Za požár Libušína nemůže závada, oheň mohl přijít zvenčí

ČTK ČTK
5. 3. 2014 13:36
Podle vyšetřovatelů může být za vznikem požáru úmysl nebo nedbalost.
Chata je ve správě Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm
Chata je ve správě Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm | Foto: www.vmp.cz

Rožnov pod Radhoštěm (Vsetínsko) - Pondělní požár chaty Libušín na Pustevnách na Vsetínsku s velkou pravděpodobností nezpůsobila technická závada.

Vyšetřovatelé dál pracují s verzí úmyslného nebo nedbalostního vzniku požáru a podle nových zjištění se oheň mohl rozšířit z vnější části objektu. Informoval o tom mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.

Vznik požáru z vnější strany objektu by mohlo potvrzovat také to, že požár nahlásila hasičům žena, která obývala vedlejší chatu.

"Měla okna směrem k Libušínu. Okamžitě, jak uviděla plameny, volala hasiče," řekl ředitel Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm Jindřich Ondruš. Vnitřní protipožární čidlo plameny údajně zaregistrovalo až o něco později. Muzeum Libušín, který je národní kulturní památkou, spravuje.

Hasiči ve středu předají požářiště muzeu. "Prvotní činnosti na místě dnes skončí," řekl Netopil. Vyšetřovatelé mají podle něj vše už zadokumentované. "Nyní se to bude vyhodnocovat," podotkl.

Policie podle krajské policejní mluvčí Jany Macalíkové stále čeká na výsledky expertiz. "Sbíráme další důkazy, které by mohly některou z variant potvrdit," řekla Macalíková.

Chata se zatím strhávat nebude

Požár chaty byl hasičům nahlášen v noci na pondělí pár minut po půlnoci. Oheň zachvátil především pravou část budovy, nejvíce umělecky hodnotnou jídelnu. Podle odhadů na objektu vznikla škoda za 80 milionů korun a právě kvůli vysoké škodě ho vyšetřují kriminalisté.

V úterý si požářiště poprvé prohlédl statik. "Ještě nedal konečný verdikt. Vypadá to, že velká část jídelny je poškozena. S odborníky jsme se však rozhodli ji zatím nestrhávat, poslouží k průzkumu vedoucímu k pořízení dokumentace. Zatím to zakryjeme a uchováme," uvedl Ondruš.

Muzeum společně se starosty okolních obcí a spolků v úterý deklarovalo snahu Libušín obnovit. Náklady by měla pokrýt zejména pojistka, byla také vyhlášena veřejná sbírka.

"Dnes ráno tam bylo již 18 tisíc korun. Vzedmula se velká vlna zájmu, chodí nám různé nabídky firem i jednotlivců," podotkl Ondruš. Například Rožnovský pivovar věnuje na obnovu chaty jednu korunu z každého prodaného piva.

Podle památkářů je škoda nevyčíslitelná

Výrazně poškozený objekt bude obnoven zřejmě formou vědecké rekonstrukce. Předměty, které půjdou zachránit, pracovníci muzea uschovají, jiné díky rozsáhlé dokumentaci, kterou mají k dispozici, vyrobí.

"Již nyní jsou konzervátoři na požářišti s hasiči, kteří odklízejí popel. Když najdou něco, co by šlo zachránit, tak to uloží a odvezou," uvedl ředitel muzea.

Chata patřila do souboru nejznámějších beskydských secesních lidových staveb, které se staly symbolem Pusteven. Památkáři hovoří o nevyčíslitelné kulturní škodě.

Objekt pojmenovaný po bájné kněžně Libuši byl otevřen v roce 1899. Interiér zdobily fresky a sgrafita s motivy valašských a slovenských pověstí podle návrhů Mikoláše Alše. K unikátům patřily tři secesní lustry, příborník, skleník a hodiny. 

 

Právě se děje

Další zprávy