Zlínský exnáměstek Janečka nemusí do vězení díky amnestii

ČTK ČTK
28. 5. 2015 11:47
Městský soud v Brně v úterý poslal Janečku na dva roky do vězení za podplácení, trestu se ale vyhne.
Soudce. Ilustrační foto
Soudce. Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Zlín - Bývalý náměstek primátora Zlína Martin Janečka (dříve ČSSD), kterého Městský soud v Brně v úterý poslal zatím nepravomocně za podplácení na dva roky do vězení, nebude muset nastoupit trest. Znovu jej ochrání amnestie, kterou Václav Klaus vyhlásil na konci roku 2013.

"Odsouzený po právní moci rozsudku nebude muset do vězení," řekl Mladé frontě Dnes Jiří Hovorka z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti. Mluvčí Městského soudu v Brně Gabriela Stočková listu sdělila, že otázku výkonu trestu a případné účasti na amnestii bude soud řešit v okamžiku, kdy budou tresty pravomocné.

Janečku v roce 2012 Krajský soud v Brně odsoudil ke dvěma letům vězení. Do vězení ale nemusel díky Klausově amnestii. Přesto podal dovolání k Nejvyššímu soudu a ten rozhodl, že je nutné kauzu projednat znovu.

"Pokud v rámci dovolání Nejvyšší soud zrušil rozsudek z konce roku 2012, tak zrušil všechny další rozsudky, které na něj navazují. Pokud by byli obžalovaní uznáni vinnými, městský soud by rozhodoval o aplikování amnestie," řekl deníku žalobce Vladimír Mach, který případ dozoroval u krajského soudu.

Soud uložil dva roky vězení také právníkovi Radku Dvořákovi a 20 měsíci nepodmíněně potrestal bývalého místopředsedu Fotbalové asociace ČR Dalibora Kučeru. Všem udělil pokuty od 300 000 do 400 000 korun. Všichni tři vinu popírají. Muži chtěli podle obžaloby podplatit insolvenčního správce věřitelské firmy, který vymáhal po Janečkově společnosti Square Transaction dluh 30 milionů korun. Za úplatek 750 000 korun měl správce dluh administrativně snížit přibližně na šest milionů korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Twitter zavede funkci spropitného celosvětově, platby přijme i v bitcoinech

Internetová sociální síť Twitter se rozhodla rozšířit funkci, která uživatelům umožňuje jednoduše zasílat peníze autorům příspěvků, aby tak ocenili jejich činnost. Funkce spropitného s označením Tip Jar (sklenice na spropitné) bude nově dostupná celosvětově a platby bude přijímat i v bitcoinech. Twitter to oznámil ve čtvrtek. Firma tak chce držet krok s provozovateli jako Patreon, kteří funkci také nabízejí.

Twitter novou funkci od května testoval. Peníze jejím prostřednictvím mohli posílat všichni uživatelé, přijímat je ale byla schopna pouze skupina vybraných uživatelů, která zahrnovala například novináře, experty a zástupce neziskových organizací. Tato skupina by se však měla časem rozšiřovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Důvěra v českou ekonomiku opět klesla, firmy trápí zdražovaní materiálů

Důvěra v českou ekonomiku se v září meziměsíčně potřetí snížila, proti srpnu klesla o 2,4 bodu na 96,2 bodu. Zhoršila se u podnikatelů i spotřebitelů. Důvodem pesimismu firem je pokračující nedostatek materiálů a jejich zdražovaní, u spotřebitelů vyvolává obavy zvyšování cen. Na webu o tom v pátek informoval Český statistický úřad (ČSÚ). V meziročním srovnání jsou ale všechny indikátory vyšší.

Zdroj: ČTK
Další zprávy