Pyrotechnici kvůli sněžení přerušili průzkum ve Vrběticích

ČTK ČTK
25. 1. 2015 20:01
Konec ledna jako termín pro odvoz munice ale zatím platí.
Pyrotechnický robot.
Pyrotechnický robot. | Foto: Policie ČR

Zlín - Kvůli vydatnému sněžení museli pyrotechnici přerušit průzkum v areálu s muničními sklady ve Vrběticích na Zlínsku. Munici pokryla deseti- až patnácticentimetrová vrstva sněhu.

Odborníky během neděle zaměstnalo odklízení nového sněhu z komunikací uvnitř areálu.

"Ve Vrběticích napadlo deset až 15 centimetrů, pyrotechnici dnes nemohli provádět průzkum, munice je pod sněhem. Během dneška tak udržovali sjízdnost komunikací uvnitř areálu a odklízeli sníh," řekla policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Pyrotechnici začali čistit vymezený okruh kolem obou vybuchlých skladů před Vánocemi. Areál by měl být podle původních plánů připravený k odvozu munice na konci ledna.

"Počasí může odvoz munice zkomplikovat, avizovali jsme to již dopředu. Stále však počítáme s tím, že do konce ledna by se munice mohla odvézt. Uvidíme, co počasí udělá," doplnila policejní mluvčí.

Termín zmínil minulý týden při návštěvě Zlína také ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Podle něj se v současné době připravuje systém státních kontrol v jednotlivých muničních skladech tak, aby se na konci ledna začalo s odvozem materiálu. Proces prý bude trvat několik měsíců a harmonogram odvozu jednotlivých skladů bude naplánován tak, aby co nejméně komplikoval dopravní situaci.

"Munici budou převážet speciální auta vybavená navigací s čipem, která jsou viditelná na každém kilometru cesty. Pokud se zastaví déle než 15 minut, vyjede k nim hlídka. Pokud poveze nebezpečný materiál, bude jej doprovázet policie. Převozy se uskuteční převážně v noci," uvedl Chovanec.

Ve Vrběticích vybuchl v polovině října sklad s desítkami tun munice a počátkem prosince tam explodoval další. Při prvním výbuchu dva lidé zemřeli. Dva muniční sklady, ve kterých bylo uskladněno dohromady téměř 160 tun vojenského materiálu, měla pronajaty firma Imex Group.

Policie věc vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení. Pracuje na ní speciální tým policejního prezidia.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy