Znalkyně: Smíchání etanolu s metanolem 1:1 otravu nezvrátí

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 3. 2014 15:15
Smrt podle ní konzumentovi způsobí vypití už tří velkých odlivek s obsahem 40 procent takovéto směsi.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Zlín - Smíchání metanolu s etanolem v poměru jedna ku jedné nemohlo škodlivé účinky metylalkoholu zneutralizovat, řekla u zlínského krajského soudu znalkyně Marie Staňková z Ústavu soudního lékařství Fakultní nemocnice v Ostravě.

Smrt podle ní konzumentovi způsobí vypití už tří velkých odlivek s obsahem 40 procent takovéto směsi. Namíchaných 10 tisíc litrů metanolu s etanolem mohlo údajně zabít až 158 tisíc lidí.

Znalkyně, jejímž oborem je toxikologie, popsala také působení metanolu v těle člověka. Podle ní jej lidský metabolismus mění na formaldehyd a kyselinu mravenčí, které jsou pro člověka silně toxické.

"Působí vážné zdravotní problémy, jako jsou rozvrat vnitřního prostředí - poškození jater, ledvin, slinivky břišní, otok plic a mozku - či oslepnutí, které mohou vést až k úmrtí," uvedla Staňková. Smrtelná dávka je podle ní 30 mililitrů čistého metanolu, tedy asi 24 gramů.

Norma přitom podle znalkyně v potravinářském lihu připouští pouze 0,5 gramu metanolu v jednom litru stoprocentního etanolu. Mírnější je u pěstitelského pálení ovocných destilátů, kde podle Staňkové připouští 15 gramů na litr stoprocentního lihu.

Podle znalkyně může způsobit vážnou otravu konzumace už pěti až deseti mililitrů čistého metanolu, množství záleží na zdravotním stavu a odolnosti jedince.

Podle Staňkové přitom pro zvládání otravy a minimalizaci jejích následků není "v podstatě" rozhodující, jestli člověk je, či není pravidelným konzumentem alkoholu.

Etanol však brání tvorbě toxických látek z metanolu, podle znalkyně ale konzument musí mít v těle stále nejméně jedno až 1,5 promile alkoholu. Jinak se začne metanol odbourávat a měnit na zmíněné škodliviny.

Deset stíhaných

V hlavní, takzvané zlínské větvi metanolové kauzy je stíháno deset lidí včetně dvou údajných hlavních míchačů Rudolfa Fiana a Tomáše Křepely a hlavního distributora Jiřího Vaculy.

Fian a Křepela vinu odmítají, Vacula obchody s nelegálním alkoholem doznal. Tvrdí však, že s ním a s jeho odběrateli nemají spojitost dvě třetiny poškozených. Fian prý musel dodávat líh ještě někomu jinému. Všichni tři jsou stíháni pro obecné ohrožení.

Za stejný trestný čin hrozí sazba 12 až 20 let i výjimečný trest včetně doživotí také dalšímu distributorovi Martinu Jiroutovi. Podle obžaloby dodal otrávený alkohol do Havířova.

U soudu to potvrdili bratři Michal a Miroslav Klöselovi, kteří jsou také obžalováni z obecného ohrožení a jejichž případy zřejmě projedná jiný krajský soud. Michal Klösel uvedl, že zprostředkoval obchod mezi Jiroutem a Martinem Posládkem, jenž je také obviněn z obecného ohrožení.

Jirout prý alkohol s Vaculou přivezl do Havířova, Michal Klösel poté dostal od Posládka provizi 32 tisíc korun, řekl. Šlo prý o čtyři palety po 96 šestilitrových kanystrech rumu a vodky s etiketami společnosti HP premium, pro kterou oba Klöselovi pracovali.

Podle obžaloby je poté Posládek přes další prodejce distribuoval spotřebitelům. Miroslav Klösel ale odmítl, že by se na obchodu s otráveným alkoholem podílel.

Pět desítek obětí

Podobně mluvil i Václav Zlámal, v jehož stánku v Havířově podle obžaloby nakupovali otrávení lidé. Zlámal je stíhán pro ohrožování zdraví závadnými potravinami a jeho případ by měl projednat stejný soud jako kauzy Klöselů a Posládka.

Vinu odmítla i ze stejného trestného činu obžalovaná Ivana Ondrušová z Veselí nad Moravou, v jejíž restauraci pil alkohol jeden zemřelý muž. Její případ projedná soud v Hodoníně.

Z ohrožování zdraví závadnými potravinami se zpovídá i dalších šest ve Zlíně souzených odběratelů a prodejců závadného alkoholu. I oni odmítají, že o kontaminaci alkoholu věděli. Předseda senátu pět z nich upozornil, že jejich jednání může být překvalifikováno na obecné ohrožení.

Metanolová aféra si vyžádala pět desítek obětí. Obžaloba postihuje jen období do konce roku 2012. Hlavním aktérům klade za vinu 38 mrtvých a dalších 79 intoxikovaných.

Státní zástupce obžaloval 31 lidí, ve Zlíně je souzeno jen deset z nich. Obžalovaní, kteří stanou před jinými soudy, jsou ale voláni jako svědkové. Další z nich budou vypovídat ve středu, kdy je na programu také výslech znalců z oboru zdravotnictví, kteří zpracovávali obří posudek o následcích, jež metanol způsobil poškozeným.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy