Známého ubil kladivem, tělo hodil do studny. Za vraždu si odsedí 15 let

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 11. 2015 13:39
Muž ubil na Kroměřížsku známého kladivem. Kosterní pozůstatky oběti se našly až letos ve studni domu, ve kterém obžalovaný dříve žil se svou družkou. Podle státního zástupce Lea Foltýna spolu obžalovaný, jeho družka a zmíněný muž, který se později stal obětí, popíjeli. Poškozený při tom údajně dělal sexuální návrhy přítelkyni obžalovaného. Novák následně podle obžaloby šel pro kladivo, kterým udeřil svou oběť do hlavy. Muž na místě zemřel. Obžalovaný pak jeho tělo odtáhl a hodil do studny.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Zlín - Krajský soud ve Zlíně v úterý uložil devětatřicetiletému Oldřichu Novákovi 15 let vězení za vraždu, která se stala začátkem roku 2012 v obci Honětice na Kroměřížsku. Podle obžaloby Novák čtyřicetiletého muže ubil štípacím kladivem.

Kosterní pozůstatky oběti se našly až letos ve studni domu, ve kterém Novák dříve žil se svou družkou. Muž, jemuž hrozilo až 20 let, vinu odmítá. Rozsudek není pravomocný, Novák se na místě odvolal.

"Jeho vina byla spolehlivě prokázána. Jednal s rozmyslem. Vyprovokovalo ho jednání pana poškozeného, který dělal návrhy jeho družce. Chtěl ho usmrtit, šel do kůlny pro štípací kladivo a poškozeného dvakrát udeřil," řekla předsedkyně senátu Iveta Šperlichová.

Trest je souhrnný i za krádež, za niž dostal Novák loni v Kroměříži pět měsíců podmíněně odložených na rok a půl. Státní zástupce Leo Foltýn si ponechal lhůtu pro podání odvolání.

Kladivem jej udeřil do hlavy

Podle něj spolu Novák, jeho družka a zmíněný muž, který se později stal obětí, popíjeli. Poškozený při tom údajně dělal sexuální návrhy přítelkyni obžalovaného.

Novák následně podle obžaloby šel pro kladivo, kterým podle Foltýna nejméně jednou udeřil svou oběť do hlavy. Muž na místě zemřel. Novák pak údajně jeho tělo odtáhl a hodil do studny.

Jeho pozůstatky byly nalezeny až letos v březnu poté, co na čin upozornil Novákův známý Pavel Švrček, jemuž se Novák údajně s činem pochlubil. Vraždu u soudu popsala i bývalá přítelkyně obžalovaného, která trestný čin neoznámila údajně proto, že se Nováka bála.

Vinu popírá

Obžalovaný v úterý opět vinu popřel. "Mám čisté svědomí, nikoho jsem nezabil. Nemám na rukou krev," hájil se muž, jenž je podle znalců slaboduchého intelektu a je závislý na alkoholu. Soud mu proto kromě vězení uložil i ústavní protialkoholní léčbu.

Podle svědků se Novák při společných pitkách chlubíval tím, že "má ve studni podnájemníka". Kamarádi mu to nevěřili, považovali to za opilecké řeči. Nález kosterních pozůstatků ve studni u domu, kde dříve žil, ale Novák nechápe.

Při čištění studny je objevili noví majitelé. Část kostí považovaných za srnčí skončila v kontejneru. Po tipu, který policie dostala od Švrčka, je však kriminalisté našli stejně jako později zbylé části těla ve studni.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Schodek rozpočtu vzrostl od ledna o více než 54 miliard korun

Schodek státního rozpočtu ke konci února stoupl na 86,1 miliardy korun z lednových 31,5 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovalo ministerstvo financí. Jde o nejhorší únorový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci února, tedy ještě před propuknutím pandemie, vykázal rozpočet schodek 27,4 miliardy korun. Tehdy to bylo také nejhorší únorové číslo od roku 1993.

Prohloubení deficitu je podle ministerstva financí výsledkem dopadů pandemie, což vedlo k poklesu daňových příjmů způsobenému mimo jiné snížením daní a zrušením superhrubé mzdy, změnou rozpočtového určení daní ve prospěch krajů a obcí a pokračující podporou ekonomiky.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Sarkozy musí na rok do vězení. Je vinen z korupce, rozhodl francouzský soud

Pařížský soud v pondělí uznal francouzského exprezidenta Nicolase Sarkozyho vinným z korupce a obchodování s vlivem a uložil mu tříletý trest, z toho jeden rok nepodmíněně. Šestašedesátiletý Sarkozy je podle agentury Reuters druhým francouzským prezidentem usvědčeným z korupce v novodobé historii země.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Juška, Svoboda a Švábíková přijdou o halové ME

Tři čeští atleti přijdou o halové mistrovství Evropy, které začne ve čtvrtek v Toruni. Ze zdravotních důvodů nepojedou do Polska někdejší šampioni Petr Svoboda a Radek Juška ani tyčkařka Amálie Švábíková. Česká výprava bude mít 23 závodníků, řekl dnes novinářům při on-line tiskové konferenci reprezentační šéftrenér Jan Netscher.

Halový mistr Evropy v běhu na 60 metrů překážek z roku 2011 Svoboda, kterému zranění už v minulosti výrazně narušila kariéru, se potýká s bolavou achilovkou. Nejlepší český dálkař Juška, šampion z HME v Praze 2015, je nachlazený. "Vypadli nám dva matadoři, to je razantní oslabení výpravy," konstatoval Netscher.

Se Švábíkovou mluvil půl hodiny před tiskovkou. "Zkoušela poslední trénink a bolavá záda jí neumožní odcestovat," řekl šéftrenér.

Díky tomu bude mít v Toruni osobního trenéra čtvrtkařka Lada Vondrová, jejíž kouč Jaroslav Jón zaplní uvolněné místo po trenéru Švábkové Pavlu Beranovi.

Další zprávy