Tragédii v Brodě bude připomínat pomník ve tvaru jizvy

ČTK ČTK
8. 6. 2015 15:26
Pomník bude postaven podle návrhu architekta Petra Brožka. Podle starosty města Patrika Kunčara připomíná tragédii nenásilnou formou.
Tragédie v Uherském Brodě
Tragédie v Uherském Brodě | Foto: Vojtěch Marek

Uherský Brod (Uherskohradišťsko) - Uherský Brod zná budoucí podobu pietního místa, které bude připomínat oběti únorové střelby u restaurace Družba.

Tehdy tam vrah připravil o život osm lidí a pak obrátil zbraň proti sobě.

Komise vybírala ze čtyř návrhů na úpravu veřejného prostranství, nakonec zvítězila nabídka Petra Brožka z Prahy.

"Nejvíce se blížila představám drtivé většiny členů komise. Oslovila nás tím, že únorové události u Družby připomene nenásilnou formou. V prostranství vznikne taková jizva, kterou by měl zdůraznit ještě materiál použitý v chodníku - plech," řekl starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar (KDU-ČSL).

O zakázku se hlásili i zájemci z Uherského Brodu, Uherského Hradiště a ze Slovenska.

Vítězný architekt: Nechtěl jsem pompézní artefakt

Brožek nechtěl vytvořit pompézní artefakt a místo umístění konkrétního objektu, sochy či kříže, vsadil na drobnou architektonickou úpravu povrchů před budovou někdejší restaurace.

Vytyčil rozhraní mezi zatravněnou plochou a dlážděným chodníkem ve tvaru nepravidelného oválu. "Reaguje na okolní cestní síť a zároveň symbolizuje koloběh běžných životů," uvedl architekt.

Plocha oválu bude zatravněna a jeho terén navýšen do tvaru mírného kopečku, v nejvyšším místě na asi 80 centimetrů. Napříč travnatou plochou je vytyčena rovná cesta spojující přechod pro chodce a vchod do restaurace.

"Cesta ovál přerušuje, navíc je vedena v úrovni okolních chodníků, takže do navýšeného terénu vytváří zářez. Symbolizuje výraznou událost, která koloběh některých životů narušila, vytvořila jizvu, ztrátu," dodal Brožek.

Podle Kunčara se nepočítá s tím, že by na místě byla jména obětí, na boční stěně oválu ale bude datum a zřejmě i osm vypálených jizev, které oběti připomenou.

Dílo bude hotové příští rok v únoru

Dílo by mělo být hotové k 10. únoru příštího roku tak, aby bylo místo důstojně upraveno k připomínce prvního výročí tragického útoku.

Radnice na realizaci hodlá uvolnit 800 tisíc korun bez DPH. Podle Kunčara se na zakázce budou možná podílet stavební firmy, které po útoku nabídly pomoc.

Město na červnovém zasedání zastupitelstva rozhodne o rozdělení výtěžku své sbírky na pomoc rodinám obětí a dalším poškozeným.

Podle Kunčara půjde při zahrnutí darů od Zlínského kraje, privátních firem a výtěžku z benefičního koncertu asi o 2,5 milionu korun.

Tragédie se stala 24. února. Místní třiašedesátiletý muž vešel do restaurace a bez varování začal střílet. Zastřelil osm lidí, další žena byla zraněna, několika lidem se podařilo utéct.

Podle státního zástupce Romana Kafky byla spáchána osminásobná vražda a pokus o vraždy dalších lidí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy