Voda na Valašsku zatopila sklepy, na Zlínsku platil nejvyšší povodňový stupeň

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 8. 2016 13:15
Kvůli vydatným srážkám vystoupala hladina toku Brumovka v Brumově na Zlínsku na 175 centimetrů, brzy ale začala klesat. Hasiči vyjížděli k dvěma desítkám událostí. Na Brumovce již v 03:00 neplatil ani první povodňový stupeň. První povodňový stupeň platil od 01:00 do 08:00 také v toku Bystřička nad přehradou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Radek Nohl

Zlín - Přívalové deště v pátek večer a v noci na sobotu zatopily sklepy domů a firem na Valašsku.

Kvůli vydatným srážkám vystoupala hladina toku Brumovka v Brumově na Zlínsku na 175 centimetrů, platil tam třetí, tedy nejvyšší, povodňový stupeň. Rozbouřený potok také odnesl automobil.

Český hydrometeorologický ústav vydal pro Zlínský kraj výstrahu před povodněmi. Hladina Brumovky však začala brzy klesat.

Hasiči museli také čistit koryta dalších potoků. Vyjížděli k dvěma desítkám událostí, nikdo nebyl zraněn, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička.

Na Brumovce již v 03:00 neplatil ani první povodňový stupeň. V 08:00 byla hladina ve výšce 57 centimetrů, běžně je v toku přes 20 centimetrů vody.

Voda odnesla i auto

V Brumově-Bylnici potok v noci odnesl osobní automobil. Zlínská policejní mluvčí Lucie Javoříková dnes řekla, že auto přejíždělo brod a silný proud ho strhnul. Osmapadesátiletému místnímu řidiči se podařilo z auta dostat, voda jej však také unášela a nedokázal se dostat na břeh.

"Naštěstí byla poblíž policejní hlídka, která jej s pomocí dobrovolného hasiče vytáhla," uvedla mluvčí. Muž nebyl zraněný, jen v šoku, na místě jej ošetřili záchranáři. Automobil Škoda Octavia našli policisté dnes v 11:00 dva kilometry od místa, byl zaklíněný mezi stromy v řece Vláře. Kvůli silnému proudu jej policisté nebudou vytahovat dnes, ale až v neděli dopoledne.

V Brumově-Bylnici nyní lidé podle starosty Zdenka Blanaře uklízejí bláto ze silnic a dvorů. "Myslím, že se nám to podařilo dobře zvládnout," řekl starosta. V noci podle něj pomáhali kromě dobrovolných a profesionálních hasičů i místní obyvatelé.

V kritických místech vznikaly zátarasy, aby voda nenapáchala velké škody. Voda poškodila podle starosty více než deset objektů, škoda zatím není vyčíslená. Brumovka se však zklidňuje, v 11:00 v ní bylo 50 centimetrů vody.

První povodňový stupeň platil od 01:00 do 08:00 také v toku Bystřička nad přehradou. Hladina vystoupala na až 37 centimetrů, běžně je v toku méně než deset centimetrů vody. I zde však hladina klesá, v 11:00 bylo v toku 28 centimetrů vody.

Hasiči řešili i sesuv půdy

Hasiči řešili také sesuv půdy a zasypání železničního přejezdu mezi Bylnicí a Štítnou nad Vláří na Zlínsku. "Hasiči měli k dispozici malý nakladač, a proto si vyžádali pomoc bagru od blízké zemědělské firmy," řekl Žemlička.

Po dobu odstraňování zeminy policie řídila dopravu kyvadlově jedním pruhem. Doprava na železnici byla zastavena.

Kanalizace kvůli silnému dešti nebyla schopna odvést vodu ze silnic. "V obci Horní Lideč pod železničním nadjezdem tak vzniklo menší jezero, ve kterém uvízlo osobní vozidlo. To se podařilo z vodního živlu vyprostit ještě před příjezdem hasičů," uvedl mluvčí.

Do sklepů se voda dostala v obcích Horní Lideč, Poteč, Střelná i ve městech Brumov-Bylnice a Valašské Klobouky. "Ucpáním průtočného průřezu propustků nebo mostů došlo v obci Sidonie, Valašské Příkazy, Poteč a Nedašov k vylití potoků z jejich koryt a následně k zaplavení silnic nebo sklepů domů," řekl Žemlička, podle kterého zasahovalo kvůli dešti 28 jednotek hasičů u 17 událostí.

"Ve skutečnosti ale hasiči pomáhali i v dalších nehlášených případech, které objevili při přejíždění mezi hlášenými událostmi," řekl mluvčí.

Přívalové deště zaplavily sklepy ve Zlínském kraji také v noci z neděle na pondělí. Hasiči řešili i spadlé stromy či poškozené střechy, zasahovali u stovky případů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ryanair má rekordní ztrátu, letectví se už ale zotavuje z pandemie

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair vykázala za uplynulý finanční rok bez mimořádných položek rekordní ztrátu 815 milionů eur (20,8 miliardy Kč) po zisku více než jedné miliardy eur v předchozím roce. Omezení související s pandemií donutila firmu zrušit více než 80 procent letů. Aerolinky ale ve své výsledkové zprávě dnes také uvedly, že v odvětví letecké dopravy už vidí signály začínajícího oživení. Finanční rok skončil v březnu.

Ztráta byla nižší, než čekali analytici. Ti ji podle agentury Reuters odhadovali na 834 milionů eur. Počet cestujících, které firma přepravila, klesl na 27,5 milionu ze 149 milionů v předchozím roce. Loňský rok přitom největší nízkonákladová letecká společnost v Evropě označila za nejnáročnější ve své historii. Výnosy jí klesly o 81 procent na 1,64 miliardy eur.

Ryanair potvrdil předchozí výhled, že v současném fiskálním roce přepraví 80 až 120 milionů cestujících, i když pravděpodobnější je, že tento počet bude spíše na dolním konci rozpětí. Za duben až červen by měl Ryanair přepravit pět až šest milionů cestujících. Dodal ale, že je nemožné poskytnout oficiální výhled zisku na celý rok, předpokládá nicméně, že by mohl vykázat téměř vyrovnané hospodaření, pokud v EU postoupí očkování.

Růst týdenních rezervací z poslední doby podle generálního ředitele Michaela O'Learyho naznačuje, že "oživení už začalo". Počet rezervací na začátku dubna vzrostl na 1,5 milionu týdně z předchozích zhruba 500.000 týdně.

Další zprávy