Zlínský kraj chce za 70 mil. jednotný dopravní systém

ČTK ČTK
12. 6. 2012 18:12
Jeho smyslem bude koordinovat jízdní řády, zlevnit provoz a uspokojit cestující
Zlínský krajský úřad.
Zlínský krajský úřad. | Foto: Město Zlín

Zlín - Zlínský kraj chce vytvořit jednotný dopravní systém řízený centrálním dispečinkem.

Jeho smyslem bude koordinovat jízdní řády, zlevnit provoz a uspokojit co nejvíce cestujících, kteří využívají veřejnou dopravu, řekl hejtmanův náměstek Jaroslav Drozd (ČSSD).

Projekt schválili krajští radní, investice si vyžádá asi 60 až 70 milionů korun.

Ve Zlíně vznikne centrální dispečink, do projektu se zapojí také asi čtyři desítky obcí a měst, na nádražích a v dopravních prostředcích přibudou elektronické odbavovaní a informační systémy.

"Pokud se nepodaří získat peníze z evropských zdrojů, bude projekt financovat kraj z vlastních zdrojů s tím, že nejdříve pořídí dispečink v řádech 20 milionů korun a posléze společně s městy a obcemi se budou budovat další prvky," poznamenal Drozd.

S realizací by kraj měl začít v příštím roce, systém by měl začít fungovat v roce 2014.

Systém podle něj umožní kontrolovat návaznost spojů, jejich vytíženost, využívat se bude například při úpravě jízdních řádů.

"Cestující zjistí informace o spojích z panelů na nádražích, budou také v samotných dopravních prostředcích, bude to zvukově hlásit například jednotlivé zastávky. Z odbavovacích systémů půjde do dispečerského pultu informace, kdy cestující nastoupil a vystoupil, jakou jízdenku použil," uvedl Drozd.

V kraji nyní podle Drozda funguje devět linkových dopravců s asi 460 autobusy a dva drážní dopravci, do kterých patří kromě Českých drah také Dopravní společnost Zlín-Otrokovice.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Johaugová vládla i v Lahti a překonala rekord Björgenové

Norská lyžařka Therese Johaugová potvrdila nadvládu ve Světovém poháru i v Lahti, kde dnes vyhrála běh na 10 km klasicky a ovládla šestý z posledních sedmi závodů. Vedoucí žena průběžného pořadí zvítězila o 3,4 sekundy před Ebbou Anderssonovou ze Švédska, třetí byla domácí Krista Pärmäkoskiová.

Johaugová v tomto ročníku zvítězila už poosmnácté a má na dosah třetí celkový triumf v seriálu, kterému kralovala už v letech 2014 a 2016. Pak olympijská vítězka ve štafetě a desetinásobná mistryně světa nesměla rok a půl závodit kvůli trestu za doping.

V distančních závodech si jednatřicetiletá Norka připsala 63. výhru a osamostatnila se na prvním místě historického pořadí před krajankou Marit Björgenovou.

Aktualizováno před 45 minutami

Dálnici D8 zavřelo ve směru na Prahu několik nehod

Dálnici D8 na Ústecku uzavřelo ve směru na Prahu několik nehod mezi 87. až 90. kilometrem, havarovalo tam zřejmě přes deset aut. Podle prvních informací čtyři lidé utrpěli zranění. Dopravu němečtí policisté odklánějí už na svém území. Vyplývá to z informací od policie, hasičů a záchranné služby. Nehody se staly poblíž sjezdu na Petrovice před 10:00.

Další zprávy