Velkých šelem v Beskydech ubývá. Mohou za to pytláci

ČTK ČTK
13. 5. 2013 14:55
Ty jsou při tom v přirodě nutností pro zachování koloběhu a rovnováhy druhů
Foto: Václav Hřebek, NP Šumava

Rožnov pod Radhoštěm - Velkých šelem v Beskydech ubývá. Hlavním problémem je podle ochránců přírody pytláctví. Mapování na přelomu února a března ukázalo, že zde žije asi deset rysů a tři vlci. Výskyt medvěda se podle stop prokázat nepodařilo, informovala Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Loni ochranáři našli stopy pěti vlků, pohyb medvěda zaznamenaly fotopasti.

"Všude, kde vlci, medvědi a rysové žijí, je zásadním problémem pytláctví. Počty beskydských vlků přímo ovlivňuje jejich stav na Slovensku, kde také dlouhodobě čelí vysokému tlaku lovců," uvedla Dana Bartošová ze Správy chráněné krajinné oblasti (CHKO) Beskydy, která mapování každoročně koordinuje.

Rozmnožuje se jen rys

Podle ochranářů mírně ubylo i rysů, přitom rys je na tom v Beskydech ze všech tří druhů velkých predátorů relativně nejlépe. Je nejpočetnější a jediný, který se zde prokazatelně rozmnožuje, podotkla Bartošová.

Rysové se oproti medvědům a vlkům, kteří trvale žijí jen v Beskydech, vyskytují i jinde. V letech 1996 až 1998 se jejich počet odhadoval na 100 až 150 jedinců, v roce 2006 to bylo 65 až 100 kusů, aktuální číslo je 80 až 100 jedinců.

Velké šelmy jsou podle ochránců nenahraditelné pro zachování přírodní rovnováhy v lesích. Zabraňují přemnožení velkých býložravců, kteří by jinak postupně zničili vegetaci. Například absence vlka je jednou z příčin přemnožení divokých prasat v některých oblastech.

"Snažíme se chránit prostředí, kde velké šelmy žijí, financujeme jejich výzkum, vysvětlujeme lidem, že šelmy do přírody patří, chovatelům se hradí škody na hospodářských zvířatech. Pokud si však náš stát neporadí s pytláctvím na vzácných a chráněných šelmách, přijdou veškeré vynaložené finanční prostředky a energie nazmar," podotkla Bartošová.

Rys ostrovid, vlk obecný a medvěd hnědý se v republice nesmí lovit. CHKO Beskydy byla v roce 2004 zařazena mezi evropsky významné lokality velkých šelem. Je jediným místem, kde všechny tři tyto šelmy žijí u nás společně.

Při mapování velkých šelem zaznamenali ochránci a dobrovolníci stopy dalších vzácných a chráněných druhů živočichů, například puštíka bělavého, kulíška nejmenšího, strakapouda bělohřbetého, krkavce velkého, datla černého či vydru říční.

 

Právě se děje

Další zprávy