Policie začala s vyskladňováním munice z Vrbětic

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 2. 2015 13:01
Vyskladňování areálu, v němž loni vybuchly dva sklady, potrvá několik týdnů.
Sklady ve Vrběticích stálé hlídá armáda i policie.
Sklady ve Vrběticích stálé hlídá armáda i policie. | Foto: ČTK

Vlachovice (Zlínsko) - Policie začala vyskladňovat munici a výzbrojní materiál z jedné z budov areálu muničních skladů ve Vrběticích, části obce Vlachovice na Zlínsku. Jde o sklad, který měla pronajatý společnost Excalibur Army, řekl její mluvčí Andrej Čírtek.

Množství vyskladněné munice ani to, kam bude odvezena, však neuvedl. Nejde o munici určenou pro sklad v Květné na Svitavsku, ale munici určenou pro zákazníka, přeprava je plně v režii Excalibur Army, uvedl Čírtek. Zástupci firmy odvezou materiál poté, co bude zkontrolován.

"Obecně lze říci, že musí být vyskladněno vše," uvedl Čírtek. Společnost obchoduje s dělostřeleckou a pěchotní municí. První kamion by měl z Vrbětic odjet dnes odpoledne nebo večer. Policie předpokládá, že vyskladňování objektů v areálu, kde loni vybuchly dva sklady, potrvá několik týdnů.

Sklady nejdál od epicentra

"Začali jsme u skladů, které jsou nejdál od epicentra. Vyskladňujeme výzbrojní materiál," řekl krajský policejní ředitel Jaromír Tkadleček. Soukromé firmy, kterým materiál patří, zajišťují i jeho odvoz.

"Materiál je už prodaný nebo putuje do meziskladů nebo jiným vlastníkům," řekl Tkadleček. Podle něj byli také informováni zástupci obcí a krajů, kterých se transporty týkají.

"Pokud otevřeme nějaký sklad, budeme se snažit jej celý vyskladnit, abychom se tam nemuseli vracet a nevznikla časová prodleva či technické problémy. Ale samozřejmě budeme i přeskakovat z firmy na firmu podle toho, zda je materiál prodaný a umožňuje to vyskladňování. Máme harmonogram, praxe ukáže, jestli budeme rychlejší, nebo pomalejší. Usnesení vlády řeší problematiku do 20. června 2015, můj osobní názor je, že se bavíme i o druhé polovině roku," řekl Tkadleček.

Podle ministerstva vnitra bylo v 27 skladech v areálu uloženo asi 7000 tun materiálu včetně 1000 tun výbušniny.

Firmy, které si sklady pronajímají, část munice odvezou svým zákazníkům. Zbytek se přemístí do skladů v Květné na Svitavsku.

Policie: úmyslné obecné ohrožení

Ve Vrběticích vybuchl loni v polovině října sklad číslo 16 s 58 tunami vojenského materiálu včetně munice a počátkem prosince sklad číslo 12 s 98 tunami vojenského materiálu. Oba objekty si pronajímala ostravská firma Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci.

Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení, pracuje na nich speciální tým policejního prezidia. Bezpečnostní okruh kolem areálu střeží armáda. Uzavřena zůstává silnice mezi obcemi Haluzice a Lipová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy