Pirát nabízel ke stažení tisíce filmů, škoda 80 milionů

ČTK ČTK
3. 5. 2012 19:38
Podle České protipirátské unie jde o největší podobný případ, který české soudy řešily
Podle obžaloby pirát stihl rozšířit minimálně 2066 chráněných děl.
Podle obžaloby pirát stihl rozšířit minimálně 2066 chráněných děl. | Foto: Reuters

Zlín - Škodu ve výši asi 80 milionů korun údajně způsobil počítačový pirát, který na internetu nabízel ke stažení tisíce filmů a seriálů.

Případ začne tento měsíc projednávat Okresní soud ve Zlíně. Řekla to ředitelka České protipirátské unie Markéta Prchalová.

Podle ní je to největší podobný případ, který dosud české soudy řešily. Za porušení autorských práv hrozí muži vězení až pětileté vězení a peněžitý trest.

Devětadvacetiletý muž pod přezdívkou Nerez se podílel na provozu diskuzního warezového fóra Warcenter. Slovem "warez" se označuje pirátský software a v širším významu jakákoli nelegálně získaná data.

Zmíněné fórum nabízí odkazy na stránky s ilegálními kopiemi filmů, hudebních alb nebo počítačových her.

Obžalovaný nejprve kopíroval filmy a seriály. Poté je nahrával na různé internetové servery pro sdílení dat, kam mohou lidé soubory nahrávat, ale také je stahovat. Například jen na server Hellshare uložil 11.591 souborů.

Do příspěvků v diskuzním fóru pak umisťoval odkazy na své ilegální kopie filmů a seriálů na těchto serverech.

Vratné lahve dal na internet ve 25 kopiích

"Protiprávního jednání se obžalovaný dopouštěl od září 2006. Za tuto dobu stihl dle obžaloby tímto způsobem rozšířit minimálně 2066 chráněných audiovizuálních děl, zpravidla v mnoha kopiích," uvedla Prchalová.

Například český film Jana Svěráka Vratné lahve umístil na internet ve 25 kopiích.

Podle České protipirátské unie, která zastupuje poškozené, přesahuje škoda způsobená žalovaným pirátem 80 milionů korun.

"Každou pirátskou kopii si stáhnou stovky či tisíce lidí, známější tituly v průměru 1000 až 5000. Výjimkou nejsou ani stažení v řádu desítek tisíc. Takoví diváci přitom za zhlédnutí díla autorům nic nezaplatí," sdělila ředitelka unie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy