Známého ubil kladivem, tělo hodil do studny. Za vraždu si odsedí 15 let

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 11. 2015 13:39
Muž ubil na Kroměřížsku známého kladivem. Kosterní pozůstatky oběti se našly až letos ve studni domu, ve kterém obžalovaný dříve žil se svou družkou. Podle státního zástupce Lea Foltýna spolu obžalovaný, jeho družka a zmíněný muž, který se později stal obětí, popíjeli. Poškozený při tom údajně dělal sexuální návrhy přítelkyni obžalovaného. Novák následně podle obžaloby šel pro kladivo, kterým udeřil svou oběť do hlavy. Muž na místě zemřel. Obžalovaný pak jeho tělo odtáhl a hodil do studny.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Zlín - Krajský soud ve Zlíně v úterý uložil devětatřicetiletému Oldřichu Novákovi 15 let vězení za vraždu, která se stala začátkem roku 2012 v obci Honětice na Kroměřížsku. Podle obžaloby Novák čtyřicetiletého muže ubil štípacím kladivem.

Kosterní pozůstatky oběti se našly až letos ve studni domu, ve kterém Novák dříve žil se svou družkou. Muž, jemuž hrozilo až 20 let, vinu odmítá. Rozsudek není pravomocný, Novák se na místě odvolal.

"Jeho vina byla spolehlivě prokázána. Jednal s rozmyslem. Vyprovokovalo ho jednání pana poškozeného, který dělal návrhy jeho družce. Chtěl ho usmrtit, šel do kůlny pro štípací kladivo a poškozeného dvakrát udeřil," řekla předsedkyně senátu Iveta Šperlichová.

Trest je souhrnný i za krádež, za niž dostal Novák loni v Kroměříži pět měsíců podmíněně odložených na rok a půl. Státní zástupce Leo Foltýn si ponechal lhůtu pro podání odvolání.

Kladivem jej udeřil do hlavy

Podle něj spolu Novák, jeho družka a zmíněný muž, který se později stal obětí, popíjeli. Poškozený při tom údajně dělal sexuální návrhy přítelkyni obžalovaného.

Novák následně podle obžaloby šel pro kladivo, kterým podle Foltýna nejméně jednou udeřil svou oběť do hlavy. Muž na místě zemřel. Novák pak údajně jeho tělo odtáhl a hodil do studny.

Jeho pozůstatky byly nalezeny až letos v březnu poté, co na čin upozornil Novákův známý Pavel Švrček, jemuž se Novák údajně s činem pochlubil. Vraždu u soudu popsala i bývalá přítelkyně obžalovaného, která trestný čin neoznámila údajně proto, že se Nováka bála.

Vinu popírá

Obžalovaný v úterý opět vinu popřel. "Mám čisté svědomí, nikoho jsem nezabil. Nemám na rukou krev," hájil se muž, jenž je podle znalců slaboduchého intelektu a je závislý na alkoholu. Soud mu proto kromě vězení uložil i ústavní protialkoholní léčbu.

Podle svědků se Novák při společných pitkách chlubíval tím, že "má ve studni podnájemníka". Kamarádi mu to nevěřili, považovali to za opilecké řeči. Nález kosterních pozůstatků ve studni u domu, kde dříve žil, ale Novák nechápe.

Při čištění studny je objevili noví majitelé. Část kostí považovaných za srnčí skončila v kontejneru. Po tipu, který policie dostala od Švrčka, je však kriminalisté našli stejně jako později zbylé části těla ve studni.

 

Právě se děje

Další zprávy