Policii se přihlásili první svědci neštěstí na rallye

ČTK ČTK
13. 11. 2012 16:56
Jejich výpovědi by policii mohly pomoci objasnit nehodu, při níž zemřely 4 dívky
Při sobotním neštěstí zemřely čtyři dívky.
Při sobotním neštěstí zemřely čtyři dívky. | Foto: ČTK

Lopeník (Uherskohradišťsko) - Policii se přihlásili první dva svědkové, jejichž výpovědi by mohly pomoci objasnit sobotní tragédii při rallye v obci Lopeník, kde zahynuly čtyři dívky.

Uherský Brod, okolní obce i pořadatelé chystají na podporu pozůstalých sbírku. První dárce jim v úterý předal peníze, jež mají pokrýt náklady na smuteční obřady, které rodiny plánují tento týden.

Pokračuje také vyšetřování havárie. Policie má již například úřední záznam z meteorologické stanice.

"S informací pracujeme, komentovat ji zatím nebudeme. Vyhodnocujeme si kamerové záznamy, začínají se zpracovávat znalecké posudky a probíhají výslechy svědků. Snažíme se přijít na to, jak se tragédie stala," řekl v úterý policejní mluvčí Aleš Mergental.

Kriminalisté událost vyšetřují jako usmrcení z nedbalosti s neznámým pachatelem. Podle Mergentala nelze v tuto chvíli vyloučit trestní stíhání pořadatelů ani jezdce.

Posudek o povětrnostních podmínkách a počasí při závodu zpracovávají pro policii brněnští meteorologové. "Situace je komplikovaná. Ten den bylo skutečně větrno, rychlosti větru byly poměrně vysoké. Musíme zhodnotit a interpretovat veškeré zdroje dat. Zpráva bude hotová asi do týdne," uvedla Marie Doleželová z oddělení meteorologie a klimatologie Brno.

Silný vítr uváděl jako příčinu neštěstí řidič vozu Michael Bartončík.

Pořadatel Petr Bujáček se nechtěl k nehodě blíže vyjadřovat. Není dosud jasné, zda a jak bylo místo neštěstí během rallye označeno. V médiích se objevily zprávy, že u něj byly cedulky zakazující vstup.

Podle starosty Lopeníku Antonína Dulínka byly ale umístěny na druhé straně silnice. "Před domem zřejmě nic nebylo. Je ale otázka, zda silný vítr cedulky neodnesl. Měli jsme s ním problémy od rána. Padaly stromy a vyvrátily se sloupy elektrického vedení," řekl Dulínek.

Obec pomáhá pozůstalým

Podle něj obec povolovala průjezd závodních vozidel po své místní komunikaci. "Stojí tam jen jeden dům. Upozornili jsme rodinu, aby nevycházeli a zabezpečili děti. Lidé v obci dostali letáky, že se jede rallye. Nebylo jim ale řečeno, že nesmí vycházet z domu nebo že by měli sledovat závod jen z balkonu," mínil Dulínek.

Užití silnice vedoucí obcí pro účely rallye povoloval s jejím souhlasem jako pověřený úřad správní odbor uherskobrodské radnice. Podle vedoucího Martina Kubiše ale není oprávněn ukládat pořadateli bezpečnostní opatření.

Obce i pořadatelé se snaží pomoci pozůstalým alespoň finančně. Podle Dulínka zatím lidé v Lopeníku nosí své dary přímo rodině. "Dnes na radnici v Uherském Brodu předal dárce rodinám peníze na výdaje spojené se smutečními obřady," řekl v úterý starosta města Patrik Kunčar.

Chystá se i veřejná sbírka. Kvůli tomu, že vyřízení potřebných povolení by trvalo týdny až měsíce, zřejmě ji zaštítí nadace Adra, která tato povolení má.

Podle Bujáčka pořadatelé hodlají sbírkou oslovit i sponzory, jezdce a příznivce rallye. RallyShow Uherský Brod se podle Bujáčka již nikdy nepojede. Povolit podobné závody přes své obce se zdráhají i starostové. "Je tady někde pořádná systémová chyba. Není náhoda, že za poslední rok umřelo při rallye tolik lidí," uvedla starostka Nivnice Vladimíra Kaislerová.

Ani závěrečné dvě rallyeové soutěže v ČR se v této sezoně nepojedou. Rozhodl o tom v úterý Svaz rallye Federace automobilového sportu Autoklubu ČR. Závody v Praze a ve Slušovicích zrušil.

 

Právě se děje

před 31 minutami

V kádru Běloruska pro MS je Šarangovič z New Jersey, Andrej Kosticyn chybí

Útočník Jegor Šarangovič z New Jersey je hlavní hvězdou sedmadvacetičlenné nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa. Vedle jediné posily z NHL jsou v kádru také tři naturalizovaní Kanaďané a dva Američané. Chybí útočník Andrej Kosticyn z Pardubic, který se v přípravě na šampionát zranil.

Nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Alexej Kolosov, Danny Taylor (oba Dinamo Minsk/KHL), Konstantin Šostak (Čerepovec/KHL),

obránci: Stěpan Falkovskij, Vladislav Jerjomenko, Ilja Solovjov, Ilja Šinkevič, Dmitrij Znacharenko (všichni Dinamo Minsk/KHL), Dmitrij Koronov, Jevgenij Lisovec (oba Ufa/KHL), Andrej Antonov (Junosť Minsk), Nick Bailen (Čeljabinsk/KHL), Kristian Chenkel (Kazaň/KHL),

útočníci: Arťom Děmkov, Francis Paré, Shane Prince (všichni Dinamo Minsk/KHL), Sergej Drozd, Stanislav Lopačuk, Michail Stefanovič (Junosť Minsk), German Něstěrov (Gomel), Andrej Bělevič (Nižnij Novgorod/KHL), Vladislav Kodola (Čerepovec/KHL), Nikita Komarov (Omsk/KHL), Sergej Kosticyn (Bratislava Capitals/ICEHL), Geoff Platt (Ufa/KHL), Jegor Šarangovič (New Jersey/KHL), Danila Klimovič (Zubři Minsk).

před 55 minutami

AT&T v mnohamiliardové transakci spojí mediální součást s firmou Discovery

Americká telekomunikační společnost AT&T spojí svou rozsáhlou mediální součást s firmou Discovery. Vznikne tak samostatný mediální podnik, jenž bude schopen konkurovat i firmám Netflix a Walt Disney.

AT&T podle odhody získá asi 43 miliard USD (901,5 miliardy Kč) a její akcionáři budou mít v nově sloučené skupině většinový podíl, uvedla agentura Reuters.

Další zprávy