Za krácení daně uložil soud téměř devět let vězení

ČTK ČTK
20. 6. 2011 15:08
Dalších téměž devět si odsedí Jiří Cochlar za falešné faktury v účetnictví
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Zlín - Bývalý místopředseda zkrachovalého fotbalového klubu z Kunovic na Uherskohradišťsku Jiří Cochlar půjde na osm let a osm měsíců do vězení.

V pondělí ho tam poslal Krajský soud ve Zlíně za daňové úniky. Dvaapadesátiletý Cochlar měl podle obžaloby připravit stát na daních o zhruba 5,2 milionu korun.

Cochlar si už nyní ve vězení odpykává osmiletý trest za rozsáhlé podvody a úvěrový podvod při stavbě kunovické sportovní haly. Obvinění z daňových úniků ale odmítá.

Státní zástupkyně Pavlína Nesvadbová ho obvinila za krácení daně, poplatku a jiných povinných plateb. Cochlar podle ní přidával do účetnictví FK Kunovice nákladové faktury za dodání materiálů a provedení prací, které se ve skutečnosti neuskutečnily. Za rok 2005 si tak zkrátil daň o 5,2 milionu korun. Pokud by soud zrušil předchozí souhrnný osmiletý trest, hrozil by Cochlarovi souhrnný trest odnětí svobody až deset let.

Cochlar se hájil tím, že za účetnictví neodpovídal on, ale najatá firma. Fiktivní faktury tak měli vytvářet zástupci společnosti. Ti to však odmítli. Na nesrovnalosti přišel bývalý předseda představenstva klubu František Šácha a požádal o kontrolu finančním úřadem.

"Posledním momentem, pro který již nebylo žádné racionální vysvětlení, bylo daňové přiznání, podle něhož jsme měli mít v pokladně 20 milionů Kč, a my jsme zatím nebyli schopni bezmála zaplatit telefony," vysvětluje Šácha. Podle něj měl druholigový klub běžné roční obraty 20 až 30 milionů korun. V daňovém přiznání za rok 2005 bylo ale více než 80 milionů korun.

Další podvody za desítky milionů

Cochlar si již odpykává trest za podvod při stavbě sportovní haly. V roce 2006 převedl peníze ze státní dotace na účty soukromých firem. Celkem tak ministerstvo financí připravil o 15 milionů korun. Při dalších podvodech měl Cochlar okrást přibližně 30 lidí a firem o 27 milionů korun.

Za tyto podvody ho Krajský soud ve Zlíně poslal v roce 2009 na devět let do vězení. Obžalovaný se odvolal a v červnu loňského roku Vrchní soud trest o rok díky novele trestního zákoníku zmírnil. 

Cojocaru nesmí po odpykání trestu šest let pracovat ve statutárních orgánech občanských sdruženích, obchodních společnostech a družstvech. Zaplatit musí i peněžitou pokutu ve výši 500 tisíc korun. Podvody měl Cochlar páchat v letech 2004 až 2008 a okrást firmy i jednotlivce z celé ČR. Sám však vinu odmítl a podal dvě dovolání. Nejvyšší soud mu ale nevyhověl.

 

Právě se děje

před 46 minutami

IKEM začne stavět nové pavilony, hotovo bude za dva a půl roku

Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), který je největším transplantačním centrem v Česku, ve středu slavnostně zahájil stavbu dvou nových pavilonů. Přístavba umožní rozšíření kardiovaskulárních a transplantačních programů, bude tam také nový urgentní příjem. Náklady na stavbu budou 1,05 miliardy korun, z toho 603,7 milionu korun přispěje stát prostřednictvím strategických vládních investic.

Podepsání smlouvy se zhotovitelem a poklepání základního kamene stavby se ve středu zúčastnili premiér Andrej Babiš (ANO), ministr Petr Arenberger (za ANO), ředitel IKEM Michal Stiborek a zástupci stavební firmy IMOS Brno. Nové pavilony by měly být hotové za 2,5 roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy