Soud zrušil muži 15 let vězení za vraždu seniorky v Hulíně

ČTK ČTK
24. 4. 2015 13:39
Muž, jemuž stále hrozí deset až osmnáct let vězení, opakovaně tvrdil, že v domě nikdy nebyl a seniorku nezabil.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Zlín - Vrchní soud v Olomouci zrušil rozsudek nad osmatřicetiletým Markem Rečkem z Kroměřížska, jemuž zlínský krajský soud v lednu uložil patnáct let za vraždu seniorky v Hulíně.

Devatenáctkrát trestaný muž vinu odmítá, jeho odvolání nyní vyhověl vrchní soud. Řekl to v pátek mluvčí olomouckého soudu Vladimír Lichnovský.

Věc tak bude muset krajský soud ve Zlíně projednat znovu. Důvody vrácení nechtěl Lichnovský komentovat, neboť rozhodnutí nebylo ještě všem stranám doručeno.

V domě jsem nebyl. Ženu jsem nezabil

Podle předsedy senátu zlínského krajského soudu byly důvodem pro odsouzení pachové stopy obžalovaného nalezené na místě činu, celkem jich bylo osm. Policie je našla na těle poškozené i na klice dveří.

Reček, jemuž stále hrozí deset až osmnáct let vězení, opakovaně tvrdil, že v domě nikdy nebyl a poškozenou nezabil. Podle obžaloby ale v listopadu 2012 vnikl do domu osmašedesátileté ženy, která žila sama, a zavraždil ji zardoušením a opakovanými údery do hlavy. Obžalovaný je nyní ve vězení, kde si odpykává trest tři a půl roku za sériové krádeže.

Podle státního zástupce i podle zlínského soudu muž nešel do domu primárně vraždit. Údajně se tam chystal krást, neboť si myslel, že stavení je opuštěné. Bezdomovec Reček, který má trvalé bydliště formálně na hulínské radnici a přespával v opuštěných chatách v Rajnochovicích na Kroměřížsku, podle žalobce v Hulíně vykradl jeden domek už na začátku listopadu 2012.

Před soudy byl už několikrát za krádeže

Reček, který dříve stál před soudy především pro majetkovou trestnou činnost, vinu přes nález pachových stop popřel. Vysvětlil je tak, že s ženou chodili do stejné hospody, kde se podle něj pachové stopy mohly přenést. Podle znalce je to ale málo pravděpodobné.

Podle soudního lékaře zemřela žena, která neměřila ani 150 centimetrů a vážila čtyřicet kilogramů, na otok mozku způsobený dušením. V době smrti měla v krvi zhruba jeden a půl promile alkoholu. Vraždu oznámili sousedé. Bylo jim divné, že ženu dlouho neviděli vycházet, i když se v domě svítilo.

Obrátili se proto na policisty, kteří ženu našli mrtvou. Zpočátku to vypadalo, že zemřela přirozenou smrtí, pitva ale prokázala opak. Podle policie seniorka zřejmě vraha překvapila při vloupání do jejího domu. Žena údajně stejně jako Reček holdovala alkoholu.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Španělské státní dráhy Renfe Operadora jednají o převzetí podílu 50 procent ve společnosti Leo Express. Informoval o tom list El País

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy