Romové ve Vsetíně budou dále asistovat strážníkům

ČTK ČTK
1. 7. 2013 15:17
Dva členové místní romské komunity budou i dále spolupracovat se vsetínskou policií
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Vsetín - Vsetínským strážníkům budou i nadále pomáhat dva místní Romové jako asistenti prevence kriminality. Projekt spolupráce zahájila radnice již minulý rok a podle vedení města se osvědčil.

Letos město původně počítalo jen s jedním asistentem, díky státní dotaci ale může zaplatit i druhého, uvedla mluvčí radnice Jana Čadová.

Terénní pracovníci spolupracují při udržování pořádku zejména v lokalitách, kde žije romská menšina.

Hlavním důvodem zřízení míst romských asistentů byla snaha omezit drobnou trestnou činnost a zklidnit spory v místech, kde žije větší množství sociálně vyloučených nebo romských rodin. 


Strážníci se zaměřují také na dětská hřiště a veřejná prostranství, na kterých hrozí zvýšené nebezpečí konfliktu.

"Už v minulém roce se ukázalo, že oba asistenti dokázali svým působením na majoritu i romskou komunitu dosáhnout lepšího soužití obou skupin obyvatel. Velice dobrý vliv mají hlavně u mládeže," uvedla místostarostka Květoslava Othová.

Město získalo státní dotaci ve výši 282.000 korun, na druhé pracovní místo asistenta dá z vlastního rozpočtu asi 60.000 korun.

Vztahy mezi Romy a majoritní společností i radnicí se podle Othové v poslední době zlepšily. Romským rodinám se věnují kromě terénních pracovníků také zástupci neziskových organizací, kteří se snaží u Romů zvýšit jejich finanční gramotnost.

Ve Vsetíně loni vznikla dvě nová romská občanská sdružení zaměřující se na děti a mládež. Snížila se i výše dluhů na nájemném v městských bytech.

 

Právě se děje

Další zprávy