Rožnovský skanzen prošetřuje kvůli tendrům ÚOHS

ČTK ČTK
24. 2. 2012 7:19
Muzeum v přírodě je podezřelé, že při tendrech na řemeslné práce porušilo zákon
Foto: Martin Křístek

Rožnov pod Radhoštěm - Díky dotacím z norských fondů rozšířil skanzen v Rožnově pod Radhoštěm svoji sbírku o sérii cenných domů.

Nyní hrozí, že dotace ve výši kolem 70 milionů korun, bude muset vrátit.

Valašské muzeum v přírodě je totiž podezřelé, že při tendrech na řemeslné práce porušilo zákon. O případ se zajímá antimonopolní úřad, píšou Lidové noviny.

Na machinace kolem zakázek upozornil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).

Zakázky získávaly malé firmy

"Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhostěm opakovaně dělilo veřejné zakázky na stavební práce, když zakázku za 25 milionů korun rozdělilo na čtyři a zakázku v předpokládané hodnotě 47 milionů korun na pět samostatných veřejných zakázek, které zadalo jednodušším postupem," uvedl NKÚ v nedávno zveřejněné zprávě.

Podle něj se muzeum rozdělením předmětu do podlimitních veřejných zakázek dopustilo porušení zákona o veřejných zakázkách.

Podle informací serveru Lidovky.cz zakázky získávaly firmy, s nimiž muzeum dlouhodobě spolupracuje. Často jde o malé firmy, které se na rekonstrukci historických budov specializují a které by zřejmě ve velkých tendrech neuspěly.

Případem se nyní zabývá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Podle serveru má nyní na stole zadávací dokumentaci ohledně všech zakázek, výsledek šetření by měl být znám za dva měsíce.

Muzeum se brání, že jako muzejní instituce mohlo zadávat zakázky v jiném, shovívavějším režimu. Míní, že při vypisování tendrů dotýkajících se muzejních sbírek nelze používat pravidla jako při stavbě nových komerčních či státních budov.

 

Právě se děje

Další zprávy