Tragédii v Brodě bude připomínat pomník ve tvaru jizvy

ČTK ČTK
8. 6. 2015 15:26
Pomník bude postaven podle návrhu architekta Petra Brožka. Podle starosty města Patrika Kunčara připomíná tragédii nenásilnou formou.
Tragédie v Uherském Brodě
Tragédie v Uherském Brodě | Foto: Vojtěch Marek

Uherský Brod (Uherskohradišťsko) - Uherský Brod zná budoucí podobu pietního místa, které bude připomínat oběti únorové střelby u restaurace Družba.

Tehdy tam vrah připravil o život osm lidí a pak obrátil zbraň proti sobě.

Komise vybírala ze čtyř návrhů na úpravu veřejného prostranství, nakonec zvítězila nabídka Petra Brožka z Prahy.

"Nejvíce se blížila představám drtivé většiny členů komise. Oslovila nás tím, že únorové události u Družby připomene nenásilnou formou. V prostranství vznikne taková jizva, kterou by měl zdůraznit ještě materiál použitý v chodníku - plech," řekl starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar (KDU-ČSL).

O zakázku se hlásili i zájemci z Uherského Brodu, Uherského Hradiště a ze Slovenska.

Vítězný architekt: Nechtěl jsem pompézní artefakt

Brožek nechtěl vytvořit pompézní artefakt a místo umístění konkrétního objektu, sochy či kříže, vsadil na drobnou architektonickou úpravu povrchů před budovou někdejší restaurace.

Vytyčil rozhraní mezi zatravněnou plochou a dlážděným chodníkem ve tvaru nepravidelného oválu. "Reaguje na okolní cestní síť a zároveň symbolizuje koloběh běžných životů," uvedl architekt.

Plocha oválu bude zatravněna a jeho terén navýšen do tvaru mírného kopečku, v nejvyšším místě na asi 80 centimetrů. Napříč travnatou plochou je vytyčena rovná cesta spojující přechod pro chodce a vchod do restaurace.

"Cesta ovál přerušuje, navíc je vedena v úrovni okolních chodníků, takže do navýšeného terénu vytváří zářez. Symbolizuje výraznou událost, která koloběh některých životů narušila, vytvořila jizvu, ztrátu," dodal Brožek.

Podle Kunčara se nepočítá s tím, že by na místě byla jména obětí, na boční stěně oválu ale bude datum a zřejmě i osm vypálených jizev, které oběti připomenou.

Dílo bude hotové příští rok v únoru

Dílo by mělo být hotové k 10. únoru příštího roku tak, aby bylo místo důstojně upraveno k připomínce prvního výročí tragického útoku.

Radnice na realizaci hodlá uvolnit 800 tisíc korun bez DPH. Podle Kunčara se na zakázce budou možná podílet stavební firmy, které po útoku nabídly pomoc.

Město na červnovém zasedání zastupitelstva rozhodne o rozdělení výtěžku své sbírky na pomoc rodinám obětí a dalším poškozeným.

Podle Kunčara půjde při zahrnutí darů od Zlínského kraje, privátních firem a výtěžku z benefičního koncertu asi o 2,5 milionu korun.

Tragédie se stala 24. února. Místní třiašedesátiletý muž vešel do restaurace a bez varování začal střílet. Zastřelil osm lidí, další žena byla zraněna, několika lidem se podařilo utéct.

Podle státního zástupce Romana Kafky byla spáchána osminásobná vražda a pokus o vraždy dalších lidí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy