Restaurátor bojuje za barokní sýpku. Demolice už začala

Kateřina Šmídová
10. 2. 2012 8:27
Je to hodnota, která patří všem občanům Kroměříže. Musíme ji zachránit, říká

Kroměříž - Restaurátor František Sysel z Kroměříže podal trestní oznámení proti demoličnímu výměru barokní sýpky ve Velehradské ulici.

Informuje o tom server Kroměřížan.cz.

Demolice budovy začala ve středu. "Je to hodnota, která patří všem občanům. Je proto potřeba ji zachránit nejen pro ni samu, ale pro podobu města," uvedl pro Kroměřížan.cz Sysel.

Cenná stavba z 18. století

Již v minulosti podobným způsobem restaurátor zabránil vytrhávání dlažby v Třebízského ulici v Hulíně. Jeho trestní oznámení práce zastavilo a ulice byla nakonec opravena v původní podobě.

Bourání sýpky, která sice není zapsaná jako památka, ale podle historiků je cennou stavbou z 18. století, město odstartovalo proti názoru památkářů.

"My to jednoznačně nedoporučíme. Rozhodnutí ale bude na stavebním úřadu," zdůraznila před časem náměstkyně ředitele krajského pracoviště Národního památkového ústavu Klára Hodaňová.

Radnici se snažil přesvědčit i historik Muzea Kroměřížska Petr Pálka. "Městu se ale do toho nechtělo, asi proto, že budova už stojí mimo městskou památkovou rezervaci. Vyznělo to do ztracena," sdělil tehdy Pálka.

Restaurátor Sysel se pokusí sýpku navrhnout k zapsání jako památku. Národní památkový ústav by to podle svých dřívějších prohlášení podpořil.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy