Vesnicí roku 2014 jsou Kateřinice na Vsetínsku

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 9. 2014 18:51
Na druhém místě je obec Ořechov na Žďársku, třetí skončila Nová Hradečná na Olomoucku.
Fotka z prezentace obce Kateřinice v soutěži Vesnice roku 2014.
Fotka z prezentace obce Kateřinice v soutěži Vesnice roku 2014. | Foto: Pavel Sušeň - www.obeckaterinice.cz

Luhačovice (Zlínsko) - Vesnicí roku 2014 České republiky se stala obec Kateřinice na Vsetínsku. Na druhém místě je Ořechov na Žďársku a na třetím Nová Hradečná na Olomoucku.

Hodnotící komise šampiona vybírala ze třinácti finalistů, vítězů jednotlivých krajských kol. Letošního 20. ročníku soutěže se zúčastnilo 306 obcí, o 33 více než loni.

Vítěz byl vyhlášen v sobotu při Mezinárodním dětském folklorním festivalu Písní a tancem v Luhačovicích na Zlínsku. Loni zvítězil Jeseník nad Odrou z Novojičínska.

Rozhodla pospolitost a nadšení

Loňský ročník ovládla obec Jeseník nad Odrou z Novojičínska, jejíž starosta Tomáš Machýček letos stanul v čele hodnotící komise. "Všechny obce byly výborné. Lidé, kteří byli tady v Luhačovicích, viděli pospolitost a nadšení obyvatel Kateřinic. Rozhodla pro ně právě tato přidaná hodnota, lidskost," řekl Machýček.

Kateřiničtí se ceremoniálu zúčastnili v hojném počtu a ihned po vyhlášení se lázněmi nesl jejich pokřik "Kačice, Kačice" i oslavné písně. Starosta Vojtěch Zubíček netajil dojetí.

"Chci poděkovat pánu Bohu za to požehnání, které nám dopřál, že se lidi díky soutěži dali dohromady. Začali spolupracovat a všichni se zapojovali do života obce. Ze srdce jim za to děkuji. Získání tohoto titulu je taková zlatá třešinka na dortu. Pevně věřím, že to pomůže naší obci dál se rozvinout a že budeme moci předat své zkušenosti i dalším obcím z regionu," uvedl Zubíček.

Tisíc obyvatel, bohatý společenský život

Obec v Hostýnských vrších, která má přes tisíc obyvatel, se pyšní bohatým společenským životem, na němž se podílí místní škola i spolky. V Kateřinicích jsou fotbalisté a hasiči, aktivní zde jsou skauti, sbor Českobratrské církve evangelické i hudební soubor hry na ruční zvonky Zvonky dobré zprávy.

"Přistěhovali jsme se před třemi lety a jsme nadšení tím, jak to tady žije," uvedla Jitka Stehnová, obyvatelka obce, kterou čeká dlouhá noc.

Kateřinice se do Vesnice roku přihlásily poprvé loni, kdy v krajském kole obsadily třetí příčku. Letos ho již ovládly a dominovaly i v kole celostátním. Jak naloží s výhrou, která podle předsedy komise pro vítěze činí dva miliony korun, Zubíček zatím nevěděl. Obec ale chystá například projekt na bezbariérové úpravy svých budov.

Cílem soutěže Vesnice roku je vyzdvihnout aktivity obcí, jejich představitelů a obyvatel, kteří se snaží nejen zvelebovat svůj domov, ale rozvíjejí i místní tradice a zapojují se do společenského života v obci.

Klání poprvé vyhlásil Spolek pro obnovu venkova ČR v roce 1995 pod názvem Soutěž o nejzdařilejší program obnovy vesnice. Od roku 1996 patří k vyhlašovatelům také ministerstvo pro místní rozvoj a Svaz měst a obcí ČR. V roce 2007 se k nim připojilo i ministerstvo zemědělství.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sanders v průzkumu dále sílí, Bidenovi přebírá černošské voliče

Americký senátor Bernie Sanders si v průzkumu upevnil vedení v boji o prezidentskou nominaci Demokratické strany. Svému rivalovi Joe Bidenovi navíc přebírá černošské voliče, kteří dosud bývalého viceprezidenta upřednostňovali. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění společnosti Ipsos, jehož výsledky dnes zveřejnila agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Producent Weinstein skončil po odsuzujícím verdiktu v nemocnici

Bývalému filmovému producentovi Harveymu Weinsteinovi se cestou od soudu do vězení přitížilo a musel být převezen do nemocnice. Stalo se tak poté, co jej porota v pondělí uznala vinným ze sexuálního napadení a z lehčí formy znásilnění, za což mu hrozí až 29letý trest vězení. Dnes o tom informovala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy