Podnikatel se chtěl vyhnout pokutě, nabízel úplatky

ČTK ČTK
20. 11. 2012 15:15
Dvaatřicetiletý podnikatel z Bílovic nezákonně zaměstnával prodavačku
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Uherské Hradiště - Dvaatřicetiletý podnikatel z Bílovic na Uherskohradišťsku se dvakrát pokusil vyhnout placení pokuty za nezákonné zaměstnávání prodavačky tak, že úředníkům inspektorátu práce nabídl úplatek.

Nejprve prý na stůl vytáhl láhev koňaku a bonboniéru, při druhém pokusu údajně nabízel 10.000 korun. Inspektoři vše oznámili policii.

Muži za podplácení hrozí až dva roky vězení, řekl mluvčí uherskohradišťské policie Aleš Mergental.

Pracovníci inspektorátu v Bílovicích zjistili, že prodavačka v obchodě pracuje bez uzavřené smlouvy. Předvolali proto podnikatele na pobočku do Zlína.

Muž zde podle Mergentala po ukončení řízení vytáhl láhev koňaku a sladkosti. Úředníci ale úplatek odmítli. "Podnikatel nechal láhev s bonbony ležet na stole a z kanceláře utekl s tím, že si zřejmě myslel, že ho 'dárek' uchrání od sankce za porušení zákona," uvedl Mergental.

Inspektoři ale podnikateli později uložili pokutu 250.000 korun za správní delikt, kterého se dopustil nezákonným zaměstnáváním.

Muž poté přijel na inspektorát do Uherského Hradiště, kde požádal o pomoc a o zmírnění sankce. Během jednání pak vytáhl peníze a podle Mergentala žádal inspektory o ovlivnění výsledku správního řízení.

Oba inspektoři ale úplatek ihned odmítli, podnikatel peníze sebral a odešel. Úředníci poté informovali policii.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Kateřina Šimáčková odchází z Ústavního soudu, bude novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Parlamentní shromáždění Rady Evropy v úterý zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Šimáčková nahradí jiného českého soudce Aleše Pejchala, devítileté funkční období jí začne 1. listopadu. Dosud působila na Ústavním soudu.

Šimáčková získala 204 z 222 odevzdaných platných hlasů. Členové parlamentního shromáždění tak dali na doporučení poradního orgánu, jenž její kandidaturu podpořil minulý týden. Kromě Šimáčkové se o post soudce Evropského soudu pro lidská práva ucházeli za Česko také další dva nominovaní: soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon a člen Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek.

Evropský soud pro lidská práva sídlí ve Štrasburku a zabývá se stížnostmi států, nevládních organizací či jednotlivců na porušení Evropské úmluvy o lidských právech. Zasedá v něm 47 soudců, jeden za každý členský stát Rady Evropy. Soud není institucí Evropské unie.

Zdroj: ČTK , Domácí
Další zprávy