Státní zástupce chce pro míchače metanolu doživotí

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 5. 2014 16:13
U Krajského soudu ve Zlíně začaly závěrečné řeči v hlavní, takzvané zlínské větvi metanolové kauzy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Zlín - Státní zástupce Roman Kafka žádá pro údajné míchače metanolem kontaminované směsi Tomáše Křepelu a Rudolfa Fiana za obecné ohrožení doživotní vězení.

U krajského soudu ve Zlíně v pondělí začaly závěrečné řeči v hlavní, takzvané zlínské větvi metanolové kauzy. Mnohaleté tresty hrozí i dalším osmi obžalovaným. Jedovatá směs zabila po celé republice kolem padesáti lidí.

Kafka upozornil na mimořádnou závažnost případu, který zasáhl celou zemi. Uvedl, že obžalovaní nezodpovědně nakládali s pokoutně a za výrazně nižší než obvyklou cenu opatřeným alkoholem. "Mnozí z nich s ním obchodovali roky a spoléhali na to, že se nic nestane. Museli být ale přinejmenším srozuměni s tím, že mohou způsobit poškození zdraví spotřebitelů," mínil státní zástupce.

Nejvyšší trest odradí ostatní

Doživotní trest pro Křepelu a Fiana navrhl kvůli fatálním následkům jejich jednání a také kvůli ochraně společnosti. Nejvyšší možný trest by podle Kafky měl odradit případné další pachatele této trestné činnosti. Hlavnímu distributorovi otráveného alkoholu Jiřímu Vaculovi ze Zlínska, který pomohl případ objasnit, Kafka za obecné ohrožení navrhl 20 let vězení.

Mnozí z nich s ním obchodovali roky a spoléhali na to, že se nic nestane. Museli být ale přinejmenším srozuměni s tím, že mohou způsobit poškození zdraví spotřebitelů.

Roman Kafka

Podle obžaloby se stejného trestného činu dopustil i prodejce alkoholu Martin Jirout z Trutnovska, pro něhož státní zástupce žádá 15 či 16 let za mřížemi. Těmto čtyřem hrozí 12 až 20 let vězení i výjimečné tresty včetně doživotí. Zbylých šest ve Zlíně souzených distributorů Kafka obžaloval z ohrožování zdraví závadnými potravinami a navrhl jim tresty od 5,5 do 8,5 roku.

Týká se to tří Zlíňanů, podnikatelů Alexandera Jordána a Martina Cekoty i dělníka Aleše Svobody, jednatele firmy Vapa Drink Viktora Koláčka z Přerovska a podnikatele Libora Vanderky z Kroměřížska i Roberta Sedlaříka, jednatele firmy Verdana, která je distributorem Likérky Drak. Předseda senátu Radomír Koudela je však již dříve upozornil, že i jejich jednání může soud kvalifikovat jako obecné ohrožení s výše zmíněnou sazbou.

Žalobce klade skupině za vinu 38 mrtvých

Zlínský soud začal případ projednávat 3. března a dokazování ukončil po patnácti hlavních líčeních 30. dubna. Rozsudek bude podle Koudely vynesen 21. nebo 22. května. Metanolová aféra začala 3. září 2012 a vyžádala si pět desítek obětí.

Obžaloba postihuje jen období do konce roku 2012. Hlavním aktérům klade za vinu 38 mrtvých a dalších 79 intoxikovaných včetně lidí s trvale poškozeným zdravím.

10 000 litrů s metanolem

Podle obžaloby majitel firmy na výrobu autokosmetiky Křepela opatřil na přelomu srpna a září 2012 pět tisíc litrů metylalkoholu i prostory v Opavě a pomohl Fianovi, který byl obchodním zástupcem Křepelovy firmy Carlogic, namíchat směs o objemu 10 000 litrů tvořenou zhruba z poloviny metanolem a ze zbylé části etanolem.

Celou ji předali v Podkopné Lhotě na Zlínsku dělníkovi Vaculovi, jenž směs dál distribuoval.

Oba vinu popírají

Křepela i Fian vinu u soudu popřeli. Křepelova obhájkyně žádala zproštění viny, případně překvalifikování věci na mírnější ohrožování zdraví závadnými potravinami, které navrhl i advokát Fiana. Vacula od začátku skutek doznává a s policií spolupracuje. Odmítá jen, že by jím dodaný alkohol pila většina poškozených. Jeho obhájce i obhájkyně Jirouta žádali překvalifikování na obecné ohrožení z nedbalosti s hrozbou nejvýše desetiletého trestu.

Vinu popírá i šest dalších souzených distributorů, z nichž prý nikdo o kontaminaci lihu metanolem nevěděl. Většina odmítá i svůj podíl na nelegálním obchodu s alkoholem. V tomto duchu dnes hovořili i obhájci, kteří žádali zproštění obžaloby či mírnější právní kvalifikaci.

Závěrečné řeči obžalovaných jsou na programu 21. května, kdy možná padne i rozsudek. Soud rozhodne i o nárocích poškozených a pozůstalých, kteří žádají desítky milionů korun.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Chci, aby bylo Česko lídrem v inovacích, řekl Babiš v New Yorku

Česká republika chce být zemí budoucnosti a stát se tím, kdo v inovacích udává tón. V New Yorku to na fóru Concordia Summit, které se koná jako doprovodná akce k Valnému shromáždění OSN, prohlásil český premiér Andrej Babiš. "Jako jedna z nejvíce industrializovaných zemí v Evropě se musíme soustředit na inovace, abychom zajistili naši konkurenceschopnost," řekl Babiš. Zmínil, že národní strategie je založena na devíti tematických pilířích od podpory prostředí, které umožní vznik nových podniků, přes podporu vzdělání a výzkumu po digitalizaci a technologický rozvoj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy