V trnavské katedrále si splním sny, říká sochař Oliva

Lenka Fojtíková
24. 3. 2011 9:20
Umělec pracuje na velké zakázce pro katedrálu Jana Křtitele v Trnavě
Až se tyto voskové modely hvězd odlijí do bronzu, budou umístěné v kamenné podlaze trnavské katedrály u oltáře
Až se tyto voskové modely hvězd odlijí do bronzu, budou umístěné v kamenné podlaze trnavské katedrály u oltáře | Foto: Lenka Fojtíková

Velehrad (Uherskohradišťsko) - Unikátní dílo vzniká ve velehradské dílně akademického sochaře Otmara Olivy.

Umělec pracuje na velké zakázce pro katedrálu Jana Křtitele v Trnavě. Práce mu zaberou tři roky.

"Trnavského arcibiskupa Roberta Bezáka zaujaly mé věci ve Svaté Hoře u Příbrami. Chtěl se se mnou proto seznámit. Poznali jsme se vloni při pohřbu pana kardinála Tomáše Špidlíka," zavzpomínal na nedávnou dobu sochař.

Už nyní je v jeho dílně k vidění obří křtitelnice, dvanáct hvězd a ambon. Vše je vymodelováno z vosku. Samotné lití bronzu by mělo přijít na řadu v květnu. Další dvě lití budou následovat v podzimních měsících.

Sochař zhotoví oltář, monstranci, kříž i biskupskou berlu

"Nejvíc mne těší, že jsem dostal od pana arcibiskupa důvěru a mohu zcela svobodně tvořit. V trnavské katedrále si tak splním hned několik snů. V nové kamenné podlaze presbytáře umístím dvanáct bronzových hvězd. V šesti z nich budou okolo oltáře zasazeny svícny, v nichž budou vysoké svíce. Nevěděl jsem, jestli je to možné, ale vloni v září jsem dostal povolení od Quido Marini z Vatikánu, což je papežův hlavní liturgik," prozradil sochař Oliva.

V příštím roce bude pracovat na oltáři. Ten bude mít tři nohy, coby symbol Svaté Trojice. Dále vyrobí také monstranci, kříž na oltář a biskupskou berlu.

"Vždy jsem toužil, abych mohl přímo ze stropu lodi spustit nad oltář věčné světlo. V Trnavě mně to dovolili, za což jsem moc rád," pochvaloval si spolupráci se slovenskou stranou umělec.

O Trnavě se na Slovensku mluví jako o slovenském Římu, což není vůbec od věci. Dílo Otmara Olivy je totiž k vidění nejen v katedrále sv. Petra v Brně, kostelích v Mariboru, Olomouci, na Svatém Kopečku, Florencii ale třeba také v soukromé papežské kapli Redemptoris Mater v Damasově paláci ve Vatikánu.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Podle izraelské armády byly z Pásma Gazy na Izrael odpáleny rakety

Z palestinského Pásma Gazy bylo do Izraele dnes ráno odpáleno mnoho raket. Podle agentury Reuters to oznámila izraelská armáda s tím, že očekává několikadenní střety. Nejnovější napětí přichází poté, co Izrael v Gaze zabil vysoce postaveného člena militantní skupiny Islámský džihád. Podle listu The Times of Israel proti raketám z Gazy zasáhla izraelská protivzdušná obrana. V Tel Avivu mezitím zazněly varovné sirény.

Podle Reuters nejsou zprávy o žádných zraněných. Izraelská policie ale preventivně uzavřela silnice v blízkosti Pásma Gazy. Mezinárodní Ben Gurionovo letiště oznámilo, že provoz omezovat nebude. Podle The Times of Israel ale byly dnes na pokyn armády uzavřeny školy mezi hranicí s Gazou a Tel Avivem.

Aktualizováno před 57 minutami

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Portlík

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Na regionálním sněmu pro něj hlasovalo všech 68 přítomných delegátů. Portlík byl jediným kandidátem a nominovalo jej 12 z 15 oblastních sdružení. Poprvé se stal předsedou pražských občanských demokratů v listopadu 2017, kdy ve funkci nahradil bývalého místostarostu Prahy 10 Filipa Humplíka. Delegáti dnes rovněž zvolili prvního místopředsedu a trojici místopředsedů.

"Vám slibuji dva roky zábavy a oponentům dva roky úzkosti," řekl Portlík po volbě. Ke zvolení mu pogratuloval předseda ODS Petr Fiala. Připomněl, že Portlík říkal, že pražská ODS je jednotná a konsolidovaná. "Ale že takto, to jsem netušil," řekl k volebnímu výsledku Fiala.

Další zprávy