Odtržení částí města může ohrozit projekt čisté Bečvy

ČTK ČTK
13. 4. 2012 7:17
O dalším osudu částí Valašského Meziříčí Krhová a Poličná se rozhodne v referendu

Valašské Meziříčí (Vsetínsko) - Vedení Valašského Meziříčí se obává, že pokud se od města odtrhnou místní části Krhová a Poličná, ohrozí to druhou etapu projektu Čistá řeka Bečva.

Projekt, který si vyžádá 1,5 miliardy korun, řeší výstavbu asi 160 kilometrů kanalizace v 16 městech a obcích regionu.

Obce na Vsetínsku na něj získaly více než miliardovou dotaci z evropských a státních fondů.

O odtržení místních částí se rozhodne v referendu 21. dubna. Jejich představitelé odmítají, že by osamostatnění ovlivnilo čerpání dotací z EU.

Starosta Valašského Meziříčí Jiří Částečka (ODS) věc řešil se Státním fondem životního prostředí.

Dopady na projekt by byly fatální

"Zásadní je, aby byly dodrženy všechny podmínky projektu. Je pochopitelné, že případným odtržením dvou místních části nebudou moci být podmínky dodrženy, má to docela fatální dopad na tento projekt," uvedl starosta s tím, že by nový projet musela znovu schválit Evropská komise.

Částečka nedovedl říct, zda by bylo případně ohroženo čerpání všech dotací. "Nepochybně úředníci v Bruselu budou zvažovat použití těchto prostředků," uvedl.

Příprava projektu podle něj trvala několik let, opětovné schválení by mělo dopad na zahájení akce. Projekt je již nachystán, momentálně se koná výběrové řízení, práce měly být zahájeny letos.

Částečka nedokázal odhadnout, jaký posun by si komplikace vyžádaly. Ve druhé etapě Čisté řeky Bečvy týkající se města se počítá zejména s pracemi v místních částech Podlesí, Poličná a Krhová.

Zastupitel: Na projektu to nic nemění

Zastupitel Vladimír Místecký (KSČM), který je členem přípravného petičního a osadního výboru v Poličné, obavy vedení města odmítá.

"Nikdo neuvažuje o tom, že by kanalizaci neudělal. Obce, pokud vzniknou, půjdou do svazku mikroregionu. Podle našich informací to na projektu nic nemění," řekl ve čtvrtek Místecký. Projekt by se podle něj nemusel zpracovávat znovu.

"Projekt je hotový, je to mikroregion Vsetínsko, rozsah ani hodnota se nemění, nevidím v tom žádný problém," poznamenal Místecký.

Do druhé etapy projektu jsou zařazeny dosud neodkanalizované obce na potoku Senice, další obce na řece Bečvě, které se do první etapy nezapojily, nebo obce, v nichž sice už kanalizace je, ale mají v úmyslu kanalizační síť rozšířit.

Odkanalizování by se tak měly dočkat například Velké Karlovice, Hovězí, Liptál, Lhota u Vsetína, Lačnov či Francova Lhota, ale také další části Rožnova pod Radhoštěm nebo Vsetína.

První etapa si vyžádala 1,1 miliardy korun. Většinu peněz tvořila dotace z Evropské unie, obce a města ale musely využít i úvěrů. Vzniklo 146 kilometrů nové kanalizace, 17 čerpacích stanic a sedm dešťových zdrží. Stavbaři vybudovali dvě čistírny odpadních vod a šest čistíren opravili. Stovky dělníků pracovaly na stavbách zhruba dva a půl roku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Súdánské úřady odvrátily pokus o převrat, podle prezidenta měl odvrátit demokratizaci

Súdánské úřady oznámily, že zmařily pokus o převrat, který naplánovali stoupenci svrženého prezidenta Umara Bašíra. Súdánský premiér Abdalláh Hamduk řekl, že šlo o koordinovaný pokus zastavit demokratickou transformaci v zemi. Generální tajemník OSN António Guterres pokus o převrat odsoudil a vyzval Súdánce, aby hájili demokratickou budoucnost země, informují světové agentury.

Výslechy podezřelých již začaly. Súdánská armáda uvedla, že zatkla 21 důstojníků a řadu vojáků a že pátrání po dalších pokračuje. Podle armádního prohlášení jsou všechny oblasti, kterých se pokus o puč dotkl, pod kontrolou.

Pučisté se podle zdroje agentury Reuters snažili získat kontrolu nad státní rozhlasovou stanicí v Ummdurmánu, který leží naproti Chartúmu na druhém břehu Nilu. Hamduk poznamenal, že se také pokusili zablokovat silnice, zastavit produkci ropy a zavřít přístavy. Súdánský ministr informací později ve státní televizi uvedl, že situace je pod kontrolou.

Súdánu vládne od převratu v roce 2019 přechodná vláda, složená z vojáků a civilistů, která čelí velkým ekonomickým a bezpečnostním problémům. Armáda roku 2019 při masových protivládních demonstracích svrhla dlouholetého autokratického vládce Umara Bašíra. Při protestech vojáci zabili desítky lidí. Volby se očekávají v roce 2024.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Němečtí ekologové žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacími motory

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala automobilky BMW a Mercedes-Benz. Chce tyto německé podniky soudní cestou přimět k tomu, aby do roku 2030 ukončily výrobu automobilů se spalovacím motorem. Informovala o tom agentura DPA.

Šéf DUH Jürgen Resch uvedl, že automobilky BMW a Mercedes-Benz svými nynějšími vozy porušují "základní právo na ochranu klimatu". "Budeme soudní cestou prosazovat konec naftových a benzinových osobních automobilů od roku 2030," dodal.

Organizace žaloby podala v pondělí, kdy vypršel termín, do kterého měly automobilky odpovědět na její předžalobní výzvu. Ta požadovala právě ukončení výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2030, což však podniky podle očekávání odmítly.

Automobilka Mercedes-Benz v reakci na žalobu uvedla, že se bude bránit "všemi právními prostředky". Firma plánuje dosáhnout klimatické neutrality svých aut do roku 2039. Konkurent BMW sdělil, že do roku 2030 hodlá snížit emise oxidu uhličitého z provozu, výroby i likvidace svých vozů o 40 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy