Kvůli nálezu protiletecké pumy u Uherského Hradiště policisté evakuovali 1300 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 10. 2019 12:06
Při výkopových pracích v Kunovicích na Uherskohradišťsku objevili ve čtvrtek ráno dělníci protileteckou pumu z druhé světové války. Z průmyslového areálu, kde se munice našla, policisté evakuovali 1300 lidí. Přivolaní pyrotechnici pumu odvezli, areál už je znovu přístupný.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Na pumu narazili dělníci kolem osmé hodiny ranní. "Přivolaní pyrotechnici zjistili, že se jedná o poválečnou pumu československé výroby, konstrukčně vycházející z německé pumy, která je bez aktivačních látek. Pumu si odvezli k odborné likvidaci," uvedla uherskohradišťská policejní mluvčí Milena Šabatová.

Evakuace se týkala areálu letecké továrny Aircraft Industries na západním okraji města. Sídlí v něm i další firmy. Na pumu dlouhou 80 centimetrů pracovníci podle Šabatové narazili ráno ve výrobní hale zhruba dva metry pod zemí. Policisté poté místo zajistili proti vstupu nepovolaných osob a přivolali pyrotechniky, kteří okolo nálezu dočasně vytyčili bezpečnostní okruh.

Zásah v areálu trval zhruba tři hodiny, skončil po 11:00. Na místě se pohybovaly desítky policistů, k události vyjížděli také hasiči. Podle jejich krajské mluvčí Lucie Javoříkové měly jednotky v areálu z bezpečnostních důvodů natažené tři proudy vody. V těsné blízkosti nálezu totiž byly uskladněné výbušné látky.

Koncem září si nález nevybuchlé letecké pumy z druhé světové války vyžádal v Liberci evakuaci asi 5000 lidí. Trvala zhruba šest hodin. Pyrotechnici pumu zajistili a odvezli do bezpečného prostoru k likvidaci.

 

Právě se děje

Další zprávy