Soud potvrdil 6,5 let účetní za zproněvěru 15,5 milionů

ČTK ČTK
23. 7. 2013 15:29
Účetní prý ke zpronevěrám nutil její přítel, který měl málo peněz
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Zlín - Vrchní soud v Olomouci potvrdil bývalé účetní velké firmy ze Zlínska Evě Holdošové 6,5 roku vězení za zpronevěru 15,5 milionu korun.

Žena vinu přiznala. Peníze ale z firemních účtů na účet založený jejím bývalým partnerem Jaroslavem Košťálem údajně posílala pod jeho nátlakem.

Soud nevyhověl ani Košťálovi, kterého za pomoc ke zpronevěře poslal za mříže také na 6,5 roku, sdělil mluvčí vrchního soudu Petr Angyalossy.

Podle obžaloby poslala Holdošová jako vedoucí účtárny a později jako vedoucí ekonomka ze dvou účtů obchodní společnosti na Košťálův účet v letech 2000 až 2011 ve 498 případech celkem 15,458 milionu korun.

Účet, ke kterému měla dispoziční práva i obžalovaná, byl po vyčerpání peněz v říjnu roku 2011 uzavřen. Holdošová z firmy odešla o měsíc dříve.

Přítel ji ke zpronevěře nutil, peníze utrácel za hazard a pití

Na zpronevěru poté přišla nová účetní, když narazila na podezřelé transakce, třeba na odvod peněz na silniční daň, kterou firma ani platit neměla.

Holdošová, která je stejně jako Košťál z Holešova na Kroměřížsku, pracovala u poškozené společnosti 13 let. Svého jednání litovala a slíbila nahradit škodu, byť podle svých slov zmíněné peníze 'nespotřebovala'.

Tvrdila, že k převodu firemních peněz ji nutil bývalý přítel, s nímž žila 16 let a který měl jen malé příjmy jako zvukař. Údajně jí nadával, zakazoval jí telefonovat, za povolení účasti na vánočním večírku či rodinné oslavě narozenin prý musela platit a někdy ji ani nepustil domů.

Vše podle Holdošové vyvrcholilo násilím. Košťál jí údajně vyhrožoval zapálením domu rodičů, zabitím i tím, že prozradí jí páchanou zpronevěru.

Převedené peníze prý s výjimkou asi dvou milionů na opravu domu a asi pěti milionů zajištěných policií utratil Košťál, mimo jiné hazardem, pitím a s milenkami.

Košťál tvrdil, že trestnou činnost nepáchal a ani k ní nepomáhal. Peníze, které na účet chodily několikrát za měsíc, prý považoval za mzdu, odměny, prémie či dividendy bývalé přítelkyně.

Tvrdil, že neměl 'ponětí, že pocházejí z trestné činnosti'. Popisované domácí násilí je podle něj "vymyšlenou báchorkou", jejíž pomocí se Holdošová údajně snažila svalit vinu na něj.

 

Právě se děje

Další zprávy