Soud zrušil muži 15 let vězení za vraždu seniorky v Hulíně

ČTK ČTK
24. 4. 2015 13:39
Muž, jemuž stále hrozí deset až osmnáct let vězení, opakovaně tvrdil, že v domě nikdy nebyl a seniorku nezabil.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Zlín - Vrchní soud v Olomouci zrušil rozsudek nad osmatřicetiletým Markem Rečkem z Kroměřížska, jemuž zlínský krajský soud v lednu uložil patnáct let za vraždu seniorky v Hulíně.

Devatenáctkrát trestaný muž vinu odmítá, jeho odvolání nyní vyhověl vrchní soud. Řekl to v pátek mluvčí olomouckého soudu Vladimír Lichnovský.

Věc tak bude muset krajský soud ve Zlíně projednat znovu. Důvody vrácení nechtěl Lichnovský komentovat, neboť rozhodnutí nebylo ještě všem stranám doručeno.

V domě jsem nebyl. Ženu jsem nezabil

Podle předsedy senátu zlínského krajského soudu byly důvodem pro odsouzení pachové stopy obžalovaného nalezené na místě činu, celkem jich bylo osm. Policie je našla na těle poškozené i na klice dveří.

Reček, jemuž stále hrozí deset až osmnáct let vězení, opakovaně tvrdil, že v domě nikdy nebyl a poškozenou nezabil. Podle obžaloby ale v listopadu 2012 vnikl do domu osmašedesátileté ženy, která žila sama, a zavraždil ji zardoušením a opakovanými údery do hlavy. Obžalovaný je nyní ve vězení, kde si odpykává trest tři a půl roku za sériové krádeže.

Podle státního zástupce i podle zlínského soudu muž nešel do domu primárně vraždit. Údajně se tam chystal krást, neboť si myslel, že stavení je opuštěné. Bezdomovec Reček, který má trvalé bydliště formálně na hulínské radnici a přespával v opuštěných chatách v Rajnochovicích na Kroměřížsku, podle žalobce v Hulíně vykradl jeden domek už na začátku listopadu 2012.

Před soudy byl už několikrát za krádeže

Reček, který dříve stál před soudy především pro majetkovou trestnou činnost, vinu přes nález pachových stop popřel. Vysvětlil je tak, že s ženou chodili do stejné hospody, kde se podle něj pachové stopy mohly přenést. Podle znalce je to ale málo pravděpodobné.

Podle soudního lékaře zemřela žena, která neměřila ani 150 centimetrů a vážila čtyřicet kilogramů, na otok mozku způsobený dušením. V době smrti měla v krvi zhruba jeden a půl promile alkoholu. Vraždu oznámili sousedé. Bylo jim divné, že ženu dlouho neviděli vycházet, i když se v domě svítilo.

Obrátili se proto na policisty, kteří ženu našli mrtvou. Zpočátku to vypadalo, že zemřela přirozenou smrtí, pitva ale prokázala opak. Podle policie seniorka zřejmě vraha překvapila při vloupání do jejího domu. Žena údajně stejně jako Reček holdovala alkoholu.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Premiér Babiš se tento týden sejde s generálním ředitelem České televize Dvořákem. Nemám teď s televizí žádný problém, tvrdí

Premiér Andrej Babiš (ANO) se tento týden sejde s generálním ředitelem České televize Petrem Dvořákem. Po jednání vlády na dotaz novinářů odmítl, že by měl vliv na dění v Radě České televize, která je kritizována kvůli odvolání své dozorčí komise.

"Budu mít tento týden schůzku s panem Dvořákem, rád se něco dozvím. Určitě odmítám, že bych já mohl za to, že v ČT v nějaké radě se ptají na hospodaření, skutečně nemám," řekl. Poznamenal, že v poslední době nemá s tímto veřejnoprávním médiem "žádný problém". Prezident Miloš Zeman minulý týden uvedl, že ČT považuje za součást opozice, nikoliv za vyváženou, objektivní a nestrannou veřejnoprávní televizi. V rozhovoru pro Parlamentní listy řekl, že Dvořák by měl podle jeho přesvědčení skončit, rozhodnutí je ale v rukou Rady České televize. Dvořákovi vadí, že se Zeman snaží podkopávat důvěru v ČT.

Desítky osobností minulý týden podepsaly otevřený dopis premiérovi, ve kterém upozorňují na situaci v ČT. Vadí jim mimo jiné způsob odvolání dozorčí komise Rady ČT. Babiše vyzvaly, aby našel způsob jak zajistit podporu nezávislosti médií veřejné služby. Text podepsali umělci, vědci, duchovní či bývalí politici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy