Voda na Valašsku zatopila sklepy, na Zlínsku platil nejvyšší povodňový stupeň

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 8. 2016 13:15
Kvůli vydatným srážkám vystoupala hladina toku Brumovka v Brumově na Zlínsku na 175 centimetrů, brzy ale začala klesat. Hasiči vyjížděli k dvěma desítkám událostí. Na Brumovce již v 03:00 neplatil ani první povodňový stupeň. První povodňový stupeň platil od 01:00 do 08:00 také v toku Bystřička nad přehradou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Radek Nohl

Zlín - Přívalové deště v pátek večer a v noci na sobotu zatopily sklepy domů a firem na Valašsku.

Kvůli vydatným srážkám vystoupala hladina toku Brumovka v Brumově na Zlínsku na 175 centimetrů, platil tam třetí, tedy nejvyšší, povodňový stupeň. Rozbouřený potok také odnesl automobil.

Český hydrometeorologický ústav vydal pro Zlínský kraj výstrahu před povodněmi. Hladina Brumovky však začala brzy klesat.

Hasiči museli také čistit koryta dalších potoků. Vyjížděli k dvěma desítkám událostí, nikdo nebyl zraněn, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička.

Na Brumovce již v 03:00 neplatil ani první povodňový stupeň. V 08:00 byla hladina ve výšce 57 centimetrů, běžně je v toku přes 20 centimetrů vody.

Voda odnesla i auto

V Brumově-Bylnici potok v noci odnesl osobní automobil. Zlínská policejní mluvčí Lucie Javoříková dnes řekla, že auto přejíždělo brod a silný proud ho strhnul. Osmapadesátiletému místnímu řidiči se podařilo z auta dostat, voda jej však také unášela a nedokázal se dostat na břeh.

"Naštěstí byla poblíž policejní hlídka, která jej s pomocí dobrovolného hasiče vytáhla," uvedla mluvčí. Muž nebyl zraněný, jen v šoku, na místě jej ošetřili záchranáři. Automobil Škoda Octavia našli policisté dnes v 11:00 dva kilometry od místa, byl zaklíněný mezi stromy v řece Vláře. Kvůli silnému proudu jej policisté nebudou vytahovat dnes, ale až v neděli dopoledne.

V Brumově-Bylnici nyní lidé podle starosty Zdenka Blanaře uklízejí bláto ze silnic a dvorů. "Myslím, že se nám to podařilo dobře zvládnout," řekl starosta. V noci podle něj pomáhali kromě dobrovolných a profesionálních hasičů i místní obyvatelé.

V kritických místech vznikaly zátarasy, aby voda nenapáchala velké škody. Voda poškodila podle starosty více než deset objektů, škoda zatím není vyčíslená. Brumovka se však zklidňuje, v 11:00 v ní bylo 50 centimetrů vody.

První povodňový stupeň platil od 01:00 do 08:00 také v toku Bystřička nad přehradou. Hladina vystoupala na až 37 centimetrů, běžně je v toku méně než deset centimetrů vody. I zde však hladina klesá, v 11:00 bylo v toku 28 centimetrů vody.

Hasiči řešili i sesuv půdy

Hasiči řešili také sesuv půdy a zasypání železničního přejezdu mezi Bylnicí a Štítnou nad Vláří na Zlínsku. "Hasiči měli k dispozici malý nakladač, a proto si vyžádali pomoc bagru od blízké zemědělské firmy," řekl Žemlička.

Po dobu odstraňování zeminy policie řídila dopravu kyvadlově jedním pruhem. Doprava na železnici byla zastavena.

Kanalizace kvůli silnému dešti nebyla schopna odvést vodu ze silnic. "V obci Horní Lideč pod železničním nadjezdem tak vzniklo menší jezero, ve kterém uvízlo osobní vozidlo. To se podařilo z vodního živlu vyprostit ještě před příjezdem hasičů," uvedl mluvčí.

Do sklepů se voda dostala v obcích Horní Lideč, Poteč, Střelná i ve městech Brumov-Bylnice a Valašské Klobouky. "Ucpáním průtočného průřezu propustků nebo mostů došlo v obci Sidonie, Valašské Příkazy, Poteč a Nedašov k vylití potoků z jejich koryt a následně k zaplavení silnic nebo sklepů domů," řekl Žemlička, podle kterého zasahovalo kvůli dešti 28 jednotek hasičů u 17 událostí.

"Ve skutečnosti ale hasiči pomáhali i v dalších nehlášených případech, které objevili při přejíždění mezi hlášenými událostmi," řekl mluvčí.

Přívalové deště zaplavily sklepy ve Zlínském kraji také v noci z neděle na pondělí. Hasiči řešili i spadlé stromy či poškozené střechy, zasahovali u stovky případů.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy