Znalkyně: Smíchání etanolu s metanolem 1:1 otravu nezvrátí

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 3. 2014 15:15
Smrt podle ní konzumentovi způsobí vypití už tří velkých odlivek s obsahem 40 procent takovéto směsi.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Zlín - Smíchání metanolu s etanolem v poměru jedna ku jedné nemohlo škodlivé účinky metylalkoholu zneutralizovat, řekla u zlínského krajského soudu znalkyně Marie Staňková z Ústavu soudního lékařství Fakultní nemocnice v Ostravě.

Smrt podle ní konzumentovi způsobí vypití už tří velkých odlivek s obsahem 40 procent takovéto směsi. Namíchaných 10 tisíc litrů metanolu s etanolem mohlo údajně zabít až 158 tisíc lidí.

Znalkyně, jejímž oborem je toxikologie, popsala také působení metanolu v těle člověka. Podle ní jej lidský metabolismus mění na formaldehyd a kyselinu mravenčí, které jsou pro člověka silně toxické.

"Působí vážné zdravotní problémy, jako jsou rozvrat vnitřního prostředí - poškození jater, ledvin, slinivky břišní, otok plic a mozku - či oslepnutí, které mohou vést až k úmrtí," uvedla Staňková. Smrtelná dávka je podle ní 30 mililitrů čistého metanolu, tedy asi 24 gramů.

Norma přitom podle znalkyně v potravinářském lihu připouští pouze 0,5 gramu metanolu v jednom litru stoprocentního etanolu. Mírnější je u pěstitelského pálení ovocných destilátů, kde podle Staňkové připouští 15 gramů na litr stoprocentního lihu.

Podle znalkyně může způsobit vážnou otravu konzumace už pěti až deseti mililitrů čistého metanolu, množství záleží na zdravotním stavu a odolnosti jedince.

Podle Staňkové přitom pro zvládání otravy a minimalizaci jejích následků není "v podstatě" rozhodující, jestli člověk je, či není pravidelným konzumentem alkoholu.

Etanol však brání tvorbě toxických látek z metanolu, podle znalkyně ale konzument musí mít v těle stále nejméně jedno až 1,5 promile alkoholu. Jinak se začne metanol odbourávat a měnit na zmíněné škodliviny.

Deset stíhaných

V hlavní, takzvané zlínské větvi metanolové kauzy je stíháno deset lidí včetně dvou údajných hlavních míchačů Rudolfa Fiana a Tomáše Křepely a hlavního distributora Jiřího Vaculy.

Fian a Křepela vinu odmítají, Vacula obchody s nelegálním alkoholem doznal. Tvrdí však, že s ním a s jeho odběrateli nemají spojitost dvě třetiny poškozených. Fian prý musel dodávat líh ještě někomu jinému. Všichni tři jsou stíháni pro obecné ohrožení.

Za stejný trestný čin hrozí sazba 12 až 20 let i výjimečný trest včetně doživotí také dalšímu distributorovi Martinu Jiroutovi. Podle obžaloby dodal otrávený alkohol do Havířova.

U soudu to potvrdili bratři Michal a Miroslav Klöselovi, kteří jsou také obžalováni z obecného ohrožení a jejichž případy zřejmě projedná jiný krajský soud. Michal Klösel uvedl, že zprostředkoval obchod mezi Jiroutem a Martinem Posládkem, jenž je také obviněn z obecného ohrožení.

Jirout prý alkohol s Vaculou přivezl do Havířova, Michal Klösel poté dostal od Posládka provizi 32 tisíc korun, řekl. Šlo prý o čtyři palety po 96 šestilitrových kanystrech rumu a vodky s etiketami společnosti HP premium, pro kterou oba Klöselovi pracovali.

Podle obžaloby je poté Posládek přes další prodejce distribuoval spotřebitelům. Miroslav Klösel ale odmítl, že by se na obchodu s otráveným alkoholem podílel.

Pět desítek obětí

Podobně mluvil i Václav Zlámal, v jehož stánku v Havířově podle obžaloby nakupovali otrávení lidé. Zlámal je stíhán pro ohrožování zdraví závadnými potravinami a jeho případ by měl projednat stejný soud jako kauzy Klöselů a Posládka.

Vinu odmítla i ze stejného trestného činu obžalovaná Ivana Ondrušová z Veselí nad Moravou, v jejíž restauraci pil alkohol jeden zemřelý muž. Její případ projedná soud v Hodoníně.

Z ohrožování zdraví závadnými potravinami se zpovídá i dalších šest ve Zlíně souzených odběratelů a prodejců závadného alkoholu. I oni odmítají, že o kontaminaci alkoholu věděli. Předseda senátu pět z nich upozornil, že jejich jednání může být překvalifikováno na obecné ohrožení.

Metanolová aféra si vyžádala pět desítek obětí. Obžaloba postihuje jen období do konce roku 2012. Hlavním aktérům klade za vinu 38 mrtvých a dalších 79 intoxikovaných.

Státní zástupce obžaloval 31 lidí, ve Zlíně je souzeno jen deset z nich. Obžalovaní, kteří stanou před jinými soudy, jsou ale voláni jako svědkové. Další z nich budou vypovídat ve středu, kdy je na programu také výslech znalců z oboru zdravotnictví, kteří zpracovávali obří posudek o následcích, jež metanol způsobil poškozeným.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Johaugová vládla i v Lahti a překonala rekord Björgenové

Norská lyžařka Therese Johaugová potvrdila nadvládu ve Světovém poháru i v Lahti, kde dnes vyhrála běh na 10 km klasicky a ovládla šestý z posledních sedmi závodů. Vedoucí žena průběžného pořadí zvítězila o 3,4 sekundy před Ebbou Anderssonovou ze Švédska, třetí byla domácí Krista Pärmäkoskiová.

Závod mužů na 15 km klasicky vyhrál Iivo Niskanen a po listopadovém triumfu v Ruce si na své oblíbené trati připsal druhé vítězství v sezoně. Finský lyžař porazil o deset sekund vedoucího muže průběžného pořadí Rusa Alexandra Bolšunova, třetí příčku obsadil Nor Hans Christer Holund.

Johaugová v tomto ročníku zvítězila už poosmnácté a má na dosah třetí celkový triumf v seriálu, kterému kralovala už v letech 2014 a 2016. Pak olympijská vítězka ve štafetě a desetinásobná mistryně světa nesměla rok a půl závodit kvůli trestu za doping.

V distančních závodech si jednatřicetiletá Norka připsala 63. výhru a osamostatnila se na prvním místě historického pořadí před krajankou Marit Björgenovou.

SP v běhu na lyžích v Lahti:

Muži - 15 km klasicky:

1. Niskanen (Fin.) 32:15,5, 2. Bolšunov (Rus.) -10,1, 3. Holund (Nor.) -28,8, 4. Semikov (Rus.) -38,8, 5. Röthe -47,9, 6. Krüger -49,4, 7. Golberg -54,1, 8. Klaebo (všichni Nor.) -54,7, 9. Bessměrtnych -55,1, 10. Jakimuškin (oba Rus.) -59,3.

Průběžné pořadí SP (po 30 ze 40 závodů): 1. Bolšunov 2028 b., 2. Klaebo 1563, 3. Golberg 1238, 4. Röthe 1169, 5. Krüger 1163, 6. Niskanen 1147, …65. Novák 71, 102. Pechoušek 21, 130. Černý 5, 132. Knop 5, 135. Fellner (všichni ČR) 5.

Ženy - 10 km klasicky:

1. Johaugová (Nor.) 23:53,3, 2. Anderssonová (Švéd.) -3,4, 3. Pärmäkoskiová (Fin.) -11,8, 4. Karlssonová (Švéd.) -21,9, 5. Östbergová (Nor.) -25,0, 6. Něprjajevová (Rus.) -31,2, 7. H. Wengová (Nor.) -34,9, 8. Hennigová (Něm.) -43,1, 9. Jacobsenová (Nor.) -55,8, 10. Matintalová (Fin.) -56,3.

Průběžné pořadí SP (po 30 ze 40 závodů): 1. Johaugová 2368 b., 2. H. Wengová 1647, 3. Něprjajevová 1300, 4. Jacobsenová 1231, 5. Östbergová 1110, 6. Digginsová (USA) 1047, …27. Razýmová 255, 46. Janatová 119, 55. Nováková 67, 82. Beranová (všechny ČR) 15.

Zdroj: ČTK
Další zprávy