Soud s lihovým bossem nebude, případ se vrací k žalobci

Domácí ČTK Domácí, ČTK
22. 1. 2014 10:23
Požadovali to obhájci Radka Březiny, poukazovali na nové trestní stíhání.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: SZPI

Praha - Soudní proces s podnikatelem Radkem Březinou, jeho bratrem Tomášem a dalším mužem, kteří jsou obžalovaní z daňových úniků při prodeji lihovin, se odkládá.

Soud totiž vrátil případ žalobci. Otevřel tím možnost obviněným, aby se dostali z vazby, byť jejich středeční žádost o propuštění kvůli obavě z útěku soud zamítl.

Soudce vrácením případu vyhověl návrhům obhájců, kteří poukazovali na souběžné nové trestní stíhání. Podle nich se případy kryjí, stejně jako řada důkazů. Podle státního zástupce Michala Galáta byla obhajoba účelová a jde jen o to dostat bratry Březinovy z vazby.

Lhůta pro ukončení vazby podle něj pomine v příštích dnech. Zvrátit to může vrchní soud, kam si žalobce proti rozhodnutí soudu podal stížnost.

Podle soudce Eduarda Ondráška nebylo možné jednat jinak, než kauzu s ohledem na nové stíhání vrátit žalobci. "Zcela nepochybně se objevily nové podstatné skutečnosti, které nasvědčují tomu, že by ta trestná činnost mohla být kvalifikována přísněji a že by se mohlo jednat o mnohem závažnější trestnou činnost, než jak byla podána obžaloba. Je potřeba provést další šetření, nepochybně rozsáhlé, aby se toto potvrdilo, nebo vyvrátilo," vysvětlil.

Obava z útěku se zvýšila

Poukázal i na to, že je Radek Březina v novém usnesení stíhán pro tentýž skutek.

Soudce naopak nevyhověl středeční žádosti Březinových ohledně propuštění z vazby. Oba bratři tvrdili, že nemají důvod uprchnout. Tomáš Březina navíc uvedl, že v novém trestním stíhání vystupuje jako spolupracující obviněný.

Podle soudce se naopak obava z útěku u obou s ohledem na nové stíhání ještě zvýšila. Rozhodnutí soudce má však omezenou platnost. Pokud vrchní soud stížnost žalobce Galáta proti vrácení kauzy do přípravného řízení zamítne, oběma mužům se otevře cesta na svobodu. Poukázal na to i státní zástupce.

"Snahou obhajoby je hlavně dostat Radka Březinu z vazby," uvedl Galát s tím, že vazební lhůta poté vyprší během několika dní.

Úplatek za deset milionů

Případ, který měl olomoucký soud řešit, se týká skrytých zásob nezdaněného lihu v bývalé olomoucké sladovně, v areálu bývalé cihelny ve Stojčíně na Pelhřimovsku a ve Valašském Meziříčí. Za první dva případy je obžalován Radek Březina. Jeho bratr Tomáš je obžalován za ukryté zásoby ve Valašském Meziříčí.

Daňový únik byl vyčíslen dohromady téměř na půl miliardy korun. Poslední ze tří obžalovaných, Tomáš Pantlík, se měl zodpovídat z toho, že Radkovi Březinovi v olomouckém případu pomáhal a později se pokusil zamést před policií stopy.

Rozhodnutí soudu souvisí se zátahem policie minulý týden. V případu takzvané lihové mafie policisté při akci na Moravě obvinili patnáct lidí, sedm z nich je ve vazbě, včetně Březinovy manželky.

Podle žalobců mohli na nezdaněném lihu ošidit stát nejméně o tři miliardy korun. Údajný šéf skupiny Radek Březina čelí i podezření, že z vazební cely policistovi nabídl desetimilionový úplatek a snažil se ovlivňovat svědky. Podplatit prý chtěl i státního zástupce a soudce. Hrozí mu za to až 16 let vězení.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy