Zákaz pití alkoholu u hřbitovů a piet, velí Hradiště

ČTK ČTK
7. 12. 2011 7:43
Nová vyhláška rozšiřuje zóny, kam se nesmí s načatým alkoholickým nápojem
Nová vyhláška je namířena hlavně proti bezdomovcům (ilustrační foto).
Nová vyhláška je namířena hlavně proti bezdomovcům (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Uherské Hradiště - Zastupitelé Uherského Hradiště schválili rozšíření protialkoholní vyhlášky. Strážníci tak budou moci nově pokutovat i lidi, kteří se na daných místech zdržují s otevřenou lahví nebo jinou nádobou s alkoholickým nápojem.

Nová vyhláška navíc zakázané zóny rozšiřuje, například o stometrový okruh od hřbitovů a pietních míst.

Podle starosty byla vyhláška upravena z podnětu strážníků, kteří nemohli podle stávajících pravidel postihovat zejména zákaz konzumace alkoholu porušující bezdomovce. Lidé, kteří po městě popíjeli alkohol, jim totiž často tvrdili, že lahev jen drží. "Dáváme nástroj naší městské policii, aby mohla zasáhnout," přiblížil starosta města Květoslav Tichavský (ODS).

Vyhláška v Uherském Hradišti platí od roku 2009. Alkohol na veřejných místech ve městě nelze konzumovat například v památkové zóně, u školských zařízení, dětských hřišť, v ulicích bývalých kasáren nebo v okruhu kolem autobusového a vlakového nádraží. Výjimkou bývají jen vybrané kulturní a sportovní akce, jako jsou například oblíbené Slovácké slavnosti vína a otevřených památek.

S alkoholem bojují všechna velká města na Zlínsku

Vyhlášku zakazující pití alkoholu na veřejnosti přijala prakticky všechna velká města ve Zlínském kraji. Podobně jako Uherské Hradiště ji letos rozšířil například Zlín.

Také zde mohou městští policisté pokutovat i lidi, kteří se na daných místech zdržují s otevřenou lahví nebo jinou nádobou s alkoholickým nápojem. Nová vyhláška také rozšířila některé zóny a zakázala pití alkoholu například i na zastávkách městské hromadné dopravy.

Pasáží o možném pokutování i těch lidí, kteří se zdržují na veřejném prostranství s otevřenou lahví nebo jinou nádobou s alkoholickým nápojem, se dříve zabýval Ústavní soud. Formulace se totiž objevila ve vyhlášce města Jeseník a nelíbila se ministerstvu vnitra. To tvrdilo, že město takový zákaz vydat nemůže. Ústavní soud byl ale jiného názoru a dal za pravdu Jeseníku.

 

Právě se děje

Další zprávy