Odtržení částí města může ohrozit projekt čisté Bečvy

ČTK ČTK
13. 4. 2012 7:17
O dalším osudu částí Valašského Meziříčí Krhová a Poličná se rozhodne v referendu

Valašské Meziříčí (Vsetínsko) - Vedení Valašského Meziříčí se obává, že pokud se od města odtrhnou místní části Krhová a Poličná, ohrozí to druhou etapu projektu Čistá řeka Bečva.

Projekt, který si vyžádá 1,5 miliardy korun, řeší výstavbu asi 160 kilometrů kanalizace v 16 městech a obcích regionu.

Obce na Vsetínsku na něj získaly více než miliardovou dotaci z evropských a státních fondů.

O odtržení místních částí se rozhodne v referendu 21. dubna. Jejich představitelé odmítají, že by osamostatnění ovlivnilo čerpání dotací z EU.

Starosta Valašského Meziříčí Jiří Částečka (ODS) věc řešil se Státním fondem životního prostředí.

Dopady na projekt by byly fatální

"Zásadní je, aby byly dodrženy všechny podmínky projektu. Je pochopitelné, že případným odtržením dvou místních části nebudou moci být podmínky dodrženy, má to docela fatální dopad na tento projekt," uvedl starosta s tím, že by nový projet musela znovu schválit Evropská komise.

Částečka nedovedl říct, zda by bylo případně ohroženo čerpání všech dotací. "Nepochybně úředníci v Bruselu budou zvažovat použití těchto prostředků," uvedl.

Příprava projektu podle něj trvala několik let, opětovné schválení by mělo dopad na zahájení akce. Projekt je již nachystán, momentálně se koná výběrové řízení, práce měly být zahájeny letos.

Částečka nedokázal odhadnout, jaký posun by si komplikace vyžádaly. Ve druhé etapě Čisté řeky Bečvy týkající se města se počítá zejména s pracemi v místních částech Podlesí, Poličná a Krhová.

Zastupitel: Na projektu to nic nemění

Zastupitel Vladimír Místecký (KSČM), který je členem přípravného petičního a osadního výboru v Poličné, obavy vedení města odmítá.

"Nikdo neuvažuje o tom, že by kanalizaci neudělal. Obce, pokud vzniknou, půjdou do svazku mikroregionu. Podle našich informací to na projektu nic nemění," řekl ve čtvrtek Místecký. Projekt by se podle něj nemusel zpracovávat znovu.

"Projekt je hotový, je to mikroregion Vsetínsko, rozsah ani hodnota se nemění, nevidím v tom žádný problém," poznamenal Místecký.

Do druhé etapy projektu jsou zařazeny dosud neodkanalizované obce na potoku Senice, další obce na řece Bečvě, které se do první etapy nezapojily, nebo obce, v nichž sice už kanalizace je, ale mají v úmyslu kanalizační síť rozšířit.

Odkanalizování by se tak měly dočkat například Velké Karlovice, Hovězí, Liptál, Lhota u Vsetína, Lačnov či Francova Lhota, ale také další části Rožnova pod Radhoštěm nebo Vsetína.

První etapa si vyžádala 1,1 miliardy korun. Většinu peněz tvořila dotace z Evropské unie, obce a města ale musely využít i úvěrů. Vzniklo 146 kilometrů nové kanalizace, 17 čerpacích stanic a sedm dešťových zdrží. Stavbaři vybudovali dvě čistírny odpadních vod a šest čistíren opravili. Stovky dělníků pracovaly na stavbách zhruba dva a půl roku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Škola chce pomoci rodině otce, který při střelbě chránil dceru, založila veřejnou sbírku

Porubská Základní škola Ivana Sekaniny vyhlásila sbírku na pomoc rodině muže, kterého v úterý zastřelil útočník ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO). Muž vlastním tělem chránil svou dvanáctiletou dceru. Zavražděný muž byl jedním ze členů Spolku rodičů při ZŠ Sekaniny. Sbírka je účinná od dnešního dne, lidé mohou přispívat na účet 1012201912/5500.

Sbírkový účet založila i samotná FNO a je určen na podporu rodin obětí a zraněných. V pátek na ní bylo přes 1,4 milionu korun. Transparentní účet na pomoc pozůstalým po obětech střelby zřídila také Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO). Studenti a zaměstnanci tam mohou posílat své příspěvky. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy