Zlínský filmový festival zdraží vstupné. Na dvojnásobek

ČTK ČTK
19. 4. 2012 19:47
Cena vstupenek však bude oproti klasickým projekcím stále spíše symbolická
Městské divadlo Zlín.
Městské divadlo Zlín. | Foto: http://web.fmk.utb.cz

Zlín - Zlínský mezinárodní filmový festival pro děti a mládež letos zvýší vstupné pro návštěvníky. Jeho výše bude však oproti klasickým projekcím stále spíše symbolická.

Základní vstupné se z loňských 20 zvýší na 40 korun, dopolední projekce budou stále zdarma. Děti do šesti let neplatí žádné vstupné, informoval mluvčí festivalu Martin Pášma.

Ve Zlíně se letos bude konat už 52. ročník festivalu.

Mírně podraží také Filmpas, který opravňuje k odběru 14 vstupenek, jeho cena se zvýší o desetikorunu na 120 Kč. Filmpasy i vstupenky se začnou prodávat 21. května, ve stejný den bude spuštěna on-line rezervace.

Stejně jako na pořadatele různých kulturních akcí i na organizátory filmového festivalu dopadla zhoršená ekonomická situace. K dispozici mají rozpočet o 30 procent nižší než loni, kdy festival hospodařil se zhruba 40 miliony korun.

"I přes těžké časy, výrazně menší rozpočet a úžící se možnosti soukromého sektoru se nám podařilo vytvořit model festivalu, který je programově bohatý a přitom naprosto všem dostupný," uvedl umělecký ředitel přehlídky Petr Koliha s tím, že v některých oblastech se program dokonce posílil, zejména o projekce a akce určené studentům a mladým lidem.

Letošní ročník nabídne přes 200 filmů

Letošní ročník festivalu nabídne přes 200 filmů, potrvá od 27. května do 3. června. Vedle soutěží o nejlepší hraný film pro děti, hraný film pro mládež, animovaný film a evropský první film budou letos hlavními taháky irská kinematografie a připomínka výrazných osobností, jako byli výtvarník Jiří Trnka, skladatel Zdeněk Liška a režisér Zdeněk Sirový.

Z žijících tvůrců bude vzdán hold Markétě Zinnerové, prozaičce a scenáristce, která necelý měsíc po festivalu oslaví 70. narozeniny.

V doprovodném programu se počítá s výstavami, workshopy, besedami, koncerty či interaktivními akcemi pro děti.

Novinkou jsou neformální klubová setkání s filmovými tvůrci, určená zejména studentům a mladým lidem. Chystají se také čtení dosud nerealizovaných filmových scénářů herci či autory.

Součástí festivalu je tradiční výstava a dražba filmových klapek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy