Radnice vyhlížejí nové vedení. Přednost dostal Senát

Zdeněk Dvořák
20. 10. 2010 15:09
Povolební vyjednávání v Kroměříži a Holešově váznou
Volební komise na Kroměřížsku znovu zasednou.
Volební komise na Kroměřížsku znovu zasednou. | Foto: Miroslav Anton

Kroměříž/Holešov - Obyvatelé Kroměříže a Holešova zatím netuší, jaké koalice povládnou v jejich městech.

Jednání politických stran, které se dostaly do zastupitelstev, buď probíhají, nebo ještě nezačala. Lídry vítězných stran (a zároveň úřadující starosty) v těchto dnech zaměstnává především druhé kolo voleb do Senátu.

V Kroměříži, největším městě okresu, jsou a budou jednání obtížná. Sedmadvacet míst v zastupitelstvu si totiž rozdělilo hned osm stran.

"Když se domluvíte se zástupci jedné strany, je výstup z této dohody nepřekonatelnou překážkou pro stranu třetí. S tím jsem ale počítal," přiznal Miloš Malý, starosta a lídr kandidátky vítězné ČSSD.

"Jednání jsou teprve na začátku, ale předpokládáme, že v radě chybět nebudeme. Stejně jako TOP 09," reagovala Jarmila Číhalová, jenž vedla kandidátku hnutí Starostů.

V Holešově jednání o složení „vlády" teprve začínají. Do zastupitelstva proniklo šest stran. Dnes večer se sejde místní rada vítězné ODS a určí, jaké priority má starosta a lídr kandidátky Zdeněk Janalík u příštích koaličních partnerů prosadit. „Vyjasníme si, jak budeme postupovat," potvrdil Janalík. Ten předpokládá, že dohoda bude podepsaná koncem příštího týdne a 8. listopadu se tak sejde ustavující schůze nového zastupitelstva.

Malého a Janalíka ale zaměstnává i druhé kolo voleb do Senátu, ve kterém se utkají. Shodli se však na tom, že kampaně před rozhodujícím hlasováním nemají vliv na tempo vyjednávání o složení městských rad.

Oba soupeři hodlají nejen vyhrát ve svých městech, ale také „vyloupit" baštu svého soupeře. Malý proto přijede osobně získávat hlasy do Holešova, Janalík se chystá pohovořit s obyvateli Kroměříže. „Přijedu za nimi ve čtvrtek," potvrdil holešovský starosta. „Hodlám navštívit co nejvíce měst a obcí v regionu. Dnes budeme rozdávat růže v Kroměříži," sdělil Malý. Ten si svůj středeční program zpestřil i tím, že oddával v Kostelanech. „Nikdo jiný ze zastupitelů se k tomu neměl, tak jsem to vzal," dodal s úsměvem.

Ani jeden z rivalů neuvažuje o tom, že by v případě vítězství v senátních volbách skončil jako starosta. Janalík si tuto kombinaci vyzkoušel už v předchozích šesti letech. „Lze obě funkce zvládat, i když je to náročné. Jde o výhodné propojení praktických zkušeností z radnice se zákonodárnou funkcí v Senátu," konstatoval. „Tohle spojení funkcí je prospěšné. Starostové se často setkávají s tím, že normy schválené parlamentem jsou neefektivní nebo přímo nepodařené. Pokud bude v Senátu hodně starostů, můžou jejich schvalování přímo ovlivnit," upozornil Malý.

Kombinování funkce senátora s dalším zaměstnáním kritizoval před prvním kolem voleb soupeř Malého a Janalíka, kandidát Věcí veřejných Ignác Hoza. Prohlásil, že v případě zisku místa v horní komoře parlamentu se vzdá místa pedagoga na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Neprošel ale prvním kolem, v počtu získaných hlasů se umístil na osmém místě mezi devíti kandidáty.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy