovali pro obyvatele náhradu za psychickou újmu, také kvůli evakuacím, což však nemá oporu v zákoně.

Podnikatelé mohou uplatnit jen nároky na náhradu věcné škody způsobené zásahem bezpečnostních složek a evakuací, formulář musí odevzdat do šesti měsíců od události. Škody způsobené samotnými výbuchy by měl hradit viník.

Vyšetřování potrvá několik měsíců

Ve Vrběticích vybuchl loni v říjnu sklad číslo 16 s 58 tunami vojenského materiálu včetně munice a v prosinci sklad 12 s 98 tunami vojenského materiálu.

Oba objekty si pronajímala ostravská firma Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci. Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení, zabývá se jimi speciální tým policejního prezidia.

Policie dosud obvinila pět lidí ze dvou firem, které údajně v areálu ve Vrběticích skladovaly zakázané protipěchotní miny. V únoru začalo vyskladňování areálu, které by mělo trvat několik měsíců.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Ve druhém čtvrtletí porušily zákon téměř čtyři pětiny kontrolovaných e-shopů

Téměř čtyři pětiny internetových obchodů, které v letošním druhém čtvrtletí zkontrolovala Česká obchodní inspekce (ČOI), porušily zákon. Pochybení se nejčastěji týkala práv spotřebitelů a především toho, že provozovatelé e-shopů neposkytli zákazníkům informace ohledně reklamace a mimosoudního řešení spotřebitelských sporů. Inspekce o tom v pondělí informovala v tiskové zprávě, kde současně připomněla, že vzhledem k epidemii nemoci covid-19 zájem o nákupy přes internet vzrostl. Za zjištěné nedostatky ČOI uložila firmám ve sledovaném období 452 pokut za 2,64 milionu korun.

"Výsledky kontrol potvrdily, že v oblasti internetového prodeje dochází stále k vysokému počtu porušování práv spotřebitelů," uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Velké technologické podniky letos rekordním tempem nakupují menší rivaly

Velké technologické společnosti letos rekordním tempem nakupují menší konkurenty. Informoval o tom britský ekonomický list Financial Times (FT). Technologické firmy podle údajů společnosti Refinitiv na převzetí svých potenciálních konkurentů v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů od začátku roku vynaložily minimálně 264 miliard dolarů (5,7 bilionu Kč). To představuje dvojnásobek předchozího rekordu z roku 2000.

Od začátku letošního roku technologické společnosti podle FT podepsaly rekordních 9222 smluv o převzetí podniků v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů u každého z nich. Vlna akvizic přichází v době, kdy se na velké technologické podniky soustředí čím dál větší pozornost ze strany regulátorů i politiků. Firmy jako Apple, Facebook, Google, Amazon a Microsoft se stávají terčem obvinění, že svými podnikatelskými praktikami omezují hospodářskou soutěž a poškozují spotřebitele, píše britský list.

Zdroj: ČTK
Další zprávy