Vrchní soud potvrdil 16 let vězení pro muže, který v opilosti zabil bratra

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 10. 2015 16:06
Olomoucký vrchní soud potvrdil Romanovi Fojtáškovi 16 let vězení za brutální vraždu bratra. Fojtášek bratra v silné opilosti ubil sekerou, poté jeho tělo zastlal do postele a nechal ho tam tři týdny ležet. Fojtášek žádal o nový posudek svého duševního stavu. Podle mluvčího vrchního soudu Vladimíra Lichnovského by nový posudek byl nadbytečný. "Jsme také toho názoru, že se jedná o vraždu s rozmyslem provedenou zvlášť surovým způsobem," řekl.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Olomouc - Za brutální vraždu svého bratra si Roman Fojtášek z Bystřice pod Hostýnem na Kroměřížsku odpyká 16 let vězení. Rozhodl o tom olomoucký vrchní soud, který tak potvrdil trest uložený krajským soudem.

Fojtášek bratra v silné opilosti ubil sekerou, poté jeho tělo zastlal do postele a nechal ho tam tři týdny ležet. Matka zemřela několik dnů po bratrovraždě přirozenou smrtí. Fojtášek ji nechal ležet na zemi a v domě dál přespával.

V odvolání Fojtášek neúspěšně požadoval nový posudek svého duševního stavu. Chtěl také překvalifikovat svůj čin z vraždy na zabití, kde je maximální sazba deset let vězení.

"Neudělal jsem to s rozmyslem. Kdyby to šlo vrátit zpět, tak bych to chtěl vrátit zpět. Je mi to moc a moc líto, co jsem provedl," uvedl. Senát vrchního soudu ale jeho odvolání nakonec zamítl.

Podle mluvčího vrchního soudu Vladimíra Lichnovského by nový posudek byl nadbytečný. "Jsme také toho názoru, že se jedná o vraždu s rozmyslem provedenou zvlášť surovým způsobem," řekl Lichnovský, podle kterého krajský soud uložil Fojtáškovi přiměřeně přísný trest.

Sekerou mu prorazil lebku

Fojtášek staršího sourozence po předchozí ostré hádce podle obžaloby surově zavraždil v prosinci 2014 šesti ranami sekerou do hlavy. Nejprve ho praštil tupou stranou sekery, a když upadl na zem, tak mu zasadil dalších pět ran. Bratrovi na několika místech prorazil lebku. Bezvládné tělo položil do postele. Matce o několik dní později selhalo srdce. Když začaly mrtvoly zapáchat, tak si Fojtášek postel přesunul do jiné místnosti.

Svědci uvedli, že Fojtáškova rodina často holdovala alkoholu. Podle znalců byl Fojtášek závislý na alkoholu, který degradoval jeho osobnost a vedl k morálnímu úpadku.

"Věděl, co v opilosti dělá. Alkohol pil dlouhodobě," podotkl znalec z oboru psychiatrie Petr Nedoma, podle kterého byl Fojtášek po vraždě svého bratra zřejmě neustále opilý, takže tragickou událost nenahlásil.

Fojtášek u soudu řekl, že rodina od jeho mládí nefungovala a otec zemřel poté, co se vsadil, že rychle vypije láhev alkoholu. Rodinu po smrti otce řídil starší bratr, který prý svoji matku často bil a surový byl i na svého bratra.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Z lodi, která uvázla u ostrova Mauricius, uniklo přes 1000 tun paliva

Z lodi MV Wakashio, která minulý měsíc uvázla na korálovém útesu u pobřeží ostrova Mauricius, již uniklo více než 1000 tun paliva. Oznámila to dnes podle agentury Kjódó japonská společnost Mitsui O.S.K. Lines, která je provozovatelem plavidla.

"Hluboce se omlouváme za obrovské potíže, které jsme způsobili," uvedl výkonný viceprezident společnosti Akihiko Ono na tiskové konferenci v Tokiu. Dodal, že firma udělá "vše, co je v jejích silách, aby tuto záležitost vyřešila". Podle agentury Reuters se na lodi stále nachází zhruba 2500 tun pohonných hmot.

Plavidlo 25. července najelo na korálový útes v Indickém oceánu a jeho posádka byla evakuována. Z lodě pak začalo unikat palivo v důsledku praskliny v palivové nádrži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy