Vandalové povalili náhrobky na židovském hřbitově

ČTK ČTK
23. 7. 2011 6:42
Podle policie jde o vandalský čin bez dalších motivů a pohnutek
Pracovníci Židovské obce vyčíslili škodu na 50 000 korun
Pracovníci Židovské obce vyčíslili škodu na 50 000 korun | Foto: Policie ČR

Uherský Brod (Uherskohradišťsko) - Policisté z Uherského Brodu pátrají po neznámých pachatelích, kteří na židovském hřbitově povalili osm náhrobků.

Pracovníci Židovské obce vyčíslili škodu na 50 000 korun. O události informoval mluvčí uherskohradišťské policie Aleš Mergental.

"Uherskobrodští policisté na místě zjistili, že náhrobní kameny jsou 'pouze' povaleny, nebyly nijak rozbíjeny ani nejsou poškozeny jakýmikoliv namalovanými nápisy nebo symboly. Je tedy pravděpodobné, že jde o vandalský čin bez jakýchkoliv dalších motivů či pohnutek," uvedl Mergental.

Policie zatím přesně neví, kdy byly náhrobky povaleny, stalo se tak někdy v době od začátku června.

"Lidé starající se o židovský hřbitov v Uherském Brodě toto poškození náhrobků zjistili na konci minulého týdne a v polovině tohoto týdne to oznámili na policii," upřesnil policejní mluvčí.

Za trestný čin výtržnictví a poškození cizí věci pachatelům hrozí až dva roky za mřížemi.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy