Stát škrtí sociální služby, krajům se to nelíbí

ČTK ČTK
12. 5. 2011 17:43
Rozdělování státních dotací poškozuje všechny poskytovatele sociálních služeb

Zlín - Zlínský kraj bude po ministerstvu práce a sociálních věcí žádat 8,7 milionu korun na dofinancování sociálních služeb.

Podle krajské radní pro sociální oblast Taťány Nersesjanové (ČSSD) ministerstvo avizovalo, že hejtmanství pro tyto účely získá 464 000 Kč z celkových 100 milionů Kč, což podle ní není ani 0,5 procenta z celkového objemu.

"Stát se chystá rozdělit poslední letošní dotace na provoz sociálních služeb. Pokud by byla poskytovatelům uvolněna avizovaná dvouprocentní rezerva, měla by podpora ve formě dofinancování poskytovatelů ve Zlínském kraji dosáhnout částky 8,7 milionu," poznamenala Nersesjanová.

V současném návrhu ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) tomu tak ale zdaleka není a rozdělování státních dotací výrazně poškozuje všechny poskytovatele sociálních služeb ve Zlínském kraji.

Radní oznámila, že hejtmanství již napsalo na ministerstvo sociálních věcí návrh na dofinancování sociálních služeb v regionu, o situaci kraj informuje v dopise také premiéra Petra Nečase (ODS).

Od roku 2008: pokles více jak 100 milionů, tvrdí kraj

Podle Nersesjanové Zlínský kraj doplácí na to, že loni dotace krátil rovnoměrně, bez ohledu o jakou službu šlo a zda ji provozovala nezisková organizace, krajské či obecní zařízení.

"Stát totiž na dofinancování přidělil vyšší částky jiným krajům, a to těm, kde podle něj byly poškozeny neziskové organizace a je potřeba je podpořit. My ale na částce 8,7 milionu pro náš kraj trváme," doplnila radní.

Nersejanová již dříve řekla, že loni hejtmanství obdrželo od ministerstva sociálních věcí 470 milionů korun. Letos je to o 8,5 procenta méně, když na financování všech sociálních služeb na svém území obdrželo 430 milionů korun.

"Od roku 2008 do roku 2011 je dotační pokles o více než 100 milionů. Navíc narůstají náklady," upozornila. Propad o dalších deset milionů korun způsobilo krajským organizacím snížení příspěvku na péči v prvním stupni z 2000 na 800 Kč.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sadiq Khan obhájil mandát a bude nadále starostou Londýna

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan, britské hlavní město tak povede i příští čtyři roky. Podle oficiálních výsledků získal přes 55 procent hlasů a porazil svého konzervativního soupeře Shauna Baileyho, informovala v sobotu britská média. Khan se stal v roce 2016 prvním muslimem, který kdy stanul v čele západní metropole.

"Jsem pyšný, že jsem dnes získal velmi silný mandát," řekl Khan po oznámení výsledků. Slíbil rovněž, že si "natáhne každou šlachu při snaze vystavět lepší a zářnější budoucnost pro Londýn po temných dnech pandemie".

"Nebudu nikdy přehlížet vaše hlasy, vaše starosti a vaše obavy," vzkázal pak voličům, kteří ve volbách upřednostnili jednoho z jeho 19 soupeřů. "Jizvy po Brexitu stále přetrvávají a stále více nás rozděluje drsná kulturní válka," pokračoval s tím, že koronavirus nedbá na ideologické rozdíly. "Musíme využít této chvíle národního uzdravení k zacelení toho, co nás rozděluje," dodal. Slíbil rovněž, že bude usilovat o lepší komunikaci mezi londýnskou radnicí a britskou vládou, jíž nyní ovládají konzervativci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy