Zlín povede koalice ANO, STAN, lidovců, pirátů a ODS. Primátora chce vítězné hnutí

ČTK ČTK
19. 10. 2018 17:47
Po týdnu politických vyjednávání je ve Zlíně všechno jinak.
Zlín.
Zlín. | Foto: Štěpán Plaček

Zlín - Ve Zlíně sestaví koalici vítězné hnutí ANO se STAN, lidovci, piráty a ODS. V 41členném zastupitelstvu bude mít 29 křesel. Primátora si bude nárokovat vítěz voleb ANO. Vznik koalice v pátek po jednání ve Zlíně oznámil novinářům náměstek primátora a dvojka na kandidátce ANO Jiří Korec.

Po týdnu je tedy ve Zlíně všechno jinak. Avizovaná koalice ANO, STAN a Rozhýbejme Zlín, která by měla těsnou většinu 21 hlasů, nevznikne. Ředitel zlínského divadla Petr Michálek, který byl trojkou na kandidátce STAN, odmítl koalici podpořit kvůli výhradám k senátorovi a podnikateli Ivo Valentovi z Rozhýbejme Zlín. Koalici by tím pádem k většině chyběl hlas.

Adámek však poté uvedl, že chybějící hlas zajistí a koalice v této podobě pokračuje a ANO a STAN budou nadále hledat dalšího partnera do koalice. Zlín 21 i trojblok lidovců, pirátů a ODS však účast v koalici odmítali, také kvůli Valentovi.

Až v pátek v poledne Adámek řekl, že chystaná trojkoalice hnutí ANO, STAN a Rozhýbejme Zlín se rozpadla a o koalici dále jedná jen vítězné ANO s hnutím STAN a hledají partnery. Těmi by se nakonec měli stát lidovci, piráti a ODS.

Příští týden se podle Adámka budou řešit personální otázky a poměr křesel v radě města. "Příští týden by také měla být podepsána koaliční smlouva," řekl Korec.

ANO má devět mandátů, stejně tak STAN, kteří skončili těsně druzí. Třetímu hnutí Zlín 21 připadlo sedm mandátů, čtvrtí lidovci jich mají pět. Po třech mandátech mají ODS, Piráti a uskupení Rozhýbejme Zlín, které tvoří Soukromníci, Svobodní a Nezávislí. SPD bude mít dva zastupitele.

V posledních čtyřech letech vedla krajské město koalice STAN a ANO, primátorem byl Miroslav Adámek (STAN), který byl nyní lídrem STAN.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Florbalistky Švédska zdolaly v semifinále MS Finsko 5:4

Švédské florbalistky zdolaly na mistrovství světa v Neuchatelu Finsko 5:4 a v neděli od 16:30 budou bojovat o zisk sedmého zlata za sebou. Ve finále čeká osminásobné vítězky z minulých 11 šampionátů úspěšnější ze souboje mezi českou reprezentací a domácím Švýcarskem, který začne v 17:45.

Finky, které nastoupily stejně jako ve čtvrtfinále bez nemocné opory Veery Kauppiové, dvakrát v utkání dotáhly ztrátu, poprvé i dvoubrankovou. V čase 53:58 rozhodla reprízu finále z uplynulých čtyř mistrovství světa druhým gólem v utkání Emelie Wibronová. Švédky vyhrály 37. duel za sebou od porážky s Finskem 1:2 v základní skupině v roce 2007 ve Frederikshavnu.

Švédky na přelomu první a druhé třetiny získaly vedení 2:0 díky Wibronové a Bobergové. Na snížení Kippiläové odpověděla v polovině utkání z úniku Gustafssonová, ale Finky během 14 sekund mezi 33. a 34. minutou vyrovnaly díky Saariové a Ooně Kauppiové.

Úřadujícím šampionkám vrátila vedení 78 sekund před koncem druhé třetiny při signalizovaném vyloučení Delgadová Johanssonová. Finky se opět dotáhly v polovině závěrečného dějství díky Ooně Kauppiové. Favoritky ale slavily díky podařené střele Wibronové, v závěru při tlaku soupeřek a dlouhé finské power play odolaly díky brankářce Hillové.

Další zprávy