V rozpočtu zlínského kraje bude chybět 929 milionů

ČTK ČTK
29. 11. 2011 16:10
Deficit kraje na rok 2012 má pokrýt půjčka od státu a Evropské investiční banky

Zlín - Zlínský kraj bude příští rok hospodařit se schodkem téměř 929 milionů korun. Deficit by měly pokrýt dlouhodobé úvěry a půjčka od státu.

Krajští radní v úterý schválili rozpočet, který očekává příjmy ve výši 8,335 miliardy a výdaje 9,236 miliardy.

Počítají v něm s vyššími částkami na investice než v předchozích dvou letech. Kraj hodlá investovat 2 miliardy korun, v letošním rozpočtu bylo pro tyto účely původně vyčleněno 1,4 miliardy.

Podle hejtmana Stanislava Mišáka (ČSSD) se investice zvýšily kvůli přesunu některých akcí z letšního roku na příští. Více investovat se bude také díky úspoře ostatních výdajů.

Na pokrytí investic, u kterých Zlínský kraj očekává dotace, si chce půjčit od Evropské investiční banky. Od státu kraj chce půjčku 150 milionů na projekt holešovské průmyslové zóny. Nyní musí rozpočet schválit zastupitelstvo.

Investice jsou plánovány například do krajských nemocnic. Na projektovou přípravu centrálního objektu Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně za 842 milionů korun hejtmanství uvolní 16 milionů.

Peníze půjdou na zdravotnictví a dopravu

Celkem 148 milionů korun poputuje na infrastrukturu u centrálního objektu uherskohradišťské nemocnice, kam příští rok z této částky hejtmanství dá 44 milionů. Za dalších 44 milionů bude opravena a vybavena kuchyň v nemocnici v Kroměříži.

26 milionů uvolní kraj na projekt výstavby interny ve vsetínské nemocnici. Příští rok bude otevřeno i nové výjezdové stanoviště záchranné služby v Uherském Hradišti, na které rozpočet na příští rok pamatuje 16 miliony korun.

Na opravu krajských silnic druhé a třetí třídy hejtmanství vyčlenilo 165 milionů, desítky milionů korun půjdou také na investice do školství nebo sociálních věcí.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy