Za loupež, která skončila vraždou, si muž odsedí devět let

ČTK Domácí ČTK , Domácí
Aktualizováno 25. 3. 2015 11:20
Čtveřice mužů při loupeži neplánovaně zabila seniora a odnesla si lup 250 korun a lahev vodky.
Vratislav Pospíšil u soudu.
Vratislav Pospíšil u soudu. | Foto: ČTK

Olomouc - Olomoucký vrchní soud potvrdil organizátorovi loupeže na Slovácku Vratislavu Pospíšilovi devět let vězení. Podle rozsudku muž naplánoval v roce 2009 na Uherskohradišťsku loupež, která skončila vraždou seniora.

Společně s ním se na přepadení podíleli další tři muži. Jeden zemřel, zbývající dva si odpykávají za vraždu osmnáctileté tresty. Případem Pospíšila se soudy zabývaly několikrát.

Během řízení uprchl, dopaden byl loni v Anglii a požádal o nový proces.

Za smrt nenesu odpovědnost, hájil se Pospíšil

"Uložený trest je trestem přiměřeným i s ohledem na trestní minulost obžalovaného. Pokud řízení trvalo tak dlouhou dobu, bylo to zaviněno jednáním obžalovaného, který v roce 2010 uprchl a byl zadržen až v roce 2014," uvedl soudce Petr Andrés.

Muži původně hrozilo za zvlášť závažný zločin loupeže pět až 12 let vězení. U soudu Pospíšil tvrdil, že s vraždou ani s loupeží nemá nic společného. 

"Tragické úmrtí starého a bezmocného člověka je mi hluboce líto, na této smrti ale nenesu žádnou odpovědnost. Cílem celého činu byla krádež," řekl u soudu Pospíšil.

"V žádném případě jsem spoluobviněné nemotivoval k nějakému paralyzování," přesvědčoval soud Pospíšil.

Tvrdil, že jeden ze spolupachatelů jej poté ve voze přesvědčoval, že se seniorovi nic nestalo. Následky jejich činu údajně viděl až poté v televizi.

Soud měl však na jeho jednání jiný názor. "Všichni jednali jako organizovaná skupina, každý měl jednotlivé role, které měl plnit. Jednali ve vztahu k trestnému činu loupeže jako spolupachatelé," řekl k jeho obhajobě soudce Andrés.

Pachatel koordinoval loupež 

Podle obžaloby se čtyři muži v listopadu 2009 domluvili, že okradou dvaaosmdesátiletého muže v části obce Mistřice Javorovec. Pospíšil a Pavel Daniel, který již zemřel, údajně koordinovali jednání skupiny a čekali ve voze.

Slovenský dělník Roland Makó s nezaměstnaným Liborem Vaďurou měli jít do domku pro peníze. Seniora, pokud by se bránil, měli paralyzovat pepřovým sprejem, lepicí páskou a provazem.

Loupež měla však nakonec tragické následky. Když je přepadený důchodce začal vykazovat z domu, muži jej podle rozsudku napadli.

Makó jej mimo jiné rdousil a Vaďura jej bil do hlavy dřevěnou holí, čímž mu způsobili smrtelná zranění. Z domku si odnesli 250 korun a lahev vodky.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 7 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy