Převoz munice z Vrbětic do Květné by mohl začít v sobotu

ČTK ČTK
4. 3. 2015 14:45
Nejprve se bude převážet munice soukromých firem, které si ji samy neodvezou. Situaci komplikují jednání o nájemních smlouvách, které s firmami neúspěšně vede ministerstvo obrany.
Policie a armáda v areálu ve Vrběticích na Zlínsku
Policie a armáda v areálu ve Vrběticích na Zlínsku | Foto: Policie ČR

Praha - Munice soukromých firem by se mohla začít v sobotu odvážet z areálu u Vrbětic na Zlínsku do armádního skladu v Květné na Svitavsku. Náklady bude zatím hradit stát, řekl novinářům ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) během zasedání sněmovního bezpečnostního výboru a vlády. O Vrběticích, kde loni explodovaly dva sklady s municí, ve středu rozhodoval kabinet.

"Dneska vláda rozhodla o tom, že firmy buď mají šanci si odvézt materiál, své zboží, munici na základě své iniciativy do vlastních skladů. Pokud tak neučiní, tak my pravděpodobně od soboty otvíráme Květnou a tento materiál tam převezeme případně i bez souhlasu těch firem," řekl Chovanec novinářům během jednání vlády.

V první várce se bude převážet 120 tun munice

Kabinet dnes rozhodl o tom, že velitel zásahu ve Vrběticích může firmám nařídit odvoz munice k určitému datu. "Nebudeme čekat na to, jestli (firmy) uzavřou nájemní smlouvy. Ta jednání dneškem skončila," poznamenal ministr vnitra. Náklady chce stát firmám zpětně vyúčtovat. V první várce se podle ministra bude převážet asi 120 tun materiálu.

Problém je v tom, že se firmy dosud nedohodly s ministerstvem obrany na nájemních smlouvách na sklady v Květné. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) už dříve uvedl, že obrana nechce dát sklady pod cenou.

V sobotu by měl do Vrbětic jet Chovanec s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). Chce ho přesvědčit o potřebě uvolnit asi 43 milionů korun hlavně na přesčasy zasahujících policistů a hasičů. Kabinet Chovancovu požadavku už dříve nevyhověl.

Proti se postavil právě Babiš, který mluvil o tom, že ministr vnitra dělá z Vrbětic "dojnou krávu" pro svůj úřad. "Chceme panu ministrovi Babišovi ukázat, za co ty peníze utrácíme, jak je to rozsáhlý areál," uvedl Chovanec.

V areálu je údajně až 1000 tun výbušnin

Z vrbětického areálu bude nutné vyvézt materiál podle odhadů ve 350 až 400 kamionech. Podle ministerstva vnitra bylo v 27 skladech areálu asi 7000 tun materiálu včetně 1000 tun výbušniny. Firmy již část munice odvezly zákazníkům.

Policie vyšetřuje oba výbuchy jako úmyslné obecné ohrožení. Pracuje na nich zvláštní tým policejního prezidia.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Nash je viceprezidentkou cyklistické unie UCI

Kateřina Nash se stala jedním ze čtyř viceprezidentů Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Třiačtyřicetiletá cyklokrosařka a bikerka byla zvolena do funkce během mistrovství světa v silniční cyklistice v Belgii.

Stále ještě aktivní cyklistka Nash působí v UCI od roku 2017, kdy byla zvolena za cyklokros do komise sportovců. Následně se prachatická rodačka žijící dlouhodobě v zámoří stala prezidentkou komise a automaticky se tak začlenila do řídícího výboru UCI.

Tomu šéfuje prezident David Lappartient, jehož kongres minulý týden znovu zvolil do funkce na další čtyři roky. Stejný mandát, který vyprší během silničního mistrovství světa v roce 2025 ve Rwandě, dostali také čtyři viceprezidenti včetně Nash. Jejími kolegy na této pozici jsou šéfové kontinentálních federací Afriky, Asie a Evropy.

Nash, která pod rodným jménem Hanušová reprezentovala v běhu na lyžích, plánuje ještě minimálně jednu cyklokrosovou sezonu. Na horských kolech se představila před týdnem v závodě Světového poháru ve Snowshoe a dojela šestnáctá.

Dlouholetá česká jednička má ve sbírce dva bronzy z cyklokrosového mistrovství světa, na horských kolech získala bronz na mistrovství Evropy a vyhrála jeden závod Světového poháru. Zúčastnila se pěti olympijských her, dvou zimních a tří letních.

Zdroj: ČTK
Další zprávy