Kvůli nálezu protiletecké pumy u Uherského Hradiště policisté evakuovali 1300 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 10. 2019 12:06
Při výkopových pracích v Kunovicích na Uherskohradišťsku objevili ve čtvrtek ráno dělníci protileteckou pumu z druhé světové války. Z průmyslového areálu, kde se munice našla, policisté evakuovali 1300 lidí. Přivolaní pyrotechnici pumu odvezli, areál už je znovu přístupný.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Na pumu narazili dělníci kolem osmé hodiny ranní. "Přivolaní pyrotechnici zjistili, že se jedná o poválečnou pumu československé výroby, konstrukčně vycházející z německé pumy, která je bez aktivačních látek. Pumu si odvezli k odborné likvidaci," uvedla uherskohradišťská policejní mluvčí Milena Šabatová.

Evakuace se týkala areálu letecké továrny Aircraft Industries na západním okraji města. Sídlí v něm i další firmy. Na pumu dlouhou 80 centimetrů pracovníci podle Šabatové narazili ráno ve výrobní hale zhruba dva metry pod zemí. Policisté poté místo zajistili proti vstupu nepovolaných osob a přivolali pyrotechniky, kteří okolo nálezu dočasně vytyčili bezpečnostní okruh.

Zásah v areálu trval zhruba tři hodiny, skončil po 11:00. Na místě se pohybovaly desítky policistů, k události vyjížděli také hasiči. Podle jejich krajské mluvčí Lucie Javoříkové měly jednotky v areálu z bezpečnostních důvodů natažené tři proudy vody. V těsné blízkosti nálezu totiž byly uskladněné výbušné látky.

Koncem září si nález nevybuchlé letecké pumy z druhé světové války vyžádal v Liberci evakuaci asi 5000 lidí. Trvala zhruba šest hodin. Pyrotechnici pumu zajistili a odvezli do bezpečného prostoru k likvidaci.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Smartwings budou v případě dohody se státem financovat všichni akcionáři

Do financování záchrany letecké skupiny Smartwings se po případné dohodě se státem zapojí všichni akcionáři společnosti. Ve čtvrtek se na tom dohodla valná hromada firmy. Zároveň schválila finanční model skupiny pro letošní a příští rok. Jeho podobu firma neuvedla, vychází ovšem ze závěrů expertní komise ministerstva dopravy.

Spolumajitel a předseda představenstva společnosti Jiří Šimáně v dnešní Mladé Frontě Dnes uvedl, že firma potřebuje od státu půjčku nebo garanci za úvěr na 1,7 až dvě miliardy korun. Bez pomoci státu podle něj firma skončí.

Skupina Smartwings, pod kterou patří také České aerolinie, čelí finančním problémům kvůli propadu zájmu o cestování v důsledku koronavirové krize.

Zdroj: ČTK
Další zprávy