Radnice vyhlížejí nové vedení. Přednost dostal Senát

Zdeněk Dvořák
20. 10. 2010 15:09
Povolební vyjednávání v Kroměříži a Holešově váznou
Volební komise na Kroměřížsku znovu zasednou.
Volební komise na Kroměřížsku znovu zasednou. | Foto: Miroslav Anton

Kroměříž/Holešov - Obyvatelé Kroměříže a Holešova zatím netuší, jaké koalice povládnou v jejich městech.

Jednání politických stran, které se dostaly do zastupitelstev, buď probíhají, nebo ještě nezačala. Lídry vítězných stran (a zároveň úřadující starosty) v těchto dnech zaměstnává především druhé kolo voleb do Senátu.

V Kroměříži, největším městě okresu, jsou a budou jednání obtížná. Sedmadvacet míst v zastupitelstvu si totiž rozdělilo hned osm stran.

"Když se domluvíte se zástupci jedné strany, je výstup z této dohody nepřekonatelnou překážkou pro stranu třetí. S tím jsem ale počítal," přiznal Miloš Malý, starosta a lídr kandidátky vítězné ČSSD.

"Jednání jsou teprve na začátku, ale předpokládáme, že v radě chybět nebudeme. Stejně jako TOP 09," reagovala Jarmila Číhalová, jenž vedla kandidátku hnutí Starostů.

V Holešově jednání o složení „vlády" teprve začínají. Do zastupitelstva proniklo šest stran. Dnes večer se sejde místní rada vítězné ODS a určí, jaké priority má starosta a lídr kandidátky Zdeněk Janalík u příštích koaličních partnerů prosadit. „Vyjasníme si, jak budeme postupovat," potvrdil Janalík. Ten předpokládá, že dohoda bude podepsaná koncem příštího týdne a 8. listopadu se tak sejde ustavující schůze nového zastupitelstva.

Malého a Janalíka ale zaměstnává i druhé kolo voleb do Senátu, ve kterém se utkají. Shodli se však na tom, že kampaně před rozhodujícím hlasováním nemají vliv na tempo vyjednávání o složení městských rad.

Oba soupeři hodlají nejen vyhrát ve svých městech, ale také „vyloupit" baštu svého soupeře. Malý proto přijede osobně získávat hlasy do Holešova, Janalík se chystá pohovořit s obyvateli Kroměříže. „Přijedu za nimi ve čtvrtek," potvrdil holešovský starosta. „Hodlám navštívit co nejvíce měst a obcí v regionu. Dnes budeme rozdávat růže v Kroměříži," sdělil Malý. Ten si svůj středeční program zpestřil i tím, že oddával v Kostelanech. „Nikdo jiný ze zastupitelů se k tomu neměl, tak jsem to vzal," dodal s úsměvem.

Ani jeden z rivalů neuvažuje o tom, že by v případě vítězství v senátních volbách skončil jako starosta. Janalík si tuto kombinaci vyzkoušel už v předchozích šesti letech. „Lze obě funkce zvládat, i když je to náročné. Jde o výhodné propojení praktických zkušeností z radnice se zákonodárnou funkcí v Senátu," konstatoval. „Tohle spojení funkcí je prospěšné. Starostové se často setkávají s tím, že normy schválené parlamentem jsou neefektivní nebo přímo nepodařené. Pokud bude v Senátu hodně starostů, můžou jejich schvalování přímo ovlivnit," upozornil Malý.

Kombinování funkce senátora s dalším zaměstnáním kritizoval před prvním kolem voleb soupeř Malého a Janalíka, kandidát Věcí veřejných Ignác Hoza. Prohlásil, že v případě zisku místa v horní komoře parlamentu se vzdá místa pedagoga na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Neprošel ale prvním kolem, v počtu získaných hlasů se umístil na osmém místě mezi devíti kandidáty.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy