Soud stopnul insolvenční řízení s firmou šéfa lihového mafie

ČTK ČTK
14. 3. 2015 11:18
Společnost Morávia Chem totiž uspěla s odvoláním proti příkazu celního úřadu na složení jistoty v celkové hodnotě bezmála 510 milionů korun.
Údajný lihový boss Radek Březina.
Údajný lihový boss Radek Březina. | Foto: ČTK

Zlín - Krajský soud v Brně zastavil insolvenční řízení se společností Morávia-Chem z Hrobic na Zlínsku, kterou tajně vlastnil zlínský podnikatel a šéf lihové mafie Radek Březina.

Společnost Morávia Chem totiž uspěla s odvoláním proti příkazu celního úřadu na složení jistoty v celkové hodnotě bezmála 510 milionů korun, kvůli kterému firma na sebe insolvenční návrh na začátku března podala. Jednatel Morávia-Chem Radek Menšík proto ve čtvrtek vzal insolvenční návrh zpět.

"Dlužník vzal svůj insolvenční návrh zpět s tím, že jelikož bylo vyhověno odvolání proti zajišťovacímu příkazu celního úřadu, tak zanikl splatný dluh, který způsoboval předlužení dlužníka a dlužník tak není v úpadku," stojí v pátečním usnesení brněnského krajského sodu.

Firma hrála klíčovou roli

V areálu Morávia-Chem Radek Březina prováděl falešnou denaturaci lihu a tato firma z Hrobic na Zlínsku hrála klíčovou roli v obchodech s nezdaněným alkoholem. Podle obžaloby mafie kolem Radka Březiny způsobila škodu na daních v rekordní výši 6,7 miliardy korun.

Jednatel Menšík insolvenční návrh, ve kterém požadoval prohlášení úpadku, na začátku března zdůvodnil tím, že celní úřad na konci ledna chtěl po firmě složení jistoty v celkové hodnotě bezmála 510 milionů korun.

Společnost peníze v požadovaném termínu nesložila a celníci na její majetek včetně zásob nařídili exekuci. "Tímto opatřením došlo k úplnému zastavení činnosti fungující a prosperující firmy," uvedl tehdy Menšík.

Firma Morávia-Chem byla podle Menšíka kvůli požadavku celníků na složení jistoty předlužena a její dluhy mnohonásobně převyšovaly majetek. Zatímco závazky společnosti Morávia-Chem včetně jistoty pro celníky Menšík vypočítal na 630 milionů korun, tak majetek firmy má prý hodnotu 112 milionů korun.

Kauza obchodů s nelegálním lihem

Případ rozsáhlých obchodů s nelegálním lihem řeší olomoucký soud od začátku prosince. Spojení firmy Morávia-Chem s Radkem Březinou potvrdil před soudem nejprve jeho bratr Tomáš.

"Ve firmě od roku 2002 do mého zadržení vznikal nelegální líh, byl to jediný zdroj nelegálního lihu pro mého bratra. Odtud šel do skladů. Princip byl neměnný. Firma nakupovala čistý líh osvobozený od spotřební daně za účelem denaturace, znehodnocení lihu. Firma tak nakoupila desítky milionů litrů lihu," prohlásil Tomáš Březina.

Na výrobu směsi do ostřikovačů však šla jen malá část, nejméně 23 milionů litrů lihu podle Tomáše Březiny bylo zneužito a líh šel do oběhu bez zaplacení daně. K vlastnictví firmy i k falešným denaturacím se poté přiznal i samotný šéf mafie. Menšíka označil za neschopného, jednatelem byl prý pouze na papíře.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 2 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy