V trnavské katedrále si splním sny, říká sochař Oliva

Lenka Fojtíková
24. 3. 2011 9:20
Umělec pracuje na velké zakázce pro katedrálu Jana Křtitele v Trnavě
Až se tyto voskové modely hvězd odlijí do bronzu, budou umístěné v kamenné podlaze trnavské katedrály u oltáře
Až se tyto voskové modely hvězd odlijí do bronzu, budou umístěné v kamenné podlaze trnavské katedrály u oltáře | Foto: Lenka Fojtíková

Velehrad (Uherskohradišťsko) - Unikátní dílo vzniká ve velehradské dílně akademického sochaře Otmara Olivy.

Umělec pracuje na velké zakázce pro katedrálu Jana Křtitele v Trnavě. Práce mu zaberou tři roky.

"Trnavského arcibiskupa Roberta Bezáka zaujaly mé věci ve Svaté Hoře u Příbrami. Chtěl se se mnou proto seznámit. Poznali jsme se vloni při pohřbu pana kardinála Tomáše Špidlíka," zavzpomínal na nedávnou dobu sochař.

Už nyní je v jeho dílně k vidění obří křtitelnice, dvanáct hvězd a ambon. Vše je vymodelováno z vosku. Samotné lití bronzu by mělo přijít na řadu v květnu. Další dvě lití budou následovat v podzimních měsících.

Sochař zhotoví oltář, monstranci, kříž i biskupskou berlu

"Nejvíc mne těší, že jsem dostal od pana arcibiskupa důvěru a mohu zcela svobodně tvořit. V trnavské katedrále si tak splním hned několik snů. V nové kamenné podlaze presbytáře umístím dvanáct bronzových hvězd. V šesti z nich budou okolo oltáře zasazeny svícny, v nichž budou vysoké svíce. Nevěděl jsem, jestli je to možné, ale vloni v září jsem dostal povolení od Quido Marini z Vatikánu, což je papežův hlavní liturgik," prozradil sochař Oliva.

V příštím roce bude pracovat na oltáři. Ten bude mít tři nohy, coby symbol Svaté Trojice. Dále vyrobí také monstranci, kříž na oltář a biskupskou berlu.

"Vždy jsem toužil, abych mohl přímo ze stropu lodi spustit nad oltář věčné světlo. V Trnavě mně to dovolili, za což jsem moc rád," pochvaloval si spolupráci se slovenskou stranou umělec.

O Trnavě se na Slovensku mluví jako o slovenském Římu, což není vůbec od věci. Dílo Otmara Olivy je totiž k vidění nejen v katedrále sv. Petra v Brně, kostelích v Mariboru, Olomouci, na Svatém Kopečku, Florencii ale třeba také v soukromé papežské kapli Redemptoris Mater v Damasově paláci ve Vatikánu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy