Za tragédii na rallye v Lopeníku nemůže komisař, ale pořadatel, rozhodl soud. Trest zrušil

ČTK ČTK
2. 12. 2015 12:07
Brněnský soud zrušil traťovému komisaři tragické rallye v Lopeníku na Uherskohradišťsku podmínku. Jeho pochybení je podle soudce marginální. Zároveň nařídil, aby státní zastupitelství s policií zkoumalo odpovědnost pořadatelů akce. Při neštěstí v listopadu 2012 vyjel závodní vůz ze silnice a zabil čtyři dívky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Brno - Státní zastupitelství musí znovu a důkladněji prošetřit okolnosti autonehody při rallye v Lopeníku na Uherskohradišťsku, kde v listopadu 2012 vyjel závodní vůz ze silnice a zabil čtyři dívky. Nařídil to brněnský krajský soud.

Soudce Josef Teplý, který se případem zabýval, poukázal na pochybení pořadatelů s tím, že nedokázali zajistit bezpečnost diváků.

Za neštěstí byl dosud potrestán podmínkou jen traťový komisař Petr Plášek, který na tento úsek silnice při závodech dohlížel. Brněnský krajský soud ale trest zrušil.

Kritizoval také obecní úřad

Soudce Teplý uvedl, že Pláškovo pochybení je marginální. Naopak ostře kritizoval pořadatele závodů v Lopeníku. Brněnský soud nařídil, aby státní zastupitelství s policií zkoumalo právě odpovědnost pořadatelů za neštěstí.

Kritizoval také Obecní úřad Lopeník; rallye sice povolil, na bezpečnost ale podle soudu nedohlédl.

Plášek dostal letos v únoru u soudu v Uherském Hradišti 1,5 roku vězení s podmíněným odkladem na 1,5 roku za to, že závodní trať v místě, kde se neštěstí v listopadu před třemi lety stalo, důsledně nestřežil.

Plášek se hájí tím, že jej pořadatelé akce nedůsledně proškolili jako komisaře. Proti podmínce se odvolal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Irving dovedl basketbalisty Brooklynu k výhře nad New Orleans

Basketbalisté Brooklynu zvítězili na hřišti New Orleans Pelicans 134:129. Oslabené Nets v koncovce podržel Kyrie Irving osmi body v poslední minutě. Brooklyn je tak o jedinou prohru druhý ve Východní konferenci NBA za Philadelphií. Zazářil také Paul George, který zařídil Los Angeles Clippers výhru 113:112 nad Portlandem, přičemž sám v poslední minutě smazal pětibodovou ztrátu.

Výsledky NBA:

Atlanta - Orlando 112:96, New Orleans - Brooklyn 129:134, New York - Charlotte 109:97, Portland - LA Clippers 112:113, Sacramento - Minnesota 120:134.

před 1 hodinou

Policie v Ohiu postřelila mladou černošku, ta zemřela

Policie ve městě Columbus v americkém státě Ohio v úterý postřelila mladou černošku, dívka na následky zranění zemřela. Strážníci podle úřadů i rodiny zemřelé na místo přijeli poté, co obdrželi hlášení o násilném incidentu. Informovala o tom agentura Reuters.

Střelba se odehrála krátce předtím, než soudce v Minneapolisu oznámil, že porota shledala bývalého policistu Dereka Chauvina vinným z vraždy a zabití černocha George Floyda. Ten zemřel poté, co mu Chuavin loni v květnu při zatýkání klečel na krku.

Policie v Ohiu zveřejnila záběry z kamer na uniformách policistů několik hodin po úterní střelbě. Policejní ředitel Michael Woods uvedl, že strážníci na místo přijeli poté, co obdrželi hlášení, že se v jihovýchodní části města schyluje k útoku nožem. Podle videozáznamu policie dorazila k domu, před nímž stála skupina lidí. Mladá žena, která měla patrně v ruce nůž, se rozeběhla k další ženě. Policisté pak začali na útočnici střílet a ta se skácela k zemi. Nedaleko jejího těla podle videozáznamu patrně ležel kuchyňský nůž.

Zdroj: ČTK
Další zprávy