Pyrotechnici opět odstraňují munici z Vrbětického areálu

ČTK ČTK
30. 3. 2015 11:25
Vrbětický areál už opustilo 84 nákladních aut s municí a výzbrojním materiálem.
Místo výbuchu muničního skladu ve Vrběticích.
Místo výbuchu muničního skladu ve Vrběticích. | Foto: Policie ČR

Vlachovice (Zlínsko) - Dvacítka policejních a armádních pyrotechniků dnes opět začala odstraňovat z okolí areálu muničních skladů ve Vlachovicích-Vrběticích na Zlínsku munici rozházenou po loňských výbuších. Asanují vnější okraj stanoveného perimetru, řekla zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Pyrotechnikům podle ní v čištění areálu nebrání ani současně probíhající vyskladňování, kontrola a vývoz munice. "Pyrotechnici, kteří čistí louky a lesy v okolí obcí a Vlárských strojíren, budou pracovat vždy na protilehlé straně areálu od vyskladňovací skupiny," uvedla mluvčí.

Specialistům při práci pomáhá šest policistů, kteří nalezenou munici sbírají a ukládají na určená místa.

Likvidace munice

"Pokud bude munice poškozená, nicméně převozu schopná, pyrotechnici ji uloží k pozdějšímu odvozu a likvidaci v trhací jámě v Libavé. Jestliže bude munice v takovém stavu, že ji nebude možné odvézt ke zničení na jiné místo, uskladníme ji a následně řízeně zlikvidujeme přímo v areálu muničních skladů na místě, které k tomuto účelu stanovili pyrotechnici jako nejvhodnější," dodala Kozumplíková.

Dodnes opustilo vrbětický areál 84 nákladních vozidel munice a výzbrojního materiálu. Některá z nich putovala do muničních skladů v Květné na Pardubicku, část z nich si majitelé odvezli k novým zákazníkům, případně do svých vlastních skladů.

Obviněno pět lidí

Ve Vrběticích vybuchl loni v říjnu sklad s 58 tunami vojenského materiálu včetně munice a v prosinci sklad s 98 tunami. Oba objekty si pronajímala ostravská firma Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci. Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení a pracuje na nich speciální tým policejního prezidia.

Policie dosud obvinila pět lidí z firem Excalibur Army a Real Trade, které údajně v areálu ve Vrběticích skladovaly zakázané protipěchotní miny. Společnost Excalibur Army uvedla, že obvinění je účelové a může způsobit miliardové škody.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy