Zlínský exnáměstek Janečka nemusí do vězení díky amnestii

ČTK ČTK
28. 5. 2015 11:47
Městský soud v Brně v úterý poslal Janečku na dva roky do vězení za podplácení, trestu se ale vyhne.
Soudce. Ilustrační foto
Soudce. Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Zlín - Bývalý náměstek primátora Zlína Martin Janečka (dříve ČSSD), kterého Městský soud v Brně v úterý poslal zatím nepravomocně za podplácení na dva roky do vězení, nebude muset nastoupit trest. Znovu jej ochrání amnestie, kterou Václav Klaus vyhlásil na konci roku 2013.

"Odsouzený po právní moci rozsudku nebude muset do vězení," řekl Mladé frontě Dnes Jiří Hovorka z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti. Mluvčí Městského soudu v Brně Gabriela Stočková listu sdělila, že otázku výkonu trestu a případné účasti na amnestii bude soud řešit v okamžiku, kdy budou tresty pravomocné.

Janečku v roce 2012 Krajský soud v Brně odsoudil ke dvěma letům vězení. Do vězení ale nemusel díky Klausově amnestii. Přesto podal dovolání k Nejvyššímu soudu a ten rozhodl, že je nutné kauzu projednat znovu.

"Pokud v rámci dovolání Nejvyšší soud zrušil rozsudek z konce roku 2012, tak zrušil všechny další rozsudky, které na něj navazují. Pokud by byli obžalovaní uznáni vinnými, městský soud by rozhodoval o aplikování amnestie," řekl deníku žalobce Vladimír Mach, který případ dozoroval u krajského soudu.

Soud uložil dva roky vězení také právníkovi Radku Dvořákovi a 20 měsíci nepodmíněně potrestal bývalého místopředsedu Fotbalové asociace ČR Dalibora Kučeru. Všem udělil pokuty od 300 000 do 400 000 korun. Všichni tři vinu popírají. Muži chtěli podle obžaloby podplatit insolvenčního správce věřitelské firmy, který vymáhal po Janečkově společnosti Square Transaction dluh 30 milionů korun. Za úplatek 750 000 korun měl správce dluh administrativně snížit přibližně na šest milionů korun.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že opustí Bílý dům, pokud sbor volitelů zvolí novým prezidentem demokrata Joea Bidena

Zdroj: ČTK
Další zprávy