Premiér podpořil zachování výroby letadel L-410 v Kunovicích, odbory se bojí přesunu do Ruska

ČTK ČTK
25. 9. 2016 10:33
Bohuslav Sobotka v neděli podpořil při návštěvě Zlínského kraje zachování výroby letadel L-410 firmy Aircraft Industries (AI) v Kunovicích na Uherskohradišťsku. Zaměstnanci továrny minulý týden ve středu vyhlásili stávkovou pohotovost kvůli obavě z útlumu výroby a jejího převedení do Ruska, odkud jsou majitelé firmy.
Letoun L-410
Letoun L-410 | Foto: Martin Holcman

Zlín - Premiér Bohuslav Sobotka v neděli podpořil při návštěvě Zlínského kraje zachování výroby letadel L-410 firmy Aircraft Industries (AI) v Kunovicích na Uherskohradišťsku. Zaměstnanci továrny minulý týden ve středu vyhlásili stávkovou pohotovost kvůli obavě z útlumu výroby a jejího převedení do Ruska, odkud jsou majitelé firmy. Odvolali ji v pátek poté, co společnost podle odborářů uhradila závazky v podobě dluhů na benefitech vůči zaměstnancům. O budoucnosti firmy se bude v pondělí jednat v Praze. Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly je situace vážná.

Premiér o dění ve firmě jednal ráno se zástupci odborových svazů. "Diskutovali jsme o aktuální situaci ve firmě, která nyní prochází složitým ekonomickým obdobím. Vláda má zájem na to, aby maximum výroby bylo udrženo v České republice, aby se společnost stabilizovala, udržela se zaměstnanost a především, aby se udrželi odborníci proto, aby výroba v Kunovicích mohla pokračovat," řekl novinářům Sobotka.

Vedení firmy v polovině září potvrdilo, že modernizovaný dopravní letoun L 410 NG (New Generation) se skutečně bude vyrábět v Kunovicích na Uherskohradišťsku. Dokončení certifikačních zkoušek je naplánováno na první čtvrtletí příštího roku. Firma kvůli letounu investovala do nového vybavení a připravuje zahájení sériové výroby v Kunovicích. Letadla L-410 by se ale brzy měla montovat také v Rusku u Jekatěrinburgu. Majitelé tvrdí, že by to provoz kunovické továrny nemělo ohrozit. Celky by se měly vyrábět v Kunovicích a některé pak v Rusku jen sestavovat.

Situace je podle odborů vážná

"Z našeho pohledu je ta situace daleko vážnější, než se snaží ruská strana zaonačit. Všechny kroky vedou k vyvedení výroby mimo ČR. Já tady žádnou klidovou situaci nevidím," uvedl šéf odborářů Středula. Poukázal na to, že deset měsíců významná část zaměstnanců zůstává doma a pobírá 60 procent platu. "Velmi vítám, že premiér a hejtman dali jednoznačně najevo, že stojí o finální výrobu na území Zlínského kraje v Kunovicích," doplnil Středula.

Budoucnost AI se bude řešit také v pondělí v Praze na půdě ministerstva průmyslu a obchodu. Premiér se chce v nejbližší době sejít také s ministrem zahraničí a domluvit se na postupu vlády směrem k ruským partnerům. "V pondělí proběhne jednání se zástupci odborů a ministra průmyslu a obchodu. Je důležité dát jasně najevo, že je tady pevný postoj české vlády, že jsme ve shodě s odbory a že jednoznačně má česká strana zájem na to, aby nedošlo k přesunu výroby," řekl premiér Sobotka. "V tomto případě bez angažování politiků na nejvyšší úrovni se dá jen ruské straně sdělit, že stojíme o tuto záležitost. Nemám úplně dobrý pocit ze situace v samotné firmě," dodal Středula.

Firma se do Ruska stěhovat nebude, tvrdí vedení

Představenstvo i majitelé podle odborového předáka AI Josefa Mikuly na poslední schůzce deklarovali, že nechtějí stěhovat továrnu z Kunovic do Ruska a ani propouštět zaměstnance. Jejich počet kvůli špatné ekonomické situaci klesl oproti konci minulého roku z 1021 na 918. Asi 80 jich je navíc zapůjčeno do jiných firem, kolem 200 lidí je doma se sníženou mzdou. Podle Mikuly se tyto počty zatím nemění, jen se shání práce i pro další lidi, kteří jsou doma.

Problémy AI vznikly loni kvůli situaci v Rusku, kam posílá většinu strojů. Letadla z Kunovic na ruském trhu výrazně podražila kvůli propadu hodnoty rublu vůči dolaru. Loni firma do Ruska nedodala jediný stroj, celkem prodala jen čtyři letadla do Bangladéše a Alžírska. Letos dodala pět letadel, všechna do Ruska.

Po zvýšení platů lékařů a učitelů chceme vyšší mzdy i pro hasiče a policisty, tvrdí v rozhovoru pro pořad Hra o peníze šéf odborů Josef Středula. | Video: David Klimeš
 

Právě se děje

před 24 minutami

Chorý se za Waregem trefil potřetí ve čtyřech zápasech

Fotbalista Tomáš Chorý vstřelil v belgické lize třetí gól v posledních čtyřech zápasech. V utkání 14. kola pomohl český útočník Waregemu k výhře 3:0 na hřišti Gentu, čtvrtečního soupeře Liberce v základní skupině Evropské ligy.

Chorý je s třemi brankami druhým nejlepším střelcem 14. týmu tabulky. Jeho moment přišel v 37. minutě, kdy zvýšil na 2:0. Utkání ale nedohrál, v 71. minutě byl střídán.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalisté podlehli Dánsku a potřetí za sebou neuspěli

Čeští basketbalisté podlehli v kvalifikaci mistrovství Evropy ve Vilniusu Dánsku 90:91 a připsali si třetí porážku za sebou. Dánové oplatili výběru trenéra Ronena Ginzburga únorovou prohru z Pardubic 71:75 a po úvodních dvou neúspěších zvítězili podruhé za sebou. Radovali se především díky výkonu Gabriela Lundberga, který nastřílel 38 bodů.

Nejlepší střelcem českého týmu byl s 24 body pivot Martin Peterka, který si připsal i osm doskoků a dvě asistence. Sekundu před koncem měl možnost dát vítězný koš, ale trojkový pokus neproměnil.

Zbývající zápasy kvalifikace o šampionát v roce 2022, na kterém mají čeští reprezentanti díky pořádání jedné ze skupin v Praze účast jistou, čekají Ginzburgův výběr v únoru proti Litvě a Belgii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy