V Brodě pohřbívají první z obětí střelby v restauraci

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 3. 2015 16:42
Příbuzní i obyvatelé města se rozloučili se servírkou z restaurace, pohřby ostatních sedmi mužských obětí jsou plánovány na další dny.
Pieta v Uherském Brodě.
Pieta v Uherském Brodě. | Foto: Vojtěch Marek

Uherský Brod (Uherskohradišťsko) - Příbuzní se v pondělí v Uherském Brodě naposledy loučí se ženou, která je jednou z osmi obětí střelby v restauraci Družba.

Třiačtyřicetiletou servírku přišla vyprovodit na poslední cestu i řada obyvatel Uherského Brodu.

Pohřby dalších, tentokráte již výhradně mužských obětí, jsou plánovány v dalších dnech.

Ve sbírce je 312 000 korun

Téměř půlhodinový obřad sledovali lidé i před plnou smuteční síní. Mluvčí při obřadu vzpomněla 15 let, kdy zavražděná žena pracovala jako učitelka v mateřské škole, naposledy pro postižené děti.

Poté změnila povolání a začala pracovat jako servírka, což se jí stalo osudným.

"Je to tragédie. Vzpomínek na ni mám spoustu. Byla to příjemná holka, která měla ráda život. Byla velice oblíbená," řekl spolužák zavražděné. "Byla to velice hodná holka," dodala jedna z jejích kamarádek.

Rozloučení se účastnilo i kompletní vedení města. Podle místostarosty Jana Hrdého (ODS) navštíví i další obřady.

"Je to obrovsky těžké pro nás všechny. Prvotní šok opadl a teď teprve všichni obyvatelé města pociťují tu obrovskou hrůzu a obrovskou bolest nad ztrátou našich spoluobčanů," uvedl Hrdý.

Sbírka, kterou radnice vyhlásila na pomoc obětem, podle Hrdého k dnešku registruje 312 000 korun. Město navíc vyčlenilo půl milionu korun ze svého rozpočtu.

Rada města by podle místostarosty měla schvalovat první smlouvy, podle nichž by následně měly být peníze okamžitě vyplaceny.

K obětem neměl žádný vztah

Třiašedesátiletý vrah zastřelil minulé úterý v restauraci lidi ve věku 27 až 66 let a poté i sebe. K obětem neměl žádný bližší vztah.

Jedna žena byla při střelbě zraněna. Jeden z hostů přežil masakr schovaný na toaletách restaurace.

Druhým východem uniklo z restaurace osm lidí včetně provozovatele podniku. Podle médií další tři lidé utekli předním východem.

Policisté znají výsledky pitev, takže všech osm obětí střelby i střelec již mohou být pohřbeni.

Rodina útočníka vyjádřila soustrast pozůstalým obětí a uvedla, že se už léta se střelcem nestýkala. Střelba vyvolala diskusi o změnách v udělování zbrojních průkazů. Útočník střílel z legálně držených zbraní.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

OSN: Kvůli turecké ofenzivě v Sýrii uteklo z domovů 160.000 lidí

Boje na severovýchodě Sýrie vyvolaly vážnou humanitární krizi, uvedl mluvčí OSN. Podle Stéphana Dujarrice od začátku turecké ofenzivy před šesti dny uteklo ze svých domovů již nejméně 160.000 civilistů. Většinou lidé prchali před násilnostmi ve městech Tall Abjad a Rás al-Ajn, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy