Policie hledá u lihového bosse zbraně a výbušniny

Domácí Domácí
Aktualizováno 20. 2. 2014 17:08
Průmyslový areál ve Zlíně prověřují pyrotechnici, na místě jsou i záchranáři.
Foto: Aktuálně.cz

Zlín - Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zasahují v budově průmyslového areálu Svit v centru Zlína, která patří rodině lihového bosse Radka Březiny.

Prověřují, zda tam podnikatel neměl další sklady nelegálního lihu. Na místě jsou i záchranáři a pyrotechnici, podle jejich informací by měl být uvnitř i trezor s palnými zbraněmi a výbušninami, uvedla Česká televize.

"Provádíme úkony v trestním řízení, proto nemohu nic více komentovat," řekl serveru iDNES.cz mluvčí útvaru Pavel Hanták. Podobně se vyjádřil i zlínský státní zástupce Jan Zubek, který případ dozoruje. "Policisté postupují opatrně s maximální pečlivostí, aby nedošlo ke škodám na majetku, potažmo k újmě na zdraví," řekl Zubek. Bližší informace ve čtvrtek ani v pátek nehodlá zveřejňovat.

Březina je nyní společně se svým bratrem Tomášem ve vazbě. Za organizované podvody s lihem a uplácení policistů i svědků mu hrozí až 16 let vězení.

Firma je spojená s nelegálními sklady

U poměrně zchátralého objektu stojí několik policejních aut, dva hasičské vozy a jedna záchranka. V okolí se pohybují policisté, ale zvenku není nic vidět. Za oknem se občas mihli lidé, zahlédla zpravodajka ČTK.

Podle mluvčího krajských hasičů Libora Netopila hasiči do areálu vyjeli na žádost policie, aby připravili protipožární opatření. Policejní mluvčí Petr Jaroš nechtěl zásah komentovat. "Je to akce ÚOOZ, ne našeho ředitelství," řekl ČTK.

Budovu číslo 45 v baťovském areálu nabízí podle serveru k pronájmu společnost Profi pronájmy, která v minulosti pronajímala i areály, v nichž se po celé republice skrýval dohromady až milion litrů nelegálního lihu.

Generálním manažerem firmy je Tomáš Pantlík, který je v procesu s bratry Březinovými také souzen, v minulosti byl šéfem sám Březina. Firma navíc sídlí v Hotelu Lázně Kostelec, který patří rodině Březinových.

Březina může skončit na svobodě

Trojice obviněných měla stát při podvodech připravit až o půl miliardy korun. Státní zástupce je obžaloval kvůli skrytým zásobám nezdaněného lihu v Olomouci, Stojčíně na Pelhřimovsku a ve Valašském Meziříčí.

Olomoucký krajský soud ale věc vrátil na konci ledna do přípravného řízení kvůli souvisejícímu nedávno odhalenému podezření z další trestné činnosti.

Státní zástupce napadl rozhodnutí stížností, podle něj měl soud věc projednat bez ohledu na ni. Pokud olomoucký vrchní soud stížnosti nevyhoví, Březina i jeho bratr se dostanou z vazby na svobodu. Březina je přitom nyní ve vazbě kvůli hrozbě ovlivňování svědků i kvůli obavě z útěku.

Policisté nedávno při akci na Moravě obvinili 15 lidí, sedm z nich je ve vazbě, včetně Březinovy manželky. Podle žalobců mohli na nezdaněném lihu ošidit stát nejméně o tři miliardy korun.

Radek Březina čelí i podezření, že z vazby nabídl policistovi desetimilionový úplatek a snažil se ovlivňovat svědky. Prý chtěl podplatit i žalobce a soudce. Hrozí mu až 16 let.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy