Vsetínská KDU-ČSL musí stáhnout poutače, chybí jim povolení

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 9. 2014 16:07
Velké předvolební poutače byly umístěny bez souhlasu stavebního úřadu. Stejný problém postihl také hnutí ANO.
Lídr KDU-ČSL ve Vsetíně Jiří Čunek.
Lídr KDU-ČSL ve Vsetíně Jiří Čunek. | Foto: Facebook

Vsetín - Lidovci musejí stáhnout své předvolební poutače ve Vsetíně. K odstranění je vyzval stavební úřad, poutače byly umístěny bez územního rozhodnutí nebo územního souhlasu, jak vyžaduje stavební zákon.

Volební speciál 2014

Volby

Vše podstatné k říjnovým komunálním a senátním volbám najdete přehledně na speciální stránce zde >>

"Velikost těchto poutačů vyžaduje povolení stavebního úřadu, a nikoliv pouze zábor veřejné zeleně, stavební úřad proto vyzval KDU-ČSL k jejich odstranění," řekla mluvčí radnice Jana Čadová.

Před několika dny instalovalo podle ní obdobné poutače i hnutí ANO, i v tomto případě bude postup stavebního úřadu stejný. Krajská tajemnice lidovců Karla Vaculínová řekla, že poutače odstraní.

"Zaplatili jsme za poutače městskému odboru zeleně. Byli jsme v dobré víře, že je to v pořádku," uvedla Vaculínová. Poutače by strana měla odstranit v úterý, nové už před volbami instalovat nebude. Podle Vaculínové však lidovci používají stejné poutače v jiných městech v regionu, problémy tam nemají.

Na umístění velkých poutačů upozornili občané

Volební poutače jsou považovány za reklamní a informační zařízení. Rozhodnutí o umístění stavby ani územní souhlas nevyžadují zařízení o celkové ploše do 0,6 metru čtverečních.

Poutače lidovců však byly větší, uvedla Čadová, podle které šlo asi o více než třicet poutačů. "Jde o ten typ, co se upevňuje do země, nebo takzvaná áčka," podotkla Čadová.

Na umístění poutačů lidovců bez stavebního povolení poukázali v minulém týdnu obyvatelé města. Stejně bude nyní velikost poutačů přezkoumávat stavební úřad i u hnutí ANO. U jiných kandidujících stran zatím problémy zjištěny nebyly.

"V rámci osvěty bych chtěl občanům vysvětlit, že umístění volebních poutačů je věcí přenesené působnosti podle stavebního zákona a pravomoc je dána stavebnímu úřadu, který v rámci jejího výkonu z úřední povinnosti šetří veškeré podané podněty," uvedl tajemník městského úřadu Radomír Zimek.

Post bude obhajovat kandidátka za ODS

Lídrem lidovců, kteří skončili v posledních komunálních volbách před čtyřmi lety těsně druzí, je senátor a bývalý starosta Jiří Čunek. O hlasy voličů v říjnových komunálních volbách se ve Vsetíně utká deset politických stran a hnutí.

Svůj post bude obhajovat starostka Iveta Táborská z ODS. Občanští demokraté volby ve městě v roce 2010 vyhráli, v jednadvacetičlenném zastupitelstvu získali pět křesel a funkci starostky.

ČSSD nyní postavila do čela kandidátky ředitele gymnázia Dalibora Sedláčka, hnutí ANO předsedu sdružení obcí mikroregionu Vsetínsko Jaromíra Kudlíka, který byl do současného zastupitelstva zvolen za SNK ED.

Za TOP 09 je lídrem stejně jako v minulých volbách Stanislav Pavelec, který je místostarostou. Komunisty povede zastupitel Zdeněk Vejpustek. Starostové a nezávislí pro Vsetín (STAN) vyslali do voleb ředitele agentury pro ekonomický rozvoj Tomáše Pifku.

 

Právě se děje

Další zprávy