Státní zástupce chce pro míchače metanolu doživotí

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 5. 2014 16:13
U Krajského soudu ve Zlíně začaly závěrečné řeči v hlavní, takzvané zlínské větvi metanolové kauzy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Zlín - Státní zástupce Roman Kafka žádá pro údajné míchače metanolem kontaminované směsi Tomáše Křepelu a Rudolfa Fiana za obecné ohrožení doživotní vězení.

U krajského soudu ve Zlíně v pondělí začaly závěrečné řeči v hlavní, takzvané zlínské větvi metanolové kauzy. Mnohaleté tresty hrozí i dalším osmi obžalovaným. Jedovatá směs zabila po celé republice kolem padesáti lidí.

Kafka upozornil na mimořádnou závažnost případu, který zasáhl celou zemi. Uvedl, že obžalovaní nezodpovědně nakládali s pokoutně a za výrazně nižší než obvyklou cenu opatřeným alkoholem. "Mnozí z nich s ním obchodovali roky a spoléhali na to, že se nic nestane. Museli být ale přinejmenším srozuměni s tím, že mohou způsobit poškození zdraví spotřebitelů," mínil státní zástupce.

Nejvyšší trest odradí ostatní

Doživotní trest pro Křepelu a Fiana navrhl kvůli fatálním následkům jejich jednání a také kvůli ochraně společnosti. Nejvyšší možný trest by podle Kafky měl odradit případné další pachatele této trestné činnosti. Hlavnímu distributorovi otráveného alkoholu Jiřímu Vaculovi ze Zlínska, který pomohl případ objasnit, Kafka za obecné ohrožení navrhl 20 let vězení.

Mnozí z nich s ním obchodovali roky a spoléhali na to, že se nic nestane. Museli být ale přinejmenším srozuměni s tím, že mohou způsobit poškození zdraví spotřebitelů.

Roman Kafka

Podle obžaloby se stejného trestného činu dopustil i prodejce alkoholu Martin Jirout z Trutnovska, pro něhož státní zástupce žádá 15 či 16 let za mřížemi. Těmto čtyřem hrozí 12 až 20 let vězení i výjimečné tresty včetně doživotí. Zbylých šest ve Zlíně souzených distributorů Kafka obžaloval z ohrožování zdraví závadnými potravinami a navrhl jim tresty od 5,5 do 8,5 roku.

Týká se to tří Zlíňanů, podnikatelů Alexandera Jordána a Martina Cekoty i dělníka Aleše Svobody, jednatele firmy Vapa Drink Viktora Koláčka z Přerovska a podnikatele Libora Vanderky z Kroměřížska i Roberta Sedlaříka, jednatele firmy Verdana, která je distributorem Likérky Drak. Předseda senátu Radomír Koudela je však již dříve upozornil, že i jejich jednání může soud kvalifikovat jako obecné ohrožení s výše zmíněnou sazbou.

Žalobce klade skupině za vinu 38 mrtvých

Zlínský soud začal případ projednávat 3. března a dokazování ukončil po patnácti hlavních líčeních 30. dubna. Rozsudek bude podle Koudely vynesen 21. nebo 22. května. Metanolová aféra začala 3. září 2012 a vyžádala si pět desítek obětí.

Obžaloba postihuje jen období do konce roku 2012. Hlavním aktérům klade za vinu 38 mrtvých a dalších 79 intoxikovaných včetně lidí s trvale poškozeným zdravím.

10 000 litrů s metanolem

Podle obžaloby majitel firmy na výrobu autokosmetiky Křepela opatřil na přelomu srpna a září 2012 pět tisíc litrů metylalkoholu i prostory v Opavě a pomohl Fianovi, který byl obchodním zástupcem Křepelovy firmy Carlogic, namíchat směs o objemu 10 000 litrů tvořenou zhruba z poloviny metanolem a ze zbylé části etanolem.

Celou ji předali v Podkopné Lhotě na Zlínsku dělníkovi Vaculovi, jenž směs dál distribuoval.

Oba vinu popírají

Křepela i Fian vinu u soudu popřeli. Křepelova obhájkyně žádala zproštění viny, případně překvalifikování věci na mírnější ohrožování zdraví závadnými potravinami, které navrhl i advokát Fiana. Vacula od začátku skutek doznává a s policií spolupracuje. Odmítá jen, že by jím dodaný alkohol pila většina poškozených. Jeho obhájce i obhájkyně Jirouta žádali překvalifikování na obecné ohrožení z nedbalosti s hrozbou nejvýše desetiletého trestu.

Vinu popírá i šest dalších souzených distributorů, z nichž prý nikdo o kontaminaci lihu metanolem nevěděl. Většina odmítá i svůj podíl na nelegálním obchodu s alkoholem. V tomto duchu dnes hovořili i obhájci, kteří žádali zproštění obžaloby či mírnější právní kvalifikaci.

Závěrečné řeči obžalovaných jsou na programu 21. května, kdy možná padne i rozsudek. Soud rozhodne i o nárocích poškozených a pozůstalých, kteří žádají desítky milionů korun.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
Další zprávy