Tragédii v Brodě bude připomínat pomník ve tvaru jizvy

ČTK ČTK
8. 6. 2015 15:26
Pomník bude postaven podle návrhu architekta Petra Brožka. Podle starosty města Patrika Kunčara připomíná tragédii nenásilnou formou.
Tragédie v Uherském Brodě
Tragédie v Uherském Brodě | Foto: Vojtěch Marek

Uherský Brod (Uherskohradišťsko) - Uherský Brod zná budoucí podobu pietního místa, které bude připomínat oběti únorové střelby u restaurace Družba.

Tehdy tam vrah připravil o život osm lidí a pak obrátil zbraň proti sobě.

Komise vybírala ze čtyř návrhů na úpravu veřejného prostranství, nakonec zvítězila nabídka Petra Brožka z Prahy.

"Nejvíce se blížila představám drtivé většiny členů komise. Oslovila nás tím, že únorové události u Družby připomene nenásilnou formou. V prostranství vznikne taková jizva, kterou by měl zdůraznit ještě materiál použitý v chodníku - plech," řekl starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar (KDU-ČSL).

O zakázku se hlásili i zájemci z Uherského Brodu, Uherského Hradiště a ze Slovenska.

Vítězný architekt: Nechtěl jsem pompézní artefakt

Brožek nechtěl vytvořit pompézní artefakt a místo umístění konkrétního objektu, sochy či kříže, vsadil na drobnou architektonickou úpravu povrchů před budovou někdejší restaurace.

Vytyčil rozhraní mezi zatravněnou plochou a dlážděným chodníkem ve tvaru nepravidelného oválu. "Reaguje na okolní cestní síť a zároveň symbolizuje koloběh běžných životů," uvedl architekt.

Plocha oválu bude zatravněna a jeho terén navýšen do tvaru mírného kopečku, v nejvyšším místě na asi 80 centimetrů. Napříč travnatou plochou je vytyčena rovná cesta spojující přechod pro chodce a vchod do restaurace.

"Cesta ovál přerušuje, navíc je vedena v úrovni okolních chodníků, takže do navýšeného terénu vytváří zářez. Symbolizuje výraznou událost, která koloběh některých životů narušila, vytvořila jizvu, ztrátu," dodal Brožek.

Podle Kunčara se nepočítá s tím, že by na místě byla jména obětí, na boční stěně oválu ale bude datum a zřejmě i osm vypálených jizev, které oběti připomenou.

Dílo bude hotové příští rok v únoru

Dílo by mělo být hotové k 10. únoru příštího roku tak, aby bylo místo důstojně upraveno k připomínce prvního výročí tragického útoku.

Radnice na realizaci hodlá uvolnit 800 tisíc korun bez DPH. Podle Kunčara se na zakázce budou možná podílet stavební firmy, které po útoku nabídly pomoc.

Město na červnovém zasedání zastupitelstva rozhodne o rozdělení výtěžku své sbírky na pomoc rodinám obětí a dalším poškozeným.

Podle Kunčara půjde při zahrnutí darů od Zlínského kraje, privátních firem a výtěžku z benefičního koncertu asi o 2,5 milionu korun.

Tragédie se stala 24. února. Místní třiašedesátiletý muž vešel do restaurace a bez varování začal střílet. Zastřelil osm lidí, další žena byla zraněna, několika lidem se podařilo utéct.

Podle státního zástupce Romana Kafky byla spáchána osminásobná vražda a pokus o vraždy dalších lidí.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Brno už prodalo na imaginární zápas lístky za milion korun

Fotbalová Zbrojovka Brno už prodala na imaginární zápas se Slavií na pomoc v boji s novým koronavirem vstupenky v hodnotě milion korun. Momentálně druholigový klub si dal za cíl virtuálně vyprodat někdejší slavný stadion za Lužánkami, kam v říjnu 1996 přišlo na zápas s Pražany 44.120 diváků, což je dosud nejvyšší návštěva v české lize.

Výtěžek z prodeje virtuálních lístků získá brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích na boj s nemocí COVID-19. Do akce se zapojila i Slavia. Podle brněnského klubu fanoušci koupili zatím pět tisíc lístků, které se prodávají za 200 korun.

V Česku si fanoušci mohou kupovat virtuální lístky i na další dva zápasy. Olomouc si připomíná slavné utkání s Realem Madrid a Jablonec pak v neděli imaginárně "odehraje" podještědské derby s Libercem. Výtěžek poputuje rovněž do tamních nemocnic.

Další zprávy