Za vraždu zákazníka dostal mladý dealer deset let

ČTK ČTK
4. 4. 2011 16:08
Obžalovaný se hájil tím, že ho muž napadl a on se nožem jen bránil
Vrah zasadil oběti osm ran. Po činu se na místo vrátil, aby zahladil stopy.
Vrah zasadil oběti osm ran. Po činu se na místo vrátil, aby zahladil stopy. | Foto: Bleskově

Zlín - Krajský soud ve Zlíně uložil dvacetiletému mladíkovi z Bystřice pod Hostýnem za vraždu kvůli drogám deset let vězení.

Obžalovaný Zdeněk Novák u soudu činu litoval. Tvrdil ale, že sám byl napaden a jenom se bránil. Hrozilo mu až 18 let vězení.

Čin se stal loni v září v Bystřici pod Hostýnem poblíž silnice na Valašské Meziříčí. Podle státního zástupce Romana Kafky se oba muži neshodli na množství a ceně psychotropní látky a hádka vyvrcholila tím, že dealer s nožem v ruce napadl svého zákazníka.

Obžalovaný u soudu tvrdil, že byl napaden poté, co poškozenému odmítl prodat drogy. "Nechtěl jsem nikomu ublížit. Je mi líto, co se stalo," řekl Novák, který se v jednací síni také omluvil rodině zemřelého.

Podle obžaloby zasadil Novák své oběti osm ran do různých částí těla a obličeje. "S ohledem na místa těla, na která útočil, musel být přinejmenším srozuměný s možností smrti poškozeného," uvedl Kafka. Muž vykrvácel na místě poté, co mu jedna z ran protnula tepnu a žílu ve stehně.

Zbytky rozbité zbraně našla policie na stole

Novák se následně na místo činu vrátil a odcizil zemřelému jeho dva mobilní telefony a osobní doklady, které se podle Kafky pokusil zničit, aby tak ztížil identifikaci poškozeného. Doma navíc zničil i vražednou zbraň, kterou rozbil na kusy, jež kriminalisté objevili zatlučené do stolu. Obviněný je stíhán vazebně a kromě vraždy ho soud potrestal i za krádež.

Podle psychiatra dosud netrestaný Novák netrpí žádnou duševní poruchou ani závislostí. Znalec jej pouze označil za rekreačního uživatele pervitinu. Motivem k prodeji drog byla podle znalce vidina rychlého zisku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy