V trnavské katedrále si splním sny, říká sochař Oliva

Lenka Fojtíková
24. 3. 2011 9:20
Umělec pracuje na velké zakázce pro katedrálu Jana Křtitele v Trnavě
Až se tyto voskové modely hvězd odlijí do bronzu, budou umístěné v kamenné podlaze trnavské katedrály u oltáře
Až se tyto voskové modely hvězd odlijí do bronzu, budou umístěné v kamenné podlaze trnavské katedrály u oltáře | Foto: Lenka Fojtíková

Velehrad (Uherskohradišťsko) - Unikátní dílo vzniká ve velehradské dílně akademického sochaře Otmara Olivy.

Umělec pracuje na velké zakázce pro katedrálu Jana Křtitele v Trnavě. Práce mu zaberou tři roky.

"Trnavského arcibiskupa Roberta Bezáka zaujaly mé věci ve Svaté Hoře u Příbrami. Chtěl se se mnou proto seznámit. Poznali jsme se vloni při pohřbu pana kardinála Tomáše Špidlíka," zavzpomínal na nedávnou dobu sochař.

Už nyní je v jeho dílně k vidění obří křtitelnice, dvanáct hvězd a ambon. Vše je vymodelováno z vosku. Samotné lití bronzu by mělo přijít na řadu v květnu. Další dvě lití budou následovat v podzimních měsících.

Sochař zhotoví oltář, monstranci, kříž i biskupskou berlu

"Nejvíc mne těší, že jsem dostal od pana arcibiskupa důvěru a mohu zcela svobodně tvořit. V trnavské katedrále si tak splním hned několik snů. V nové kamenné podlaze presbytáře umístím dvanáct bronzových hvězd. V šesti z nich budou okolo oltáře zasazeny svícny, v nichž budou vysoké svíce. Nevěděl jsem, jestli je to možné, ale vloni v září jsem dostal povolení od Quido Marini z Vatikánu, což je papežův hlavní liturgik," prozradil sochař Oliva.

V příštím roce bude pracovat na oltáři. Ten bude mít tři nohy, coby symbol Svaté Trojice. Dále vyrobí také monstranci, kříž na oltář a biskupskou berlu.

"Vždy jsem toužil, abych mohl přímo ze stropu lodi spustit nad oltář věčné světlo. V Trnavě mně to dovolili, za což jsem moc rád," pochvaloval si spolupráci se slovenskou stranou umělec.

O Trnavě se na Slovensku mluví jako o slovenském Římu, což není vůbec od věci. Dílo Otmara Olivy je totiž k vidění nejen v katedrále sv. Petra v Brně, kostelích v Mariboru, Olomouci, na Svatém Kopečku, Florencii ale třeba také v soukromé papežské kapli Redemptoris Mater v Damasově paláci ve Vatikánu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy