Schodek Zlínského kraje bude v příštím roce 929 milionů

ČTK ČTK
15. 12. 2011 9:27
Rozdíl pokryjí dlouhodobé úvěry od Evropské investiční banky (EIB) a půjčka od státu
Krajský úřad Zlínského kraje
Krajský úřad Zlínského kraje | Foto: Město Zlín

Zlín - Zlínský kraj bude příští rok hospodařit se schodkem zhruba 929 milionů korun.

Rozdíl pokryjí dlouhodobé úvěry od Evropské investiční banky (EIB) a půjčka od státu. Výdaje mají být asi 9,263 miliardy a příjmy přibližně 8,335 miliardy korun. Rozpočet ve středu schválilo zastupitelstvo.

Pro rozpočet hlasovalo 31 z 39 přítomných zastupitelů. Letošní rozpočet očekával příjmy 8,2 miliardy Kč a výdaje asi o 478 milionů vyšší.

Na investice vedení kraje pamatuje vyšší částkou než v minulých dvou letech. Investovat hodlá 2,057 miliardy korun, v letošním rozpočtu bylo pro tyto účely původně vyčleněno 1,419 miliardy Kč. Navýšení souvisí s posunem realizace některých akcí z letošního na příští rok a také s úsporou neinvestičních výdajů.

Na pokrytí investic, u nichž Zlínský kraj očekává dotace, poslouží zmíněné úvěry od EIB. Od státu kraj očekává půjčku 150 milionů na projekt holešovské průmyslové zóny.

"Všechny investice, které chceme realizovat z dotačních titulů, musíme mít v rozpočtu uvedeny, abychom mohli žádat o dotace. Musejí být ale něčím kryty, proto využíváme úvěrů. Tyto peníze se však v budoucnu vrátí z poskytnutých dotací," uvedl v rozpravě hejtman Stanislav Mišák (ČSSD).

Dodal, že letos přes schválený schodek hejtmanství nakonec nečerpalo ani korunu úvěru. Na dotaz opoziční zastupitelky Aleny Hanákové (STAN) pak Mišák řekl, že současná dluhová služba kraje činí 1,5 miliardy korun.

Kraj investuje zejména do nemocnic

Do svého majetku hodlá kraj příští rok investovat přes 653 milionů korun, letos bylo v návrhu rozpočtu pro tyto účely 424 milionů Kč. Investice jsou plánovány například do krajských nemocnic. Na projektovou přípravu centrálního objektu Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně za 842 milionů korun hejtmanství uvolní 16 milionů.

Celkem 148 milionů korun poputuje na infrastrukturu u centrálního objektu uherskohradišťské nemocnice, kam příští rok z této částky hejtmanství dá 44 milionů Kč.

Za dalších 44 milionů bude opravena a vybavena kuchyň v nemocnici v Kroměříži, 26 milionů uvolní kraj na projekt výstavby interny ve vsetínské nemocnici. Příští rok bude otevřeno i nové výjezdové stanoviště záchranné služby v Uherském Hradišti, na které rozpočet na příští rok pamatuje 16 miliony korun.

Na opravu krajských silnic druhé a třetí třídy hejtmanství vyčlenilo 165 milionů, desítky milionů korun půjdou také na investice do školství nebo sociálních věcí.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že opustí Bílý dům, pokud sbor volitelů zvolí novým prezidentem demokrata Joea Bidena

Zdroj: ČTK
Další zprávy