Smog na Ústecku i Zlínsku ustoupil, pomohl déšť

Domácí ČTK Domácí, ČTK
30. 1. 2013 8:34
Meteorologové v Ústeckém kraji odvolali smogovou situaci. Ta platila od 23. ledna
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Zlín - Ve Zlínském kraji se přes noc výrazně zlepšila kvalita ovzduší.

Naměřené čtyřiadvacetihodinové koncentrace pro polétavý prach tak v ranních hodinách klesly pod emisní limit, který činí 50 mikrogramů na metr krychlový, uvádí Český hydrometeorologický ústav. V kraji od pátku do soboty platila smogová situace.

Denní koncentrace polétavého prachu v Uherském Hradišti v 06:00 dosahovala 35,4 mikrogramu na metr krychlový a ve Zlíně dokonce jen 22,8 mikrogramu.

Nejvíce, 103,2 mikrogramu škodlivin, bylo v úterý v Uherském Hradišti naměřeno v 11:00, ve Zlíně bylo v 09:00 zjištěno 88 mikrogramů.

Koncentrace škodlivin klesly pod limit ve Zlíně o půlnoci a v Uherském Hradišti ve 03:00. Od té doby nadále klesají.

Foto: Smog dusí svět, některá města skoro nejsou vidět

Příznivé jsou i aktuální hodinové koncentrace polétavého prachu, které v Uherském Hradišti v 06:00 dosahovaly 20 a ve Zlíně jen 12 mikrogramů na metr krychlový. Ke zlepšení rozptylových podmínek v kraji přispěl déšť, který region skrápí od úterka.

V pondělí, kdy vydatně sněžilo, se ale koncentrace polétavého prachu ve Zlínském kraji držely nad limitem. Smogová situace byla v regionu vyhlášena v pátek, hned v sobotu ji ale meteorologové odvolali.

I v Ústeckém kraji se rozptylové podmínky zlepšily natolik, že meteorologové v úterý krátce před 21:30 odvolali v celém regionu smogovou situaci. Ta v kraji platila od 23. ledna.

Meteorologové mohou smogovou situaci odvolat, pokud na všech měřicích stanicích klesne průměrná 24hodinová hodnota polétavého prachu pod 100 mikrogramů nejméně na 12 hodin a neočekává se návrat špatných rozptylových podmínek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čína nebude tolerovat zasahování zahraničí v otázce Tchaj-wanu, varoval Peking

Z Pekingu ve středu zaznělo, že Čína nebude tolerovat intervenci zahraničních sil v otázce Tchaj-wanu. Na "tajné dohody" proto bude důrazně reagovat. Informovala o tom agentura Reuters. Tchaj-wan v úterý ohlásil dosud největší narušení svého vzdušného prostoru v jednom dni - vletělo do něj 28 čínských vojenských letounů. Zpráva přišla nedlouho poté, co lídři zemí skupiny G7 Čínu zkritizovali za její kroky v některých oblastech a zdůraznili důležitost míru a stability v Tchajwanském průlivu.

"Nikdy nebudeme tolerovat pokusy o získání nezávislosti nebo svévolný zásah zahraničních sil do otázky Tchaj-wanu, takže musíme na tyto tajné dohody rázně reagovat," sdělil ve středu na tiskové konferenci mluvčí kanceláře čínské vlády pro záležitosti Tchaj-wanu Ma Siao-kuang. Na dotaz, zda čínské narušení tchajwanského vzdušného prostoru souviselo s prohlášením lídrů zemí G7, odvětil, že za napětí může tchajwanská vláda.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Durant skvělým výkonem přiblížil Brooklyn k postupu do semifinále NBA

Basketbalista Kevin Durant předvedl jeden z nejlepších výkonů historie play off NBA, když 49 body, 17 doskoky a 10 asistencemi zařídil Brooklynu vítězství 114:108 nad Milwaukee a vedení ve čtvrtfinálové sérii 3:2 na zápasy. A to i přesto, že Nets většinu zápasu prohrávali až o 17 bodů. Nyní mají dva pokusy na to, aby poprvé od roku 2003 postoupili do semifinále.

Play off NBA - 2. kolo:

Východní konference - 5. zápas:

Brooklyn - Milwaukee 114:108, stav série 3:2.

Další zprávy