Policie chytila žháře. Zapaloval z nudy nebo po hádce

ČTK ČTK
21. 5. 2012 13:24
Mladík na Zlínsku založil 12 požárů kontejnerů na tříděný odpad, dřeva a trávy
Nejvíce škody nadělal mladý žhář ve Zlíně na Vršavě, kde letos v březnu zapálil trávu. Ilustrační foto.
Nejvíce škody nadělal mladý žhář ve Zlíně na Vršavě, kde letos v březnu zapálil trávu. Ilustrační foto. | Foto: HZS Olomouckého kraje

Zlín - Policisté dopadli mladíka, který na Zlínsku založil 12 požárů kontejnerů na tříděný odpad, dřeva a trávy.

Dvaadvacetiletý muž se ke žhářství přiznal. Kriminalistům při výslechu řekl, že podpaloval zejména poté, co se pohádal se svou přítelkyní nebo když se nudil.

Řekla to zlínská policejní mluvčí Jana Macalíková. Mladíkovi hrozí v případě uznání viny až dva roky vězení.

Muž podle policie požáry zakládal od konce loňského října do letošního března.

"Podpaloval buď kontejnery na papír nebo dříví, které měli lidé uložené v kůlnách. V některých případech oheň přešel z kontejneru na auta zaparkovaná poblíž, jednou dokonce na kůlnu, kde kromě vozu plameny poškodily také sekačky na trávu a další nářadí," uvedla Macalíková.

Nejvíce škody nadělal mladý žhář ve Zlíně na Vršavě, kde letos v březnu zapálil trávu. Oheň se rozšířil i na smíšený porost na ploše přibližně čtvrt hektaru.

Celkem pachatel způsobil škodu téměř 100.000 korun. Policisté ho kromě poškozování cizí věci obvinili také z krádeže, za které už byl dříve souzen a momentálně je v podmínce.

Sebral šperky za 50 tisíc

Nyní ho policie navíc podezírá i z toho, že rodičům své milé sebral šperky asi za 50.000 Kč.

Ke žhářství se přiznal. "Přemýšlel jsem, co bych tak udělal, a pak mě napadlo, že bych mohl jít zapálit kontejner," uvedl podle policie pachatel.

Jednou prý například podpálil uskladněné dříví u restaurace, kterého si všiml při večeři. "Když jsem jedl pizzu, všimnul jsem si, že na boku budovy je uloženo dříví. Jak jsem dojedl, tak jsem pizzerii obešel a dřevo zapálil plynovým zapalovačem. Pak ho uhasili hasiči," uvedl podezřelý.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nymburk zřejmě dohraje play off basketbalové Ligy mistrů v září

Nymburští basketbalisté by měli spolu s dalšími čtvrtfinalisty dohrát Ligu mistrů na přelomu září a října formou závěrečného turnaje Final Eight. Při pondělní videokonferenci o tom rozhodlo vedení soutěže, která byla přerušena kvůli pandemii koronaviru. Hrát se bude jen na jeden zápas.

Vedení Ligy mistrů už sice stanovilo i přesný termín závěrečného turnaje pro nejlepší osmičku (30. září až 4. října), to se však stále může změnit. Aby se play off mohlo uskutečnit, musí být splněny čtyři podmínky. Musí se otevřít hranice, úřady musí povolit konání sportovních akcí, musí být povoleno hrát s diváky a kluby musí mít dost času na přípravu.

"Nyní se to zdá jako nejpravděpodobnější varianta, ale je možné, že se situace v Evropě bude měnit v pozitivním i negativním smyslu. Nikdo tak nedokáže odhadnout, jak to bude v září vypadat s cestováním. Takže je možné, že tato varianta bude ještě přehodnocena," uvedl výkonný ředitel Nymburka Ondřej Šimeček v tiskové zprávě

Další zprávy