Za výbuchy ve Vrběticích chce Zlínský kraj od státu milion, vyplatí ho lidem i firmám

ČTK ČTK
9. 10. 2015 13:08
O celkem 1,2 milionu korun požádal začátkem září Zlínský kraj. Jde o náhradu škod způsobených vloni výbuchy muničních skladů ve Vlachovicích-Vrběticích. Hejtman shrnul žádosti 33 obyvatel a pěti právnických osob, peníze chce poškozeným rozdělit prostřednictvím krajského úřadu. Škody by měl hradit viník, toho ale ještě policie nezná. Žádosti posuzuje ministerstvo vnitra.
Výbuch ve Vrběticích.
Výbuch ve Vrběticích. | Foto: Policie ČR

Zlín - Zlínský krajský úřad odeslal na ministerstvo vnitra zpracované žádosti obyvatel a právnických osob, kteří požadují téměř 1,2 milionu korun jako náhradu věcné škody v souvislosti s loňskými výbuchy skladů s municí ve Vlachovicích-Vrběticích na Zlínsku.

Současně hejtman Stanislav Mišák (ČSSD) požádal ministerstvo financí o 1 154 379 korun z kapitoly Všeobecná pokladní správa tak, aby byly tyto finance pro poškozené zaslány prostřednictvím krajského úřadu, řekla v pátek mluvčí hejtmanství Renata Škrobálková.

Odpověď zatím nedorazila

Odpověď z ministerstev podle ní zatím nedorazila, kraj odesílal žádosti na začátku září. Žádosti se nyní na ministerstvu vnitra posuzují, sdělila jeho mluvčí Gabriela Vaňková.

V současné době se o dalším postupu odškodnění na ministerstvu vnitra jedná, a nelze tedy předjímat celkový postoj k individuálním žádostem, podotkla.

Žádosti se podle Škrobálkové týkaly vyplacení náhrad pro 33 fyzických osob v celkové výši téměř 526 tisíc korun a pro pět právnických osob ve výši asi 629 tisíc korun.

Odškodněni by měli být lidé, kteří byli poškozeni v souvislosti se zásahem Integrovaného záchranného systému (IZS), tedy policie, hasičů a záchranářů. Škody způsobené samotnými výbuchy by měl hradit viník, ten však ještě není známý.

Například majitelé lesů již déle upozorňují na to, že nemohou vstoupit na své pozemky v blízkosti vrbětického areálu a udržovat je, ty pak ztrácejí svou hodnotu.

"Žádosti, které byly zaslány na krajský úřad, byly posouzeny, zpracovány, přepočítány a zkontrolovány komisí zřízenou Radou Zlínského kraje v čele s ředitelem krajského úřadu a předány ke konečnému řešení ministerstvu vnitra a ministerstvu financí tak, jak stanoví zákon o IZS," poznamenala Škrobálková.

Škody kryje státní rozpočet

Krajský úřad trvá na tom, že podle zákona o IZS jsou finanční náhrady hrazeny ze státního rozpočtu. "Nikoliv však v rámci příspěvku na přenesený výkon státní správy.

Příspěvek, který kraj získává od státu na výkon státní správy, slouží k částečnému pokrytí mzdových a provozních výdajů v souvislosti s výkonem státní správy, nikoliv na krytí vzniklých škod. Kraj nemá ve svém rozpočtu vyhrazeny finanční prostředky na krytí škod, které má ze zákona poskytovat stát," podotkla Škrobálková.

Kraj podle ní postupuje v souladu se zákonem a je prostředníkem mezi poškozenými a státem.

Rozhoduje kraj

Podle Vaňkové se nyní nastavuje postup pro možné odškodnění obyvatel. Kompetence za odškodnění má však podle ní v rámci přenesené působnosti krajský úřad.

"Krajský úřad v této souvislosti vykonává přenesenou státní správu, tedy zastupuje stát v území," uvedla Vaňková.

Ministerstvo financí podle své mluvčí eviduje jen čtyři žádosti pro Zdravotnickou záchrannou službu Zlínského kraje v celkové výši 3,8 milionu korun jako úhradu nákladů v souvislosti se zásahem ve Vrběticích, jde o mzdové náklady, cestovní náhrady či náklady na pohonné hmoty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy