Voda na Valašsku zatopila sklepy, na Zlínsku platil nejvyšší povodňový stupeň

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 8. 2016 13:15
Kvůli vydatným srážkám vystoupala hladina toku Brumovka v Brumově na Zlínsku na 175 centimetrů, brzy ale začala klesat. Hasiči vyjížděli k dvěma desítkám událostí. Na Brumovce již v 03:00 neplatil ani první povodňový stupeň. První povodňový stupeň platil od 01:00 do 08:00 také v toku Bystřička nad přehradou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Radek Nohl

Zlín - Přívalové deště v pátek večer a v noci na sobotu zatopily sklepy domů a firem na Valašsku.

Kvůli vydatným srážkám vystoupala hladina toku Brumovka v Brumově na Zlínsku na 175 centimetrů, platil tam třetí, tedy nejvyšší, povodňový stupeň. Rozbouřený potok také odnesl automobil.

Český hydrometeorologický ústav vydal pro Zlínský kraj výstrahu před povodněmi. Hladina Brumovky však začala brzy klesat.

Hasiči museli také čistit koryta dalších potoků. Vyjížděli k dvěma desítkám událostí, nikdo nebyl zraněn, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička.

Na Brumovce již v 03:00 neplatil ani první povodňový stupeň. V 08:00 byla hladina ve výšce 57 centimetrů, běžně je v toku přes 20 centimetrů vody.

Voda odnesla i auto

V Brumově-Bylnici potok v noci odnesl osobní automobil. Zlínská policejní mluvčí Lucie Javoříková dnes řekla, že auto přejíždělo brod a silný proud ho strhnul. Osmapadesátiletému místnímu řidiči se podařilo z auta dostat, voda jej však také unášela a nedokázal se dostat na břeh.

"Naštěstí byla poblíž policejní hlídka, která jej s pomocí dobrovolného hasiče vytáhla," uvedla mluvčí. Muž nebyl zraněný, jen v šoku, na místě jej ošetřili záchranáři. Automobil Škoda Octavia našli policisté dnes v 11:00 dva kilometry od místa, byl zaklíněný mezi stromy v řece Vláře. Kvůli silnému proudu jej policisté nebudou vytahovat dnes, ale až v neděli dopoledne.

V Brumově-Bylnici nyní lidé podle starosty Zdenka Blanaře uklízejí bláto ze silnic a dvorů. "Myslím, že se nám to podařilo dobře zvládnout," řekl starosta. V noci podle něj pomáhali kromě dobrovolných a profesionálních hasičů i místní obyvatelé.

V kritických místech vznikaly zátarasy, aby voda nenapáchala velké škody. Voda poškodila podle starosty více než deset objektů, škoda zatím není vyčíslená. Brumovka se však zklidňuje, v 11:00 v ní bylo 50 centimetrů vody.

První povodňový stupeň platil od 01:00 do 08:00 také v toku Bystřička nad přehradou. Hladina vystoupala na až 37 centimetrů, běžně je v toku méně než deset centimetrů vody. I zde však hladina klesá, v 11:00 bylo v toku 28 centimetrů vody.

Hasiči řešili i sesuv půdy

Hasiči řešili také sesuv půdy a zasypání železničního přejezdu mezi Bylnicí a Štítnou nad Vláří na Zlínsku. "Hasiči měli k dispozici malý nakladač, a proto si vyžádali pomoc bagru od blízké zemědělské firmy," řekl Žemlička.

Po dobu odstraňování zeminy policie řídila dopravu kyvadlově jedním pruhem. Doprava na železnici byla zastavena.

Kanalizace kvůli silnému dešti nebyla schopna odvést vodu ze silnic. "V obci Horní Lideč pod železničním nadjezdem tak vzniklo menší jezero, ve kterém uvízlo osobní vozidlo. To se podařilo z vodního živlu vyprostit ještě před příjezdem hasičů," uvedl mluvčí.

Do sklepů se voda dostala v obcích Horní Lideč, Poteč, Střelná i ve městech Brumov-Bylnice a Valašské Klobouky. "Ucpáním průtočného průřezu propustků nebo mostů došlo v obci Sidonie, Valašské Příkazy, Poteč a Nedašov k vylití potoků z jejich koryt a následně k zaplavení silnic nebo sklepů domů," řekl Žemlička, podle kterého zasahovalo kvůli dešti 28 jednotek hasičů u 17 událostí.

"Ve skutečnosti ale hasiči pomáhali i v dalších nehlášených případech, které objevili při přejíždění mezi hlášenými událostmi," řekl mluvčí.

Přívalové deště zaplavily sklepy ve Zlínském kraji také v noci z neděle na pondělí. Hasiči řešili i spadlé stromy či poškozené střechy, zasahovali u stovky případů.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Německá ekonomika se těsně vyhnula recesi, HDP vzrostl o 0,1 procenta

Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí těsně vyhnula recesi. Hrubý domácí produkt se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 0,1 procenta po poklesu 0,2 procenta v období duben až červen. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Střelba na škole na východě Ruska: dva mrtví a tři zranění

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na vysoké škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student. V nemocnici skončili tři mladí lidé, stav dvou z nich byl označen jako středně vážný, oba podle médií museli podstoupit operaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy