Za vraždu seniora ve Slopném dostali muži výjimečné tresty

ČTK ČTK
3. 6. 2014 15:25
Vrchní soud uložil Straňákovi 24 a půl roku a Šimonovi 20 a půl roku vězení. Původní tresty byly o půl roku vyšší.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Olomouc - Za brutální vraždu seniora ve Slopném na Zlínsku uložil olomoucký vrchní soud Maroši Straňákovi ze Slovenska 24 a půl roku a Davidu Šimonovi 20 a půl roku vězení.

Původní tresty odvolací soud oběma mužům snížil o půl roku. Případ soudy zaměstnává již delší dobu, vrchní soud jej měl na stole už potřetí. Muži vinu popírali. Vyšetřování vraždy ztížilo to, že se na násilnou smrt seniora přišlo se zpožděním.

Soud tresty snížil kvůli úpravě v rozsudku, kdy jim uložil i přes chybějící odvolání žalobce propadnutí věci. Podle senátu jsou však výjimečné tresty na místě.

"Spáchali čin surovým až brutálním způsobem, se kterým se vrchní soud prakticky v takovém rozsahu nesetkává. Trest byl navíc uložen jako souhrnný za další trestnou činnost," řekl mluvčí soudu Vladimír Lichnovský.

Muži podle obžaloby přepadli sedmasedmdesátiletého muže v jeho domě v září 2011. Napadeného opakovaně surově bili po celém těle, škrtili jej, kopali do něj. Podle znalců mu zasadili desítky ran i do hlavy. Důchodce utrpěl rozsáhlé zlomeniny lebky a otok mozku. Na místě zemřel. Mladíci si z domu údajně odnesli asi 3000 korun a šperky v hodnotě asi 14 tisíc korun.

Vrchní soud v Olomouci
Vrchní soud v Olomouci | Foto: http://portal.justice.cz/

Krajský soud nejprve dvojici zprostil obžaloby pro nedostatek důkazů. Vrchní soud mu ale vrátil případ zpět. Vysoké tresty dostali muži poté, co se objevily nové důkazy v podobě výpovědí spoluvězňů, jimž se Straňák prý ve vazbě s vraždou svěřil. Oba obžalovaní však vinu popírali.

Obhájce Straňáka zpochybnil nejen výpověď jeho kolegy z vazby, ale poukázal i na nejasnou dobu smrti poškozeného.

Zrušení rozsudku žádal i obhájce Šimona. I on zpochybnil usvědčující výpověď spoluvězně. "Pětkrát trestaný recidivista není věrohodný, je to profesionální podvodník a lhář," tvrdil obhájce, který napadl i pachové stopy na místě vraždy.

Rodina si myslela, že senior upadl

Podle žalobce je však jejich obhajoba účelová. Přiznal však, že "kardinálním problémem této věci je doba úmrtí." I z tohoto důvodu vrchní soud v úterý dokazování doplnil o výpovědi znalců, kteří dobu napadení muže i jeho smrti upřesnili.

Policie měla při objasňování vraždy ztížené podmínky. Mrtvého seniora s rozbitou hlavou našli příbuzní, kteří si mysleli, že upadl a zranil se sám. Na násilnou smrt přišla až pitva. V té době však už rodina stopy na místě uklidila; přesto se policistům podařilo zajistit na místě řadu pachových stop. Podle žalobce pochybila především lékařka, která na místě tělo muže ohledávala.

Straňák si nyní odpykává 8,5 roku na Mírově za přepadení dvou zlatnictví. Muž byl hlavou skupiny, která loupila v říjnu a listopadu 2011, tedy krátce po vraždě seniora ve Slopném. Soud mu proto uložil souhrnný trest. V případu se angažoval také Šimon, který prodával ukradené zlato. Podmíněný trest mu ale zrušila amnestie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Některé britské čerpací stanice přerušily provoz. Nemá jim kdo dovézt palivo

V Británii muselo dočasně přerušit provoz několik čerpacích stanic, protože jim došly pohonné hmoty. Ty na ně kvůli chybějícím řidičům nákladních aut nemá kdo dovézt, v rafinériích je přitom benzinu i nafty dost. Ministr dopravy Grant Shapps dnes vyzval motoristy, aby se nesnažili natankovat si do zásoby, informovala veřejnoprávní BBC na svých internetových stránkách.

Agentura Reuters napsala, že u některých čerpacích stanic v Londýně a jihoanglickém hrabství Kent se dnes tvořily fronty aut. Asociace prodejců pohonných hmot doporučila motoristům, aby měli v nádrži tolik paliva, aby jim vystačilo na cestu k záložní stanici pro "vzácný" případ, že na první nebude k dostání.

V některých britských médiích se objevily informace, že britská vláda v situaci, kdy v zemi chybí až 100.000 řidičů nákladních aut, uvažuje o nasazení vojáků. "Pokud by to pomohlo, povoláme je," řekl Shapps BBC. Dodal ale, že není jasné například to, zda vojáci mohou řídit vozidla s civilní registrací.

Už měsíce zástupci supermarketů a zemědělců upozorňují, že vzhledem k nedostatku řidičů jsou narušené dopravní řetězce, kvůli čemuž mají problémy dostat zboží na pulty obchodů.

V televizi Sky Shapps řekl, že nedostatek řidičů je celosvětový problém kvůli tomu, že během pandemie covidu-19 se nekonaly zkoušky pro nové šoféry. Británie podle něho proto počet zkoušek zdvojnásobuje. Těm současným je v průměru 55 let a stěžují si na špatné pracovní podmínky i platy.

Řidičů je v Británii nedostatek ale i kvůli brexitu, po němž je pro pracovníky z jiných evropských zemí těžší získat pracovní povolení. Asociace silniční nákladní dopravy (RHA) vyzvala vládu, aby v blízké době tato pravidla zmírnila. K tomu Shapps řekl, že nechce, aby britské řidiče vytlačili jejich kolegové ze zemí Evropské unie, kteří mají nižší nároky na mzdy.

Rod McKenzie z RHA podle BBC řekl, že více řidičů profesi opouští, než do ní přichází. "Je to takhle jednoduché: všechno, co v Británii máme, se dováží nákladními auty. Takže pokud je nedostatek řidičů, je nevyhnutelné, že všechny věci, které chceme, nedostaneme, kdy chceme," řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy